Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C

Pět tisíc na dítě: U Jurečky řekli, jak se o příspěvek bude žádat a kdy rodinám přijde

Autor: ČTK - 
21. května 2022
09:25

Vláda by mohla ve středu projednávat návrh přesných pravidel pro vyplácení příspěvku 5000 Kč na dítě do 18 let pro rodiny s ročním příjmem do milionu korun hrubého. Jednorázová dávka má podle kabinetu zmírnit dopady zdražování. Jak by se mělo o podporu žádat a jaké podmínky bude nutné splnit, není zatím jasné. Nastavení upraví zákon, který předloží kabinetu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten podrobnosti dosud nechtěl zveřejnit. Uvedl pouze, že by vyřizování mělo být co nejjednodušší a domácnosti by peníze měly mít do konce srpna. Podle vyjádření náměstka ministerstva práce pro informační technologie Karla Trpkoše by se žádosti nejspíš mohly podávat přes Czech Pointy.

„Systém vymyšlen máme. Finalizujeme legislativní text, který předpokládám, že předložím na jednání vlády příští týden, kde bych pak řekl nejenom všechny detaily a konkrétní podmínky pro čerpání, ale zároveň i celý ten způsob žádání, administrace a tak dále. Až to příští týden vláda schválí, tak to logicky odprezentujeme jako ucelený soubor informací, ať neříkáme vždy jen dílčí informaci,“ řekl tento týden po jednání vlády Jurečka.

Vláda se na záměru vyplatit domácnostem na dítě 5000 korun dohodla 27. dubna. Jurečka tehdy oznámil, že by na státní příspěvek měly mít nárok domácnosti s příjmem do milionu korun čistého. Po třech dnech sdělil, že se spletl a jedná se o hrubou částku. Do mimořádné dávky by mělo putovat zhruba deset miliard korun. Podle kabinetu je pomoc adresná.

Podle některých expertů na sociální politiku je ale dávka téměř plošná a nedostanou ji jen nejbohatší. Odborníci doporučovali navýšení příspěvku na bydlení a přídavků na děti a rozšíření okruhu jejich příjemců. Organizace na podporu samotných rodičů poukazují na to, že jednorázová pětitisícovka samoživitelům a samoživitelkám příliš nepomůže, zvýšené náklady mají každý měsíc. Kritikou nešetří ani odbory. Postup kritizují také opoziční politici, kteří prosazují plošnou podporu. Poukazují na to, že ani po téměř měsíci není jasné, kdo bude moci dávku získat a který úřad ji bude vyřizovat. Úřady práce jsou teď přetížené.

Náměstek Trpkoš poslancům sněmovního sociálního výboru tento týden řekl, že ministerstvo práce na přípravě spolupracuje s resorty financí a vnitra. „V rámci mimořádné dávky pro děti vlastně zkoušíme úplně novou spolupráci, kdy si říkáme, že bychom přes 7000 Czech Pointů, což jsou všechny obce či pošty, měli možnost podat žádost o dávku. Tuto spolupráci se podařilo domluvit během 14 dní,“ uvedl Trpkoš. Podle něj je to postup správným směrem, i když se pak může případně narazit na technické limity.

Czech Point je označení pro Český podací ověřovací informační národní terminál. Těchto míst je podle údajů z oficiálního webu po republice téměř 7300. Přes 5800 z nich je na radnicích a kolem 950 na poštách, zbytek u notářů a v hospodářské komoře.

Jurečka už dřív řekl, že by vyřizování mělo být co nejjednodušší a co největší část by se měla dát řešit elektronicky. Premiér Petr Fiala (ODS) před nedávnem uvedl, že někteří lidé by žádosti nemuseli podávat vůbec a dávku by dostali automaticky. Týkat by se to mohlo třeba příjemců přídavků na děti. Úřady práce jejich příjmovou situaci znají, nárok na přídavek mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima.

Video  Jurečka v Blesku o příspěvcích, mzdách i uprchlících. Podrží vláda lidi v krizi?  - Pavlína Horáková, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

horaIysa ( 23. května 2022 07:47 )

A Češi mají nárok na příspěvek pro válečné uprchlíky? O to tady totiž jde, jestli sis nepovšimla, ne o práci. Pro Čechy hledající práci bude nejspíš lepší, když tam Ukrajinci stát fronty na příspěvek nebudou, ne?

maxpax ( 22. května 2022 12:05 )

Ojetiny zdražují,již dosáhly skoro cen nových vozů. Takže Ukrajinci peníze mají.
To je mají na těch účtech co si tady založily, nebo v těch svých kufrech ? Pak nechápu, proč mají ještě veškeré úlevy a finanční výhody.

maxpax ( 22. května 2022 12:00 )

Fiala s Jurečkou stále ještě propočítává jak to udělat, aby na trapných 5000 dosáhli i jejich noví poslanci,nyní s měsíčním příjmem přes 120-140 tisíc plus náhrady . Odměna musí být vždyť ti jsou ochotni schválit cokoliv. Loni touhle dobou ještě poslancema a poslankyněma nebyli. Tak šup hodit do počítače jejich příjmy za loňský rok a vyselektovat jejich nejchudší období . A pak to nějak období nějak přijatelně zdůvodnit všem ostatním

maxpax ( 22. května 2022 11:52 )

Doklady nemusí mít. Veškeré výhody mohou užívat i ti, kteří zde byli již před ruskou invazí nebo ti kterým zde skončil pobyt. Nikdo nebude vyhoštěn . U příchozích nikdo nezjišťuje zda přicházejí z oblasti konfliktu nebo zpoza slovensko-ukrajinských hranic kde žádný konflikt není. Stačí to nejdůležitější, založit si zde účet kam plynou pravidelně penízky a pokud nevystačí, lze žádat opakovaně. Přitom nikdo nezná reálné pčty, nebo se tak tváří . Doprava zdarma vč.letecké a trajektů . Zdravotnictví zdarma . Přednostní práce, , to se asi týká těch lepších míst, o uklízení ulic žádný velký zájem není . Termím "dočasné" ochrany je zatím na rok, 2x může být prodloužen o 6 měsíců, EK už zvažuje březen 2025. To nám už ale nemusí vadit, to už tahle země dávno zbankrotuje.
A vy tady řešíte benzín a Fiala stále promýšlí svých 5000

gejsovic ( 22. května 2022 08:55 )

zb ohatlikum válka nevadí,ze ze chmelináře udělají hrdinu,to je úkaz naší volební cmečky

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa