Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Lidem se v červnu mimořádně zvýší důchody, začnou dostávat dopisy. Kdy bude jasno o částce?

Autor: ČTK - 
21. ledna 2022
15:27

Lidé se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí by měli od poloviny února začít dostávat dopisy s informací, o kolik se jim ještě letos kvůli zdražování navýší důchod. Přidáno by měli mít od června. O jakou částku si přesně penzisté a penzistky polepší, by mělo být jasné začátkem února. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na důchody a další povinné výdaje bude ministerstvo potřebovat pro letošek víc peněz, než se původně počítalo. Jurečka řekl, že dohoda na podobě rozpočtu jeho resortu by mohla být případně příští týden.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo loni na konci září 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň z toho bylo 2,38 milionu. Své důchodové systémy mají pak resorty obrany či vnitra. Penze se navyšují vždy od ledna. Vláda je může ale zvednout mimořádně i jindy, pokud ceny za sledované období vzrostou nejméně o pět procent.

„Valorizace pak bude od 1. června,“ řekl Jurečka. O kolik se důchody navýší, bude podle ministra jasné začátkem února po zveřejnění lednových údajů o zdražení.

Podle zákona o důchodovém pojištění mimořádné přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen překročí pětiprocentní hranici. Upraví se zásluhová část důchodů, tedy takzvaná procentní výměra. Zvedne se o tolik procent, o kolik se navýšily od loňského července ceny. Využívá se index růstu spotřebitelských cen od statistického úřadu. Kabinet má pak nařízení o mimořádné valorizaci vydat do 50 dnů po skončení měsíce s aspoň pětiprocentním cenovým růstem.

Ministerstvo bude potřebovat více peněz

Loni v polovině listopadu bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla, že mimořádné navýšení by mohlo podle tehdejších odhadů u průměrného důchodu činit od 650 do 730 korun. U lidí s podprůměrnou penzí by byla částka nižší, lidé s nadprůměrným důchodem by si polepšili víc. Podle dřívějšího vyjádření šéfky Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové by na penze mohlo být letos navíc potřeba zhruba 17 či 17,5 miliardy korun.

Ministr řekl, že jeho resort bude na takzvané mandatorní výdaje potřebovat víc peněz, než počítala původní verze rozpočtu minulé vlády. Dohoda na nové podobě rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí by podle Jurečky mohla být případně hotová příští týden. „Na jedné straně to budou úpravy v oblasti úspor, v oblasti provozních výdajů. Tam logicky musí k úpravám dojít. Tlačím na to, procházíme jednotlivé provozní výdaje, jednotlivé investiční položky, které jsou plánované. Samozřejmě tam bude nárůst na pokrytí mimořádné valorizace,“ uvedl Jurečka. Další zhruba tři miliardy navíc budou potřeba na dávky na bydlení kvůli růstu cen energií.

Stát nyní hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Vláda už dřív uvedla, že by návrh státního rozpočtu chtěla mít hotový do konce února. Podle Jurečky by se pak měl přijmout a vyjít ve Sbírce zákonů do konce března. „Od 1. dubna potom už pojedeme v normálním režimu,“ dodal ministr.

Video  Kde vzít na důchody a jak se postavit k daním? V superdebatě Blesku rezonovala i ekonomická témata.  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Staroduchodce ( 22. ledna 2022 10:39 )

Z článku „Na jedné straně to budou úpravy v oblasti úspor, v oblasti provozních výdajů". Co kdyby se také staronoví zaměřili na provozní výdaje státního molocha České televize, která je v socialistickém vlastnictví oligarchy Dvořáka a jeho blízkého kruhu. Ale i ostatní zaměstnanci, vedeni socilastickými odbory v duchu ROH, ti si příjdou také na své žrádlo. Za rok 2021 hospodařila ČT s 7,12 miliardami Kč! Např. Ministerstvo školství má zatím plán 12 miliard! Dvořák jistě příjde s požadavkém na zvýšení poplatků, aby bylo z čeho se dobře nažrat. Ty poplatky jsou v podstatě daně, takže další příprava na zvýšení daní občanům Co kdyby poslanci 108 zasáhli a změnili ČT od základu! Slyšíme o provozních úsporách státu. U ČT neplatí? Co změnit např. u programové skladby? Je nutné vyrábět kriminálky krváky? Nebo duplicitní pořady typu žvatlavě komentované Hoby naší doby? To je nutné nechávat pořádně nažrat umělcům-bavičům z doby komunizmu? Co takhle úspory personální. Pracovitost běžných zaměstnanců odpovídá pracovitosti posledním letům vlády komunistů.

Uživatel_5563725 ( 22. ledna 2022 09:31 )

Pořád se hledají možnosti,jak snížit deficit a ušetřit na rozpočtu, tak zrušte státní výsluhy.Platit někomu po 15 letech výsluhu je výsměch všem normálním lidem.A stát to štědře dotuje.

tarrica ( 22. ledna 2022 09:17 )

Důchodci nejsou všichni stejní, nemohli za to, že měli vesměs nízké platy a přesto šetřili. Až Vy budete starý , nemocný a budete mít našetřeno a vinou inflace se Vám úspory smrsknou na ,,kapesné,, také nebudete výskat. Že po 40- 45 letech práce chceme slušně dožít snad není nic nereálného.
Podívejte se na dávky pro nepřizpůsobivé, na přebujelý státní aparát,zbytečný senát, na množství zákonů, ve kterých se nevyzná 10 úředníků a tak se vezmou další,­,porad­ci,,­.Chy­bí odpovědnost- vymyslel jsi zákon-tak se pod něj podepiš-konkrétně, proč to tak je. Nepodněcujte rozpor mezi starými a mladými,vždyť i Vy zestárnete a i když teď máte finanční zajištění, nevíte ,co se Vám může stát.Hezký den Vám přeji a zkuste se nakazit empatií

Petra Rendlova ( 21. ledna 2022 19:45 )

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli bude další rouskovne 2022 a o kolik se zvednou důchody Děkuji Petra Rendlova Mladá Boleslav

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa