Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Šéfa Správy úložišť jaderného odpadu vzali do vazby: Razie policie kvůli veřejným zakázkám!

Aktualizováno -
18. května 2022
18:03
Autor: ČTK - 
18. května 2022
17:40

Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i ředitele této státní organizace Jana Prachaře, soud ho vzal do vazby, uvedly dnes Seznam Zprávy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) to nepřímo potvrdil, když na twitteru napsal, že u Prachaře „nastaly pracovní překážky pro výkon jeho funkce“. Řízením SÚRAO proto dočasně pověřil svého náměstka pro jadernou energetiku Tomáše Ehlera.

Policisté v úterý obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami SÚRAO.

Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, uvedl na webu státní zástupce Jakub Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Detektivové provedli sérii domovních prohlídek, mimo jiné právě v sídle státní Správy úložišť radioaktivních odpadů v pražské Dlážděné ulici.

Podle Seznam Zpráv byli policisté také v pražské společnosti GS Geotechnika, jež pro Správu úložišť radioaktivních odpadů dlouhodobě pracuje. Obvinění si podle serveru vyslechla i obchodní ředitelka této firmy Lucie Bohátková.

„Jména dalších stíhaných - kromě Prachaře a Bohátkové - se zatím nepodařilo ověřit. Vyšetřovatele každopádně podle informací Seznam Zpráv zajímá role projekční a geologické společnosti Inset,“ napsal server.

SÚRAO se stará o bezpečné ukládání radioaktivních odpadů, provozuje jejich úložiště a podílí se na přípravě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídilo správu úložišť v roce 1997, od roku 2001 je SÚRAO organizační složkou státu.

Video  Dana Drábová o tendru na Dukovany: Rosatom je napojený na Kreml. Není vhodným partnerem  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Fialova_prohnilost ( 18. května 2022 18:57 )

Je to póvl s přímou vazbou na politiky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa