Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Ostrý start Sněmovny: Slova o puči, fašismu i neomarxismu. Potlesk střídalo hulákání a bušení

Aktualizováno -
11. května 2022
14:48
Autor: for - 
11. května 2022
11:50

Sněmovna si v úterý příliš nezamakala. Důvodem byly obstrukce ze strany opozičních hnutí. Nejdříve se poslanci nedostali k rušení EET kvůli dlouhým projevům opozičního ANO. Následně se měl od šesti projednávat strategický plán vlády k řešení uprchlické krize, když si ale vzal slovo předseda SPD Tomio Okamura, vládě ruply nervy a vypochodovala ze sálu. Dnes tak začala Sněmovna pěkně zostra. Zatímco koalice hájila svůj postoj a obviňovala Okamuru ze lží, nenávisti a xenofobie, opoziční SPD obviňovalo vládu z puče.

Ostrý start dnešní Sněmovny odstartovala slova ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který zkritizoval úterní vystoupení opozičních poslanců, kvůli kterým ministři demonstrativně opustili sál. „Bohužel se stalo, že opozice k tomu přistoupila tím způsobem, že názor vlády slyšet nechtěla,“ uvedl k situaci, kdy se začala projednávat vládní strategie k uprchlické krizi.

„Měli jsme tu hodinu nenávisti, xenofobie, hodiny rozeštvávání. My občas musíme reagovat v souladu s naším svědomím, nebyli jsme ochotni poslouchat nenávistné projevy Tomia Okamury,“ vysvětlil postoj vlády, která se prostě zvedla a odešla a tím přerušila jednání. V sále totiž musí být vždy přítomen alespoň jeden z ministrů.

Potlesk, hulákání i bušení do lavic

Vystoupení Rakušana bylo odměněno potleskem. Ministr následně navrhl zařadit na program schůze znovu strategický plán, což se nakonec odhlasovalo. Opozice si ale neprosadila přednostní jednání a nejdříve se tak dolní komora vrhla na novelu o spotřebních daních a k novele stavebního zákona. 

Rakušan dodal, že jak včera, tak i dnes jsou vládní ministři připraveni odpovídat na otázky a podněty ze stran opozice, podle něj ale na to včera rozhodně nebyl prostor. 

Aplausy ale ještě při první hodině jednání Sněmovny neskončily. Stejně tak ale hulákání a bušení do lavic - divadla přitom předváděla jak opozice, tak i koalice. Například předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala si vysloužil obě odměny za projev. Bušení si vysloužil od koalice za svůj komentář, že v úterý došlo ve Sněmovně k „vládnímu puči“. 

„To, co jste předvedli, je čistokrevný neomarxismus,“ spílal vládě. Zopakoval pak údajná slova předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP09), že má opozice sedět v koutě a mlčet, za což si vysloužil hlasitou podporu svých poslanců. Nutno dodat, že předsedkyně popřela, že by taková slova někdy vypustila z úst. 

Slovo puč se objevilo během diskuze o programu schůze ještě jednou. Podle místopředsedkyně Věry Kovářové (STAN) se totiž jednalo o puč SPD, nikoliv o puč vlády. Uvedlo to v reakci na příspěvek Radima Fialy. 

Výborný o snůšce lží, Fiala o neonacistech

Okamura se včera ještě před načtením strategického plánu podivoval mimo jiné nad tím, že vláda chce zrušit povinné zdravotní prohlídky ukrajinských žáků před nástupem do škol. Mluvil o tom, že po nástupu dětí z Ukrajiny klesne kvalita výuky „pro české občany“ a že ve školkách nebude dost míst pro mladší české děti.

Uvedl také, že na Ukrajinu se masově dováží ojeté automobily, a jejich cena v Česku proto roste. Zároveň doporučil Ukrajincům, kteří přijeli do Česka v dražších autech, aby je prodali a z toho si uhradili pobyt v Česku.

Dnes na jeho slova reagoval expředseda lidovců Marek Výborný. Označil je za snůšku lží a projev vysoce podobný těm, kteří dříve kolaborovali s nacisty. Výborný dodal, že podobné projevy do Sněmovny nepatří, především takové, které vytvářejí atmosféru zla a nenávisti. 

Video  „Slušňák“ Fiala se ve Sněmovně neudržel: Mě už to taky s*re  - ČTK
Video se připravuje ...

Na Výborného zareagoval předseda poslaneckého klubu SPD. Opřel se i do místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti), že řádně nevede schůzi. Uvedl to poté, co jej Richterová požádala, aby reagoval v mezích slušnosti. Fiala se totiž do Výborného opřel a uvedl, že se klaní benderovcům a vozí zbraně neonacistům. 

ANO přišlo se smírem, Cogan Schillerovou sepsul 

Hádka se blížila po téměř tři čtvrtě hodině k závěru. K pultu přistoupila smířlivěji předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta zmínila, že ANO opravdu chtělo jednat o strategickém plánu. 

S tím ale nesouhlasil předseda poslaneckého klubu STAN Josef Cogan, který podotkl, že úterní jednání obstruovalo právě i ANO - jen v jinou hodinu, a to po začátku schůze, kdy si poslanci za hnutí uzmuli čtyři hodiny u pultu. Tím opoziční klub zablokoval jednání o zrušení EET. Sněmovna totiž jednala od dvou hodin a od šesti byl pevně zařazený bod o strategii. „Obstruujete sami sebe!“ hřímal Cogan. 

Sněmovna se už dnes nedostala k hlasování o odkladu klíčových pasáží nového stavebního zákona. Opozice se ve zhruba tři a půl hodiny trvající debatě přela s představiteli koalice o správnosti odkladu. Ve 13:30 museli poslanci rozpravu přerušit kvůli jiným pevně zařazeným bodům a poté jednání Sněmovny pro dnešek skončilo. K hlasování o vládní novele stavebního zákona by se mohli poslanci dostat v pátek.

Současná koaliční vláda navrhuje roční odklad vzniku Nejvyššího stavebního úřadu a pod ním zřizovaných krajských stavebních úřadů, s nimiž počítá nový stavební zákon z loňského roku. Podle tohoto zákona by měly začít fungovat v polovině příštího roku a měly nahradit nynější stavební úřady pod obcemi a městy.

 

e.lesanova ( 11. května 2022 19:59 )

Co od nich také čekat?? Na problémy Okamura poukazuje už dlouho a nic se neděje...tak to "vyře­šili"­....o­dešli Tak neschopnou vládu bychom mohli ukazovat za prachy v cirkusu

jajas ( 11. května 2022 14:23 )

A dělají, jakože je někdo urazil...jsou nějací ciprlich na to, jaké k*r*á*v*o*v*i*n*y dělají svým občanům. Asi by si měli vyslechnout názory občanů a ne že se tam budou v tom svém pětispolku stále plácat po ramenou a říkat si, jak jim to výborně jde...!

fotrpjotr ( 11. května 2022 14:06 )

Ministři nebyli schopni odpovědět,tak zbaběle utekli.

karmazdarma ( 11. května 2022 14:02 )

Vypadám tak Vendelíne??

jajas ( 11. května 2022 13:17 )

Docela tam mají hoši (a holky) binec... Opozice hraje svoji úlohu (i když Okamůra to už přehání) a koalice si hraje svoji roli toho hodného, chápavého a hlavně chytrého objektu. Prostě si jen vymněnili svoje role....když vzpomenu, co dělala nynější koalice když byla v opozici u schvalování EET, tak se musím smát. Zhruba přes 200 dní obstruovali a blokovali schvalování a pak to dali k ústavímu soudu...no prostě mají krátkou paměť. Chápu, že si koalice myslí, že to co teď dělají a navrhují je to pravé ořechové, ale není tomu vždy tak. Tak ať nedělají Zagorku a dělají něco užitečného.....za ty prachy!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa