
Rakušan pro Blesk: S romskými uprchlíky je velký problém! Budou třeba i provizorní stany
V souvislosti s migrační krizí a situací na pražském Hlavním nádraží se nyní hovoří otevřeně o humanitární krizi. O uprchlících a české starosti o ně mluvil v pořadu Epicentrum na Blesk.cz vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Prozradil detaily z jednání s hejtmany, ale i Maďarskem, odkud přijíždějí romští uprchlíci - a ne všichni jen s ukrajinským pasem. Podle Rakušana budou potřebovat v pasech razítka o překročení ukrajinské hranice. Nevyloučil přitom ani nutnost stavby provizorních stanů kvůli jejich dočasnému ubytování.
„Nám se povedlo jako společnosti něco neskutečného. 63 procent české společnosti dospělé populace nějak pomohlo někomu z Ukrajiny, 70 procent lidí podle agentury STEM podporuje to, abychom lidem, kteří přicházejí před tou ruskou, Putinovou agresí sem do ČR, pomáhali. A to je to, proč jsme to zvládli,“ uvedl vicepremiér Rakušan pro Blesk.cz.
„My jsme zvládli ubytovat 300 tisíc lidí, aby pouhých 900 z nich spalo někde v tělocvičně. Všichni ostatní dostali kamenný dům. Teď máme specifickou skupinu - a já to řeknu zcela na rovinu - romských uprchlíků, kteří sem přicházejí, a ten problém je velký, protože někteří z nich přicházejí z Maďarska, a nikoliv z Ukrajiny,“ upozornil Rakušan.
Nedůstojné podmínky a potíž s Maďary
Policie nemá však možnost nahlédnout do žádného jednotného evropského systému, který by umožnil zjistit, zda je příchozí člověk Ukrajinec, nebo má i maďarské občanství, se kterým by neměl nárok jako občan členského státu EU na pomoc. „Takoví lidé prostě tady žádnou dávku nedostanou a my to musíme prověřovat,“ uvedl Rakušan.
Chystá se proto jednat online se svým maďarským protějškem, který však neumí anglicky, ani německy, a tak se prý čeká na tlumočníka - a do Maďarska navíc zamířil vytýkací dopis. „Lustrace v Maďarsku trvají strašně dlouho a my díky tomu tady máme lidi v nedůstojných podmínkách,“ poznamenal Rakušan. „Bohužel ti lidé se ve velké míře shlukují na těch místech, kam teď přijíždějí. To je především nádraží,“ poznamenal k aktuální humanitární krizi na Hlavním nádraží v Praze.
Hejtmanům dnes na jednání řekl, že musí umět najít ve svých krajích kapacity, které umožní ubytování.
„Jsou takoví, kteří, aniž by o tom mluvili do médií, samozřejmě ty romské uprchlíky někde ubytovávají a tu situaci zvládají řešit. Hlavní nádraží je obrovsky špatným symbolem, se kterým něco musíme dělat, ale zároveň už se málo hovoří o tom, že ty stovky ostatních příchozích - nezávisle na původy - prostě ubytovány jsou. Na nádraží se musí zrychlit lustrace a musíme mít provizorní ubytování, kam dáme lidi před lustracemi. Pokud není možné takové ubytování podle informací Hlavního města v Prahy už v Praze najít, tak já přiznaně říkám: potom pojďme vytipovat i nějaké místo, kde postavíme speciální stany, záchody, bude tam díky romským organizacím nějaký dohled nad provozem toho zařízení. My jsme schopni garantovat jídlo a stravu po ty lidi,“ pokračoval Rakušan.
Bude třeba razítko?
Žadatel o humanitární dávku vedle toho bude od pondělí muset mít v pase razítko o překročení ukrajinské hranice, oznámil vicepremiér.
„Aby člověk v České republice měl nárok na humanitární dávku, tak bude muset mít razítko v pase o tom, že překročil ukrajinskou hranici. To by mělo platit od příštího pondělí,“ uvedl pro Blesk Rakušan.
Falešné dilema
Kolem pomoci uprchlíků, ale také občanům ČR se točila i další část pořadu. „Odmítám dlouho falešné dilema, které tady je: buď pomáháte Ukrajincům, nebo českým občanům. Kdybychom tu krizi od začátku neřešili, kdybychom ty lidi nechali spát v tělocvičnách, na ulicích, v parcích, tak bezpečnostní situace bude skutečně ohrožena. Kdybychom neměli systém, jak ty lidi ubytovat, máme po celé ČR na různých úřadech (...) nekonečné fronty a lidi by čekali před úřadem práce, zahltili by ty normální přepážky. My jsme tu krizi museli od začátku managovat strategicky a racionálně právě kvůli tomu, abychom to zvládli pro občany ČR: Já vím, že doma nikdo není prorokem,“ obhajoval Rakušan pomoc uprchlíkům v době, kdy řada lidí na vládu útočí, že se dostatečně nestará o české občany.
„Pětitisícovku, kterou dostávají, je to nižší než naše sociální dávky jako takové a dostávají ji maximálně půl roku, potom už se o sebe tady v ČR musí postarat sami,“ doplnil Rakušan.
Se ženou ubytovali doma Ukrajinku s 12letou dcerou
Z 80 procent jde nadále o matky s dětmi, nejčastěji jde o matky se dvěma dětmi s ničím v ruce, poznamenal vicepremiér.
„My s ženou máme doma Ukrajinku s 12letou dcerou a ta paní nejenom, že hrozně pomáhá, ale ta paní sem rozhodně nepřišla za ekonomickou výhodou. Ona měla na Ukrajině, kousek od Oděsy, krásný barák. Větší, než mám já. S krásnou zahradou, kde žili,“ popsal osobní zkušenost Rakušan.
Pomáhá se lidem, kterým rozbombardovali celé město a oni utekli před válkou, připomněl vicepremiér. Ukrajinka, která u něj doma žije, mu ukazovala fotky z posledních Vánoc, kdy měli stoly plného jídla a měli se dobře. S Putinovou únorovou invazí se vše změnilo. Nyní na fotkách ukazuje, kdo z mužů je na frontě, kdo zemřel - 19letý mladík....
„Ona opravdu utekla ve chvíli, kdy začali bombardovat její město a střed jejího města byl zasažen. Ona si nevzala nic, mojí ženě se omlouvá, že má doma tři fény a tady si musí půjčovat... Utekla jenom s tou dcerou, vydala se na cestu, tátu nechali doma. A ta cesta byla náročná, trvala přes nějaké peripetie osm dní, “ dodal Rakušan s dovětkem: „A takovým lidem my pomáháme.“
PPP150W Ano, máte pravdu. Moje chyba. Omlouvám se. Vše dobré a pevné zdraví.