Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Branná povinnost: Kdo musí bránit Česko? Pozor! I ženy, majitelé modrých knížek a muži do 60 let

Autor: Tomáš Belica, zf - 
11. května 2022
05:00

Válka na Ukrajině, jistě mnoho lidí přivedlo k přání: Nedejbože aby se jednou v budoucnu něco podobného odehrálo i u nás. I když si to nikdo nedokáže ani představit, Česko je na tuto situaci, alespoň z pohledu zákona, připravené. Koho se vlastně u nás týká branná povinnost?

Zuří válka na Ukrajině. V ní Rusům vzdorují se zbraní v ruce také ženy a lidé, kteří ještě celkem nedávno žili životy obyčejných civilistů. Povolávací rozkaz dostali i muži žijící v zahraničí.

Branný zákon

Jak se Česko v minulosti z hlediska zákonů připravovalo na případ, že by se někdy ocitlo ve stavu ohrožení, nebo dokonce ve válečném stavu? Z civilistů by se rázem stali vojáci v záloze. Branný zákon totiž pro tyto případy počítá s lidmi od 18 do 60 let, a to, což pravděpodobně většina lidí netuší, bez rozdílu pohlaví!

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal  - Reuters
Video se připravuje ...

22:58
26. 4. 2024

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli se online zpravodajství k Ukrajině odmlčí, pokračuje zase ráno. Dobrou noc.

22:57
26. 4. 2024

Pravděpodobnost zhroucení ukrajinských obranných pozic klesá, sdělil podle estonské stanice ERR šéf estonské vojenské rozvědky Ants Kiviselg. Rusko se podle něj snaží využít zbývajícího času a podnikat intenzivní útoky, než na Ukrajinu dorazí další západní vojenská technika a munice.

„Rusko se snaží využít poslední příležitosti, než na Ukrajinu plně dorazí západní vojenská pomoc a bude nasazena,“ uvedl Kiviselg. Přestože ruské síly nezpomalily tempo svých útoků, jejich úspěchy jsou podle jeho názoru malé.

Ruské síly podle něj stejně jako v poslední době nadále vyvíjejí tlak především na město Časiv Jar, na oblasti západně od Doněcku, a také na obce, jimiž prochází železnice mezi Avdijivkou a Pokrovskem. Lokálního úspěchu podle něj ruská vojska dosáhla v Očeretyne u Avdijivky.

21:56
26. 4. 2024

Šéf Brovarského rajonu v Kyjevské oblasti Volodymyr Majboženko na předchodu pro chodce čtyři přejel. Nadýchal 2,3 promile, ukazuje kanál Nexta. Ve funkci ihned končí.

Zobrazit celý online

Bojovníků „na plný úvazek“ má armáda kolem 26 tisíc. Profesionálové jsou vždy v prvním sledu. Pak by dle plánů následovaly jednotky aktivních záloh, které mají kolem 3,6 tisíce členů. A po nich by už byli povoláváni civilisté. Podle údajů z loňského sčítání lidu bylo v Česku 5,8 milionu lidí ve věku 18 až 60 let, na které se branná povinnost vztahuje. Z nich tvoří přes 3 miliony muži a více než 2,8 milionu žen.

Odmítnout lze, ale…

Kolik jich je ale skutečně „fit“ pro službu? „V současné době evidujeme cca 750 000 osob v záloze, z toho 98 % tvoří muži a 2 % ženy,“ sdělila Blesku mluvčí generálního štábu Magda Dvořáková.

Právě nevyhovující zdravotní stav je jedním faktorů, který by jistě odvodům stál v cestě. „Odvodní komise podle zjištěného zdravotního stavu vydává rozhodnutí o schopnosti, nebo o neschopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu,“ stojí v zákoně. Před komisi by měli také předstoupit lidé s tzv. modoru knížkou. Pak by se rozhodlo, zda nastoupí, či ne.

Česká armáda Česká armáda | twitter - Armáda ČR

Odmítnout mimořádnou službu lze z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání. To ale neznamená, že si pak „odmítač“ hodí nožky na stůl. „Občan, který jako voják v záloze odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnosti,“ říká jasně zákon. Konkrétní pracovní činnost by pak neurčovala armáda, ale stát podle aktuálních potřeb. Jednat by se mohlo třeba o výpomoc v nemocnicích či fabrikách.

Cesty se souhlasem

Pokud je však člověk shledán schopným bránit svou zemi se zbraní, čeká na povolávací rozkaz. Ten se doručuje poštou nejméně 30 dní před nástupem. V urgentních případech lze ale vojáka v záloze povolat i dříve. A kdo má brannou povinnost, má také po dobu trvání stavu války či ohrožení omezené možnosti cestování. K cestování do zahraničí musí mít souhlas ministerstva obrany. Ten, kdo má uloženou pracovní povinnost, žádá na krajských velitelstvích.

Cizinci dobrovolně

Branná povinnost se vztahuje také na cizince, kteří mají české státní občanství. V případě stavu ohrožení státu nebo válečného stavu se ale mohou do zbraně hlásit také cizinci bez české národnosti, a to na bázi dobrovolnosti. Teoreticky by se tak mohli do mimořádné služby zapojit i případní uprchlíci, pokud by splnili podmínku věku a zdravotního stavu.

Tři výjimky

Zákon jasně říká, kdo má z branné povinnosti výjimku. Jde o poslance a senátory, členy vlády, ústavní soudce, prezidenta, členy Nejvyššího kontrolního úřadu a bankovní rady České národní banky, občany ve funkcích s diplomatickými a konzulárními výsadami a imunitami, hejtmany krajů a primátora Prahy, ředitele krajských úřadů a pražského magistrátu. Ti se po dobu výkonu své funkce k mimořádné službě nepovolávají. 

To samé platí i pro aktivní příslušníky a občanské zaměstnance bezpečnostních sborů. K odvodu se vůbec nepovolávají těhotné. Ženy a muži, pokud pečují o dítě do 3 let, smějí být povoláni k odvodu jen se svým souhlasem. Žena nebo muž pečující o dítě do 8 let se k výkonu mimořádné služby nepovolávají; to platí obdobně i pro osamělou ženu a osamělého muže, kteří pečují o dítě, které nedosáhlo věku 15 let.

Válka na Ukrajině (29. 4. 2022) Válka na Ukrajině (29. 4. 2022) | Reuters

Válečný veterán z Afghánistánu: Z civilisty vojákem za měsíc

Nicméně branná povinnost ještě neudělá z civilisty vojáka. Člověk musí projít náročným fyzickým i psychickým výcvikem, jak Blesku popsal válečný veterán Lumír Němec. 

Základní vojenský výcvik trvá 3 měsíce. Jak dlouho by trval výcvik povolanců?

„Výcvik povolanců by závisel na aktuálním vývoji situace. Potřebovali by tak minimálně měsíc, aby se naučili alespoň ovládat zbraň a získali nějakou představu o taktice. V případě, že by nepřítel útočil na našem území, tak by se doba výcviku zkrátila v závislosti na vývoji situace.“

Za jak dlouho lze civilistu vycvičit, aby nebyl pro nepřítele snadným terčem?

„Na to, aby se seznámil se základy vojenského řemesla, ovládáním zbraně, taktikou, první pomocí, navigací atd., by potřeboval alespoň tři měsíce. Pokud by se jednalo o složitější zbraňové systémy, tak samozřejmě delší dobu.“

Branná povinnost se vztahuje i na ženy a lidi do 60 let. Mají tyto dvě skupiny nějaké výhody oproti mladým mužům – povolancům?

„Starší chlapi mají určitou výhodu v tom, že absolvovali vojenskou základní službu a mohou mít nějaké zkušenosti. U žen by záleželo na jejich profesi, pokud se jedná například o zdravotnice, tak to by pro ně výhoda byla, protože by se mohly zapojit do medicínské péče. Nedá se ale s přesností určit, kam by byly zařazeny, to by záviselo na vývoji situace. Obecně si ale myslím, že by byly zařazovány spíše k podpůrným složkám pracujícím v týlu. To však nemusí být pravidlem.“

Nedávný průzkum pro ČT tvrdí, že jen 24 % Čechů je ochotno pomoci armádě bojovat s nepřítelem, 62 % to odmítá. Je to překvapivé zjištění?

„Je to poměrně dost překvapivé a zároveň smutné zjištění, že pouze malé procento obyvatel je ochotno se zapojit do obrany vlasti. Osobně si myslím, že pokud by skutečně došlo na lámání chleba, tak by se do obrany republiky zapojilo více obyvatel, ale možná jsem pouze optimista.“

Video  Veterán: Rusové zvolili děsivou taktiku, civilisté jsou živé štíty. Ukrajinu chválí.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

bobyk ( 12. července 2022 09:02 )

Hlavně aby potom šli bojovat ti kteří nás do války tahají Fiala,­Tajwa­nec,Ra­kušan a podobní.

e.lesanova ( 11. července 2022 13:26 )

Naprosto scestné, generace mamánků a zpohodlnělé mládeže nikdo do "boje" nedostane, jsou nepoužitelní. Slovo VLAST jim je cizí, "proč" by ji měli bránit a chránit?? Navíc dnes "nefrčí", nechat se zabít pro čachry politiků, kteří jsou za bukem a na válce vydělávajících vykuků

MirdaKradousek ( 11. července 2022 11:15 )

Chtěl jsem napsat něco podobného

bullshit ( 11. července 2022 08:46 )

krapotkin - pokud je mamka na tom špatně, mohla by mít nárok na II. stupeň příspěvku na péči. Pak za opatrování máte velkou slevu na ZP, důchodové neplatíte a počítá se jako náhradní doba. Pokud se vše podaří vyběhat tak to není beznadějné jak to někteří prezentují. jde to i zpětně...

bullshit ( 11. července 2022 08:37 )

Myslíte že ten miliardář kašpar co byl před Fílou by byl první v zákopu??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa