Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Ministr Kupka „vymetl“ dozorčí radu Českých drah. Povede ji ekonom Zámečník

Aktualizováno -
10. února 2022
15:10
Autor: ČTK - 
9. února 2022
19:04

Novými členy dozorčí rady Českých drah (ČD) se dnes stali vrchní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník, ředitel Centra pro efektivní dopravu Petr Šlegr a manažer Jiří Minka, který byl manažerem v PKP Cargo International. V radě skončil její dlouholetý člen Vojtěch Kocourek a Jan Vrátník. Rozhodl o tom dnes řídící výbor ČD, informovaly České dráhy. Zámečník by se nejspíš měl stát novým předsedou rady.

„Všichni tři noví členové dozorčí rady jsou zkušení profesionálové v oblasti ekonomiky a dopravy. České dráhy podobně jako jiné podnikatelské subjekty utrpěly v době koronavirové krize značné ztráty. Musejí se vypořádat s několikamiliardovým výpadkem tržeb od cestujících a přitom nepolevit v nastaveném trendu zvyšování efektivity, dál pokročit v obnově vozidel a zkvalitňování služeb,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka. 

Dozorčí rada podniku kontroluje zásadní rozhodnutí vedení státního dopravce a také vybírá členy jeho managementu. Dalšími členy rady jsou náměstkyně ministra dopravy Lenka Hlubučková, která nyní z pozice místopředsedkyně dočasně i radu vede, a dále zástupci odborů Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb.

Po téměř 18 letech dnes v radě skončil Vojtěch Kocourek, kterého v minulosti do rady nominovala ČSSD. Další končící člen rady, ekonom Jan Vrátník byl jejím členem od roku 2019. V prosinci skončil na vlastní žádost Pavel Kysilka.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku pak skupina skončila ve ztrátě 217 milionů korun.

Změny v dozorčí radě ČD navazují na jiné personální změny ve státních orgánech a společnostech po nástupu nové vlády Petra Fialy (ODS).  Některé už se uskutečnily, další se chystají. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí oznámil, že odvolal osm členů patnáctičlenné dozorčí rady České pošty. Kupka už dříve avizoval také změny například ve správní radě Správy železnic.

Video  Kupka v Blesku o budoucnosti dopravy v ČR. Povolí rychlost 150 km/h i pivo za volantem?  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zdenek ( 10. února 2022 23:47 )

Tento postup nebyl legální, ale kde není žalobce, není ani soudce. Několikrát na jejich chování upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). „Celý podvod byl ale prováděn velmi sofistikovaně a přes velké společnosti. A i kdyby se našli nějací odvážní policisté nebo státní zástupci, asi by jim chyběly dostatečné páky, aby to vůbec zvládli. Konsolidační banka pak byla vyšetřována, ale odsouzen byl jediný člověk. Tuším za 400 tisíc, což je ale velmi směšná záležitost.“

„NKÚ několikrát naše vlády upozorňovala, jak KBP prodává dluhy velmi neprůhledně… Ale ani vláda opoziční smlouvy, a pak Z e m a n o v a , Špidlova, Grossova a Paroubkova na to nikdy nereagovala. KBP nakonec za Topolánka skončila. Jen proto, že už byly všechny dluhy fuč,“

Zdenek ( 10. února 2022 23:45 )

Velký podvod jménem Konsolidační banka - ! Tento postup nebyl legální, ale kde není žalobce, není ani soudce. !

Od začátku 90. let se píše o StB, co dělala a jaké měla metody, zveřejňoval jména těch, co se z mafiánského prostředí snažili proniknout do politiky nebo do ekonomiky a hodně se věnoval i tzv. bankovnímu socialismu, aktuálnímu právě v době porevoluční. Oč šlo?

V hlavní roli stála Konsolidační banka Praha (KBP), která tehdy vědomě „poztrácela“ 283 miliard korun. „Tehdy nejrůznější banky půjčovaly podnikům nemalé částky, které ale dlužníci nespláceli.“ Tyto nevymahatelné, špatné úvěry pak od bank koupila státní Konsolidační banka Praha, ze které se v roce 2001 stala Česká konsolidační agentura (ČKA). Kde peníze skončily?

„Částečně se projedly, částečně skončily na kontech, které jsou dnes už nedohledatelné, a o dalších sice víme, ale nic s tím neuděláme, protože se legalizovaly takovým zvláštním způsobem a od Konsolidační banky si je kupovali samotní dlužníci. Za desetinu hodnoty. Když si někdo od některé komerční banky půjčil 100 milionů, nevrátil je a dluh se převedl do KBP. Ta tento špatný úvěr sice nesměla prodat samotnému dlužníkovi, ale evidentně to dělala. Vystopoval jsem několik takových lidí… Průměrná prodejnost dluhů byla v řádu 7 % původní hodnoty. Takže si ho takový člověk, se 100milionový dluhem, koupil někdy za deset let s 93milionovým čistým ziskem. Nedělali to samozřejmě všichni, ale nebylo jich málo,“

Zdenek ( 10. února 2022 23:42 )

Miroslav Zámečník (* 24. února 1962)[1] je český ekonom a publicista.

Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení R e v i t a l i z a č n í agentury a K o n s o l i d a č n í banky.

V současnosti pracuje ve firmě Boston Venture Central Europe. Byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Miroslav Zámečník je spoluautorem ekonomického programu Strany zelených. Ten je postaven na investicích do vědy a vzdělávání, zelené ekonomice a vytváření tzv. „smart jobs“, tj. pracovních míst v oborech, které absorbují a vytvářejí prostor pro výsledky vědy a výzkumu.

TAKZE SE B O J T E - miliardy budou zase v TRAPU - zase CESKO totalne schudne !!!!

++Česká konsolidační agentura (ČKA) byla instituce určená k zajišťování hospodářských záměrů vlády a financování strategických projektů v oblasti infrastruktury a životního prostředí. Vznikla 1. září 2001 podle zákona č. 239/2001 Sb. a zanikla ke dni 31. prosince 2007. Vznikla jako právní nástupce Konsolidační banky Praha.

V 90. letech se přes Konsolidační banku „poztrácelo“ 283 miliard, vlády to neřešily....V hlavní roli stála Konsolidační banka Praha (KBP), která tehdy vědomě „poztrácela“ 283 miliard korun. „Tehdy nejrůznější banky půjčovaly podnikům nemalé částky, které ale dlužníci nespláceli.“ Tyto nevymahatelné, špatné úvěry pak od bank koupila státní Konsolidační banka Praha, ze které se v roce 2001 stala Česká konsolidační agentura (ČKA). Kde peníze skončily?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa