Vláda má důvěru Sněmovny. Fiala se omluvil za sprosťárnu, pak děkoval
Vláda Petra Fialy (ODS) Petra Fialy podle očekávání pohodlně získala důvěru Sněmovny. Pro hlasovalo 106 poslanců, proti byli zástupci ANO a SPD. Debata trvala 23 hodin a jde o český rekord. Projevy byly vydatné a dlouhé, expremiér Andrej Babiš (ANO) ve druhém projevu obvinil členy vlády z demagogie. Mikrofony zachytily, jak si Fiala postěžoval, že „už ho to taky s*re“. Vyjádřil se tak na adresu ministrů, kvůli jejichž absenci se musely vyhlašovat pauzy. Později se za silná slova omluvil. Dvoudenní maraton ve Sněmovně sledovali reportéři Blesk Zpráv podrobně.
- Kompletní kabinet pěti stran – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (koalice SPOLU) a Pirátů s hnutím Starostové a nezávislí oficiálně žádal Poslaneckou sněmovnu po 95 dnech od voleb o vyslovení důvěry. Žádné překvapení se nestalo. Ze 193 přítomných poslanců hlasovalo pro 106
- Premiér Fiala popsal před poslanci podle něho nejdůležitější úkoly z programu, které si kabinet pro další čtyři roky stanovil. Důchodovou reformu chce kabinet předložit do konce příštího roku.
- K dalším tématům Fialova vystoupení patřila digitalizace státu, zemědělství, podnikání, kdy stát ukončí podle něho „účelové zaklekávání“ podnikatelů, ochrana vody a podpora rodiny.
- Vláda cítí, že jí teče do bot, a proto si vytváří alibi, proč své voliče podrazí stejně jako v minulosti, řekl Babiš a dodal: „My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany.“ ANO ani SPD vládu nepodpořilo. Proti bylo 87 poslanců obou hnutí.

















Poslanci ani po zhruba 13 hodinách nedokončili debatu nad žádostí Fialovy vlády o důvěru Sněmovny. Pokračovat budou i po půlnoci.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) reagoval na poznámky k poslancům o „Zelené dohodě“. Stanjura připomněl, že dohodu podepsal expremiér Andrej Babiš (ANO). „A vy teď chodíte a ptáte se, co s tím budeme dělat,“ rýpl si.

Sérii faktických poznámek zakončil nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ten zmínil, že očekával věcnou diskusi. „Spíše to bylo odpoledne a večer čtení napsaných textů. Proč ne, mnohým to čtení šlo dobře. Já teda nic napsaného nemám, ale budu odpovídat na vaše otázky. Je pravda, že jsme přijali 74 úředníků a že to zvýší výdaje státu o 42 milionů. To je pravda. Paní poslankyně Schillerová vyrobila dluh 420 miliard korun, když to podělíte, je to 1,15 miliardy za den, to je 48 milionů korun dluhu za každou hodinu loňského roku,“ reagoval na několik poznámek, které měli poslanci během svých dnešních projevů.

Rychlou výměnu názorů a informací završil nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). „Já jsem tady dneska poprvé. Poprvé mluvím ve Sněmovně. Chtěl bych se vrátit k poznámkám pana Nachera a Vondráčka o urážkách,“ načal svou řeč s tím, že tak o nadávkách a pohrdání může přinést nestranný pohled. Podle něj právě expremiér Andrej Babiš (ANO) často urážel opoziční poslance.
„Zmínili jste, že jste našli peníze. Peníze se možná najdou někde v lese nebo na zastávce autobusu. Vy jste peníze nenašli, vy jste si je půjčili, zadlužili jste tento stát a zadlužili jste naše děti,“ dodal. „Tady se rozhazovaly peníze z helikoptéry,“ rýpal dále.

Na příspěvek exministryně financí Aleny Schillerové (ANO) zareagoval Marian Jurečka (KDU-ČSL), který řekl, že se na program Antivirus A provizorium nevztahuje a že nemá strašit lidi, že nezískají pomoc.
Schillerová ale následně podotkla faktickou poznámkou, že mluvila o programu B.

Na projev vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zareagovala i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, která se začala zajímat o programy pomáhající lidem zasažených krizí.
„Proč jste ho zastavili? Není to třeba tak, že to teď nemůžete v provizoriu dělat? Že byste to přiznal, že to spadnulo do tzv. nespotřebovaných výdajů? A ty nemůžete čerpat v provizoriu. Mohl by odpovědět ministr průmyslu a obchodu? Nemohl by přijít a říct, kdy se začnou covidové programy vyplácet?“ ptala se Schillerová.
„Taxikáři mi píšou. Ti už jsou jako moje rodina,“ dodala dále Schillerová s tím, že to jsou reálné příběhy lidí, kteří potřebují pomoc.

Projev vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vyvolal reakce opozičních poslanců. Ti nejdříve bučeli už při samotném projevu a následně se rozhodli o faktickou poznámku. První šel expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Já jsem to nevydržel,“ podotknul. „Já jsem tady od vás 2017, 2018 poslouchal, jak vláda bez důvěry by měla maximálně topit a svítit. Vy tu důvěru ještě nemáte, ale po 18 dnech jste vyhazoval lidi,“ opřel se do Jurečky a dodal, že u projevu sám ví, že to přehnal.
K pultíku dorazil i poslanec Patrik Nacher (ANO). „Místo, aby odpovídal, tak pouráží opoziční poslance,“ řekl s tím, že tam byla šílená arogance. „Nerozumím tomu. Na jednu stranu premiér říká, že ctí Poslaneckou sněmovnu, ale každým projevem koaličních poslanců ukazuje, že to tak není. To nedokážete normálně odpovídat? A to je první den. Jak to bude vypadat za půl roku?“ kritizoval slova Jurečky, který zmínil, že o důvěru nepřišel žádat opoziční poslance.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se pořádně opřel do opozičních poslanců a vyvolal bučení. „Dovolím si poznámku. Já chápu, je to diskuse a hlasování výjimečné. A někteří v závěru řeknete, že proto nám nemůžete dát důvěru. Já se přiznám, já nepřišel žádat o důvěru vás, zástupců těchto dvou politických stran. Já přišel žádat o důvěru našich 108 poslanců. Ja nežádám o důvěru ty, co vládli poslední čtyři roky s komunisty,“ řekl Jurečka.
Podle Jurečky vysvědčení za vládu s KSČM a ČSSD dali stranám sami voliči. „Respektuji vaše výhrady, podněty a připomínky,“ dodal s tím, že o smysluplných věcech bude s opozicí jednat.

Sněmovní debata k vyslovení důvěry Fialově vládě bude zřejmě delší než ta, která předcházela hlasování o důvěře předchozímu menšinovému kabinetu ANO a ČSSD Andreje Babiše (ANO). Tehdy trvala zhruba 14 hodin. Nyní už poslanci grilují vládu více než 12 hodin. V rozpravě je stále 18 lidí.

Vládu podpořila koaliční poslankyně Klára Kocmanová. „Dostupné bydlení, ukončení těžby uhlí, digitalizace, zaškrcení daňových úniků, transparence v dotacích, stabilita veřejnoprávních médií, jasná prozápadní zahraniční politika, zlepšení systému insolvencí a exekucí. Pro to můžu s čistým svědomím hlasovat. Vláda má mou důvěru,“ napsala jedna ze čtyř Pirátů na twitteru.
Dostupné bydlení, ukončení těžby uhlí, digitalizace, zaškrcení daňových úniků, transparence v dotacích, stabilita veřejnoprávních médií, jasná prozápadní zahraniční politika, zlepšení systému insolvencí a exekucí. Pro to můžu s čistým svědomím hlasovat. Vláda má mou důvěru.
— Klára Kocmanová (@KlaraKocmanova) 12. ledna 2022

S přednostním právem vystoupil ministr zemědělský Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten reagoval na projev expremiéra Andreje Babiše (ANO). Uznal, že lidé viní Babiše za dluhy vzniklé v ČR. „To je fakt, to je pravda. To není, že mu to dává někdo za vinu, prostě nárůst dluhu o prakticky 830 miliard korun za poslední dva roky je opravdu astronomická částka,“ uvedl. Dodal, že ale z celkové částky šla jen polovina na přímou pomoc lidem.

U pultíku je právě Margita Balaštíková (ANO). V rozpravě je přihlášeno ještě 19 lidí.

Slovo si vzala poslankyně Taťána Malá (ANO). Ta vyčetla nastupující vládě směr komunikace ohledně covidových opatření, který je podle ní nejasný. „Voliči očekávali změnu podle vašich předvolebních slibů, ale ne tu, co předvádíte, tu k horšímu,“ opřela se do kabinetu Petra Fialy (ODS).

Krátce promluvil i poslanec Robert Stržínek (ANO), který se opřel do šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) za její komentář na twitteru. A kritiku měl i ke schůzce ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) s policejním prezidentem Janem Švejdarem. „Já jsem také pro digitalizaci a online komunikaci, ale mít online poslance na druhé straně zeměkoule, to si neumím a ani nechci představit,“ dodal na adresu poslance Jana Farského (STAN), který by měl jet na půl roku do USA.
Během jeho proslovu se předsednictví ujala šéfka Sněmovny.

Dalším ministrem, který vystoupil, je Ivan Bartoš - šéf ministerstva pro místní rozvoj a také vicepremiér pro digitalizaci. Poslanec ANO Králíček se ho ptal, jak je to s řešením digitalizace a proč spadá právě pod jeho úřad.
Bartoš reagoval, že na transformaci digitalizace pracuje s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, protože takto se prý dohodli ještě před volbami, když tvořili koalici PirSTAN.
Bartoš v minulosti prý sledoval i práci Vladimíra Dzurilly, Babišova zmocněnce pro digitalizaci.
„Viděl jsem velký elán, velkou chuť pracovat, ale malý výkon. Pana premiéra totiž digitalizace někdy zajímala, a někdy nikoliv,“ reagoval Bartoš na dotaz poslance Králíčka. Digitalizace je podle šéfa Pirátů vládní prioritou. Kabinet bude podle jeho slov pracovat také na bezpečnosti v rámci digitalizace.
„Nějaký ideál, ke kterému bych chtěl dospět, ale nevím, jestli je to na jedno období, že lidé ještě při škole, kdy nemají takové závazky, budou pracovat ve službách státu. Vládní plán pro digitalizaci je ambiciózní. Digitalizace není politická otázka,“ dodal Bartoš, jenž věří, že bude na plánu spolupracovat i opozice.

S přibývajícím večerem řady poslanců v lavicích značně prořídly. Poslanci jednají o důvěře vládě od 9 hodin ráno. Pauzu měli jen na oběd od 13 do 14:30.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dostal ve Sněmovně hlad. Než se vydal k řečnickému pultíku reagovat na připomínky opozičních politiků, vzal za vděk bílým pečivem - rohlíkem z místní kantýny.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se také vrátil k dopolednímu vystoupení expremiéra Andreje Babiše (ANO), který mu doporučil, aby si kvůli své zmatené češtině pořídil tlumočníka.
„Jsem si plně vědom, že jsem z Brna a jsem Moravák. A nestydím se za to. V Praze, když jezdím dopravou, tak jsem zjistil, že se tu jezdí tramvají, ne šalinou. Udělám vše pro to, abych se kvalitou své češtiny alespoň blížil kvalitě češtiny kolegy Babiše,“ slíbil.

„Máme standardy péče a klinické doporučené postupy, které kopírují v podstatě německé špičkové postupy. Tyto standardy mají zaručit a zaručí českým občanům, aby kvalita péče byla dostupná, stejná a zdarma po celé republice,“ odmítl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), že by se chystala hrazená zdravotní péče.

K pultu po dlouhé době se svým projevem přišel zástupce vlády. Vystoupil první vicepremiér Vít Rakušan (STAN).
Mluvil například o tom, že vláda chystá zavést korespondenční volby. „Jedná se o volby ze zahraničí, případně o korespondenční hlasování v České republice,“ uvedl Rakušan na pravou míru informace. Z ministerstva vnitra chce prý Rakušan udělat ministerstvo bezpečí. Slíbil také novelu služebního zákona.

„Neurážejte pana předsedu ani nikoho z nás. Slyšel jste, že by někdo z nás urazil kohokoliv z vás? Nikoho jsme neurazili, tak se toho držte. Debatujeme nad programovým prohlášením vlády, tak nás prosím nekoučujte, jestli máme něco nechat do výboru, anebo nemáme,“ reagovala pak na Žáčka také šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová (ANO).

„Prosím, neurážejte nás, je to nedůstojné. Nikdo se nevyjadřuje k tomu, jak mluví koaliční poslanci nebo ministři. K policejnímu prezidentu - to byl politický nátlak. To se stát za nás, máme tu demonstraci. Neříkejte, že je to dobře. Nebo je to nová politická kultura? Jaký to vysílá signál do bezpečnostních sborů? Lidé nevědí, co mají čekat, koho pan ministr vyhodí dalšího. Neříkejte, že je to v pořádku,“ glosoval Žáčkovo vystoupení poslanec ANO Robert Králíček.

„Je nutné se vyjádřit k policejnímu prezidentovi, protože to je věc, která se podle mě přehnaně politizuje. Bavil jsem se s ním dříve než tehdejší kandidát na ministra vnitra. Pokud by mi pan policejní prezident vznesl otázku, zda má zůstat, řekl bych ,ano‘. Aby dál bojoval za svůj sbor. Těším se na diskusi na výboru pro bezpečnost,“ reagoval ve Sněmovně poslanec ODS Pavel Žáček.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) je prý připraven reagovat na dotazy a výtky opozičních poslanců, nejdříve si chce ale prý vyslechnout všechny. Do diskuse jich je stále přihlášených v tuto chvíli 26.
„Jsem zvyklý řídit porady, a tak vím, jak se na nich chovat. Napřed si vyposlechnete ty, kteří přišli, a pak reagujete. Já tu dnes na to čekám a jsem úplně v pohodě,“ řekl poslancům.

Na plénu vystoupil i poslanec Aleš Juchelka z hnutí ANO. Na úvod svého vystoupení se vrátil ke slovům premiéra Petra Fialy (ODS), který při jednání ve své lavici řekl vicepremiérovi Jurečkovi, že „ho to taky se*e“. Nemluvil na mikrofon - ten ale jeho slova na dálku zaznamenal.
„Mrzí mě, že jsme již po pěti hodinách slyšeli z úst pana premiéra, že ho to… Nebudu říkat to vulgární slovo. Možná by se měl zákonodárnému sboru omluvit,“ řekl Juchelka.
Vláda by pak podle Juchelky měla jasně říct, ve kterých oblastech chce šetřit.
Třeba se chtěl zalíbit soudruhu Zemanovi, i když na jeho "kchundu" nemá.