Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Oblačno 20°C

Tisíce hodin ve špitálech i u očkování: Babiš rozdal medaile vojákům za pomoc při pandemii

Aktualizováno -
9. prosince 2021
14:12
Autor: ČTK, for - 
9. prosince 2021
14:03

Zástupci končící vlády dnes na pražském Vítkově ocenili vojáky za jejich pomoc v boji s epidemií koronaviru. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se rozhodl pět desítek vojáků vyznamenat medailí Karla Kramáře. Slavnostního nástupu se účastnil i končící ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Do zvládání epidemie se od jejího začátku zapojily tisíce vojáků. Za úkol dostali třeba rozvoz materiálu, ostrahu uzavřených hranic nebo pomoc při organizaci voleb. Nejvíce se připomíná jejich služba v nemocnicích a sociálních zařízeních, pomoc při testování, očkování a trasování nebo účast na projektu tzv. Chytré karantény.

Právě především vojáci, kteří pomáhali v nemocnicích nebo v call centrech, jsou mezi oceňovanými. Vybrali je velitelé jejich jednotek.

V nemocnicích, které měly kvůli epidemii nedostatek personálu, vojáci pomáhají od loňského podzimu. Po klidném létě do nich opět nastoupili letos v polovině listopadu. V současné době v asi sedmi desítkách zařízení působí téměř 300 vojáků. 

„Aktuálně je nasazeno celkem 496 vojáků. Naši vojáci jsou v odběrových týmech, call centrech a v 76 zařízeních. V případě akutních stavů je pro převoz vyčleněn vrtulník letecké záchranné služby W-3A Sokol,“ dodává na twitteru česká armáda. 

Video  Prymula v Blesku: Epidemiolog poradil čtenářům s vakcínami a školy by před Vánoci zavřel  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud