Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Ohavné výhrůžky Jurečkově rodině: Budoucí ministr zvažuje kvůli synům právní kroky

Autor: Nikola Forejtová, jko - 
7. prosince 2021
05:00

Nadávky, urážky, ale dokonce i výhrůžky smrtí či snahy o přímé napadení. Doba covidová přinesla vyhrocené momenty a planoucí emoce, někdy však značně překračující hranice zdravého uvažování. Také politici se v posledním roce setkávají s množstvím e-mailů a zpráv od lidí, kterým vadí mj. covidová opatření či jiné věci. Šéf KDU-ČSL a předpokládaný ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se setkal s ohavným vzkazem, jenž tentokrát zamířil přímo na jeho nejbližší. Kvůli výhrůžce synům zvažuje právní kroky, řekl v Epicentru na Blesk.cz.

Předseda lidovců a budoucí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se na sociálních sítích svěřil s tím, jak občas vypadají ohavné útoky na něj, ale i na jeho rodinu. Tentokrát mu přišlo do e-mailu „přání“ jednoho z odesílatelů, který se zaměřil na jeho početnou rodinu. „Tvých pět synů zdechne,“ napsal uživatel.

„Za těch osm let jsem podobných příspěvků dostal asi několik set, možná několik tisíc. Bylo období, kdy jsem takových příspěvků dostával několik tisíc během jednoho měsíce, kdy mi lidé různým způsobem vyhrožovali. Já jsem jako politik a jako osoba veřejně činná na tyto věci poměrně už zvyklý, protože se to ale týká přímo dětí - ten adresát nemluví přímo o mně - tady zvažuji další právní kroky,“ reagoval Jurečka pro Blesk v pořadu Epicentrum. O ochranku ale Jurečka nepožádal, jak dodal na dotaz moderátora.

Jurečka není jediným politikem, který se potýká s návalem výhrůžek a agrese. S řadou útoků se potkává třeba premiér Andrej Babiš (ANO), ale také například hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). „Nevím, co se to stalo. Já… Je to věc, která je pro mě jednou z nejsmutnějších věcí, co nás epidemií provází,“ uvedl Kuba v nedělním pořadu Partie na TV Prima.

Video  Epicentrum - Marian Jurečka  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Urážkám čelí i hejtmani

Hejtman Kuba patří mezi ty, kteří pravidelně informují o agresivních urážkách, jež mu chodí. Zmínil výhrůžky zastřelením či označení covidofašista. S urážkami se delší dobu potkávají i jiní hejtmani.

V únoru sdílela středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) další odpudivý komentář. „To je kremační pec pro Vás, ne? Teda doufám,“ stálo v jednom z příspěvků. Další nadávky jí chodí i osobně.

Pravidelným útokům čelí vedle politiků v době covidové i zaměstnanci hygieny. Vedle výhrůžných telefonátů a e-mailů řeší i poškozená auta či posprejované domy, ale i chodníky před krajskými hygienickými úřady, jak informovala i hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která dokonce požádala o ochranu. Její dům hlídala policie.

S nožem na vládu a s tyčí na ministerstvo

V posledních měsících navíc nálada ve společnosti natolik eskalovala, že se někteří rozhodli i k osobnímu útoku. Premiér Babiš informoval ve videu na facebooku, že se jej snažil na Úřadě vlády ČR napadnout muž, jenž měl u sebe plynovou pistoli, kudlu, ale i další věci, například pouta.

Incident nastal ve středu 24. listopadu. Útočník ale neměl díky ochrance šanci se vůbec dostat za vrátnici. Premiér v demisi informaci o útoku sdělil v reakci na odpůrce očkování proti covidu-19.

Podobnou snahu projevil i další muž, který na konci října vnikl se železnou tyčí do budovy ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí v Praze. Podle popisu svědků a podle záznamů z kamer muž prudce rozrazil dveře a rychlým krokem vyrazil k turniketům a následně nahoru po schodech, kde jsou kanceláře.

„Během chvíle však nezvaného hosta zadrželi pracovníci security služby, přibližně metrový roxor (ocelová betonářská tyč - pozn. red.) mu vzali z ruky a snažili se muže vytlačit zpět ke vstupním dveřím, což se jim během několika desítek vteřin podařilo,“ popsal incident policejní mluvčí Jan Rybanský.

Babišovou poslali kvůli vyhrůžkám do Dubaje

Vedle Jurečky se s výhrůžkami týkajícími se rodiny setkal rovněž premiér Babiš. Ten dokonce tvrdí, že kvůli strachu poslal svou ženu Moniku a dceru Vivien do Dubaje. „Pokud Babiš neodstoupí, zabiju ho, jeho manželku, děti, ať je konec jednoho zm*da. Máte na to pět dní,“ stálo v e-mailu, jenž byl zaslán manažerovi hnutí ANO Janu Richterovi. Vyhrůžkou chtěl pachatel Babiše donutit k rezignaci kvůli tomu, že byl nespokojen s kroky vlády, které učinila v rámci boje proti koronavirové pandemii.

„Ten e-mail jsem dostal já, přišel na mé jméno. Asi si to podezřelý dohledal na našich webových stránkách. Předal jsem to policii, víc už komentovat nemohu,“ řekl Richter Seznam Zprávám. 8. ledna pak dostal Babiš od policie varování a 1. února byly pořízeny snímky Babišové v Dubaji. Snímky tehdy vyvolaly nevoli u občanů, právě v tu dobu totiž vláda apelovala na to, aby se občané stranili lidem kvůli koronavirové epidemii.

Babišová Blesk Zprávám napsala, že se skutečně o hrozbě útoku dozvěděla od svého muže až z televize. „Ne, nevěděli, teď tady sedím a brečím. Nikdy mě nenapadlo, že by někdo chtěl ublížit mně a dětem, když my žádnou politiku neděláme a za nic nemůžeme,“ překvapila Babišovou slova jejího manžela.

Tresty? Jeden, tři i šest let vězení

Co se týče trestů za výhrůžné e-maily, vždy záleží na tom, zdali je vůbec podáno trestní oznámení. A také záleží na tom, v jakém rozsahu byl trestní čin vlastně spáchán. Například u případu vniknutí na Úřad vlády ČR se jedná o spáchání trestného činu výtržnictví a násilí proti úřední osobě. Zde hrozí pachateli až šestileté vězení, jak upozorňuje server iDNES.cz.

Trestní sazba za vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci zase ukládá až tři roky vězení. Násilí je trestáno rokem za mřížemi. Blesk Zprávy se s dotazem, jaký trest by si mohl vysloužit odesílatel vyhrůžky předsedovi lidovců Marianovi Jurečkovi, obrátily na policejní prezidium. Do uzávěrky článku odpověď nedorazila.

Video  Andrej Babiš na Primě: Ve Španělsku zatkli muže, který vyhrožoval, že zabije mou rodinu i mě.  - CNN Prima News
Video se připravuje ...

1pravda1 ( 8. prosince 2021 13:19 )

dělá si zákony pro sebe, protože on má pět dětí... důchodová reforma černopr-delníků

1pravda1 ( 8. prosince 2021 13:17 )

vytvářeli jste jen nenávist, vše vám bylo jedno - dělali jste antibabiše, používali jeho nemocného syna, když chodili s rakví kolem Babišova domu, vše vám bylo jedno, kreslili jste kříže pod nohy lidem... dopadnete špatně - pětislepenec co rozděloval společnost a s radostí... nyní sklízejí, co zaseli, hodně lidí je z jejich vlády zle, ačkoliv ještě nebyla jmenována, solární baron jim nevadí, neschopnost smažek jim nevadí, odeesácký don blažek jim nevadí...

havran2 ( 8. prosince 2021 09:25 )

Ještě budeme litovat, že byl zvolený ten "SLEPENEC" !

sarina ( 8. prosince 2021 07:21 )

Jen ať slepení poznají jak jsou OBLÍBENÍ, co musela zažívat vláda před nimi a co je čeká, ještě nejsou u válu a už jim to začíná. BRZY!!!

iFender ( 8. prosince 2021 05:48 )

Ze by nekdo litoval nebo se zastal premiera Babise,kdyz mu rozvraceli vztahy se synem ze Svajcu nebo vyhrozovali jeho rodine zabitim.Naopak hodilo se jim to do kramu.Vzdyt slo o to znicit za kazdou cenu Babise.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa