Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Pekarová novou šéfkou Sněmovny. Vondráček propadl, Havlíčka k volbě nepustili

Aktualizováno -
10. listopadu 2021
23:28
Autor: ČTK, simao - 
10. listopadu 2021
07:48

Poslanci dnes zvolili novou předsedkyní Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a pětici místopředsedů. Jedno křeslo místopředsedy zůstalo volné, neuspěli Radek Vondráček (ANO), ani Tomio Okamura (SPD). Volbě předsedkyně předcházela dlouhá diskuze, během které vynášeli do nebes poslanci ANO vlastního nominanta Karla Havlíčka (ANO). Vicepremiér však nakonec k volbě kvůli souběhu funkcí nebyl připuštěn, sněmovní většina v podobě poslanců koalic Spolu a PirSTAN ho označila usnesením Sněmovny za nevolitelného. Středeční dění jsme sledovali online. Již ve čtvrtek ráno se má sejít kabinet Andreje Babiše (ANO). S ohledem na to, že ustavující schůze ve Sněmovně skončila, již nic nebrání tomu, aby dosluhující vláda ANO a ČSSD podala demisi. Premiér Babiš tak učiní nezvykle písemně s ohledem na hospitalizaci prezidenta Zemana.

Dramatických chvilek během druhého dne ustavující schůze Sněmovny byla hned celá řada. Notně ji protáhlo dění kolem Karla Havlíčka (ANO), nominanta Babišova hnutí, který však nakonec nebyl vůbec připuštěn k volbě předsedy. Tím se totiž podle výkladu legislativního odboru ve Sněmovně nemůže stát člen vlády.

Schillerová se za Havlíčka bila marně

„Hnutí ANO si mohlo vybrat na kandidaturu kohokoliv, bylo by to naprosto legitimní, ale nemůže si vybrat někoho, o kom ústava říká, že kandidovat nemůže,“ upozorňoval sněmovní nestor Marek Benda (ODS)

S tím nesouhlasila mj. šéfka klubu ANO Alena Schillerová (ANO), která upozorňovala, že je více možných právnických výkladů. S návrhem usnesení, aby byl Havlíček volitelný, však ve Sněmovně neuspěla.

102 hlasů pro Pekarovou

Předsedkyní Sněmovny nakonec poslanci po vleklé diskuzi zvolili Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Po Havlíčkově „nepřipuštění“ byla jedinou kandidátkou a v tajné volbě dostala 102 poslaneckých hlasů ze 122 odevzdaných.

Ke zvolení bylo nutných 98 hlasů. Své hlasy neodevzdalo 72 poslanců, což je počet poslanců ANO. Rozdíl 20 hlasů mezi počtem odevzdaných hlasů a hlasy pro vítěznou kandidátku odpovídá počtu poslanců SPD. Koaliční strany mají aktuálně 104 hlasů, protože čtyři koaliční poslanci se z ustavující schůze omluvili ze zdravotních důvodů. Od 17:45 se navíc omluvil i Pirát Jakub Michálek.

Markéta Pekarová Adamová byla zvolena novou předsedkyní Poslanecké sněmovny. (10.11.2021) Markéta Pekarová Adamová byla zvolena novou předsedkyní Poslanecké sněmovny. (10.11.2021) | Blesk:FOTO:CNC/ KAREL KOPAC

Cílem nové šéfky zvýšení důvěry ve Sněmovnu

Nová předsedkyně Sněmovny v projevu po svém zvolení poděkovala bývalému předsedovi Radku Vondráčkovi (ANO) a posléze si s ním potřásla rukou. Řekla, že Sněmovna by měla hledět v první řadě na to, aby důstojně reprezentovala celou veřejnost. Povinností poslanců podle ní je, aby zejména v klíčových věcech působili semknutě a hájili zájmy všech občanů. „A myslím si, že toho budeme schopni,“ dodala.

„Chtěla bych, abychom skutečně dbali na kvalitu před kvantitou. To je podle mého názoru nesmírně důležité a považovala bych to za to nejdůležitější měřítko, které si máme stanovit,“ řekla. Na závěr se obrátila k veřejnosti. „Já se budu snažit ze všech sil, abych právě důvěru v naši komoru Parlamentu, tedy v Poslaneckou sněmovnu, zvyšovala. Je to úkolem nás všech, ale já se budu snažit v tomto být v čele těch, kteří se o to snaží. A budu moc ráda, když mě v tom budete všichni následovat,“ dodala.

Tvrdá kritika Pekarové: Zbabělost!

Pekarová obdržela i kytici květin v podzimních barvách a ujala se řízení schůze Sněmovny. Tím okamžikem skončila úloha bývalého předsedy Vondráčka, který schůzi do té doby řídil. Pro šéfku Topky to byly sladké chvilky a gratulace ze všech možných stran se brzy začaly hrnout.

Před volbou však došlo i na tvrdou kritiku Pekarové z ANO. Pustil se do ní poslanec Aleš Juchelka a především Jana Pastuchová. Ta narážela na to, že se Pekarová vzdala své původní ambice vést ve vládě ministerstvo práce a sociálních věcí, ačkoliv jej v minulosti často kritizovala.

„Z jejích posledních rozhodnutí jsem spíše zklamaná. Jakožto bývalá předsedkyně sociálního výboru v minulém volebním období si pamatuji na řadu výstupů paní poslankyně o tom, jak je Ministerstvo práce a sociálních věcí řízeno špatně a jak by to ona dělala lépe. Vždy přesně věděla, kde je z jejího pohledu chyba a jak by se jí ona určitě nikdy nedopustila. Sama tvrdila, že na funkci ministryně práce a sociálních věcí se dlouhodobě připravuje a jakkoliv s ní v mnohém nesouhlasím, toto jí určitě upřít nemohu. Je tak pro mě velkým zklamáním, že před možností vést tento důležitý rezort, o kterém tvrdila, že se mu věnuje jako málokdo a rozumí mu, z toho utíká. Odmítá převzít zodpovědnost a pod výmluvou o politické dohodě se snaží schovat ve vedení Sněmovny,“ tvrdila Pastuchová.

„Pro mě je to zbabělost nebo pokrytectví a nemyslím, že někdo takový měl usilovat o vedení Poslanecké sněmovny,“ dodala poslankyně ANO, která se dostala i do přestřelky s Janou Černochovou (ODS). Adeptka na ministryni obrany totiž útok Pastuchové důrazně vytknula, použila slova o tom, že některé ženy z ANO Pekarové nesahají ani po kotníky. Pastuchová se následně emotivně bránila tím, že mimo politiku 30 let coby záchranářka zachraňuje lidské životy.

Drama kolem Richterové

Sněmovna bude mít v novém funkčním období šest místopředsedů.Na ustavující schůzi se jich však podařilo zvolit pět.

Novými místopředsedy jsou Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Jan Skopeček (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Věra Kovářová (STAN) a také Olga Richterová (Piráti), která však uspěla poněkud překvapivě na rozdíl od dalších kandidátů Spolu a PirSTAN až na druhý pokus tajné volby.

Jana Mračková Vildumetzová přijímá gratulaci od premiéra Andreje Babiše ke zvolení místopředsedkyní Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová přijímá gratulaci od premiéra Andreje Babiše ke zvolení místopředsedkyní Sněmovny | Blesk:Jan Vilimek

Vondráček neuspěl. A jeho kamarád složil mandát

Bývalého předsedu Vondráčka (ANO) ani předsedu SPD Tomia Okamuru poslanci nezvolili. Druhého kola volby se zúčastnilo stejně jako prvního kola 195 poslanců. Richterové dalo hlas 101 z nich. Ke zvolení bylo nutných 98 poslaneckých hlasů. V prvním kole jich Richterová obdržela 95.

Vondráček získal tak jako v prvním kole 92 hlasů. Okamuru volilo ve druhém kole 87 poslanců, o sedm víc než v prvním. Neobsazené křeslo by mělo připadnout hnutí ANO, které se o dalším postupu bude radit v následujících dnech. Možná je i varianta, že na post místopředsedy nominuje Karla Havlíčka.

Sněmovna: Volba nové předsedkyně. Karel Havlíček a Alena Schillerová (ANO) (10.11.2021) Sněmovna: Volba nové předsedkyně. Karel Havlíček a Alena Schillerová (ANO) (10.11.2021) | Foto Blesk - Karel Kopáč

Se Sněmovnou se ve středu rozloučil Vondráčkův kamarád a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Rozhodl se totiž složit poslanecký mandát poté, co situaci probral s rodinou a lidmi ze zlínského ANO.

„Se vší váhou zodpovědnosti, kterou jsem na sebe vložil, když jsem se nechal napsat na 22. místo kandidátky do těchto parlamentních voleb oznamuji, že se dneska tímto vzdávám mandátu poslance a budu se věnovat pouze roli hejtmana Zlínského kraje,“ oznámil. Poslancům popřál, aby mysleli „hlavně na ty lidi venku“ a na to, co nás teď v ČR čeká.

Radek Vondráček, Radim Holiš (vpravo) a Robert Stržínek ve Sněmovně (8.11.2021) Radek Vondráček, Radim Holiš (vpravo) a Robert Stržínek ve Sněmovně (8.11.2021) | Facebook R. Vondráček

Babišova vláda se sejde ve čtvrtek ráno. Podá demisi

S ohledem na to, že ve středu ustavující schůze Sněmovny skončila, sejde se ve čtvrtek od 8:00 dosluhující vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO), aby schválila svou demisi. Tiskovka po jednání vlády je v plánu cca v 8.30. Druhá schůze Sněmovny je pak v plánu 23. listopadu od 14:00.

Středeční dění ve Sněmovně jsme sledovali online:

Nová Sněmovna
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
22:40
10. 11. 2021

S ohledem na to, že ustavující schůze Sněmovny skončila, nic již nebrání tomu, aby Babišova vláda ANO a ČSSD podala demisi. Sejde se k tomu již ve čtvrtek v 8:00, tisková konference je plánovaná na 8:30.

Andrej Babiš bude hostem pořadu Ptám se, pane premiére od 13:00. Děkujeme vám tímto za pozornost u sledování dnešního online přenosu a přejeme dobrou noc.

22:35
10. 11. 2021

Schůze Poslanecké sněmovny pro dnešek končí. Na schůzi s pořadovým číslem 2 se bude řešit i volba 6. místopředsedy Sněmovny. Ustavující schůze končí slovy nové předsedkyně Markéty Pekarové Adamové, další schůze začne 23. listpadu od 14 hodin.

22:31
10. 11. 2021

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) se dle očekávání vzdal poslaneckého mandátu, chce se věnovat regionu. Nahradit ho má Margita Balaštíková (ANO).

"Se vší váhou zodpovědnosti, kterou jsem na sebe vložil, když jsem se nechal napsat na 22. místo kandidátky do těchto parlamentních voleb oznamuji, že se dneska tímto vzdávám mandátu poslance a budu se věnovat pouze roli hejtmana Zlínského kraje," uvedl Holiš. Vyhodnotil to po poradě s rodinou a s kolegy z ANO ve Zlínském kraji. Věří, že jde o rozhodnutí, které je nejlepší i pro lidi ve Zlínském kraji. Poslancům popřál, aby mysleli "hlavně na ty lidi venku" a na to, co nás teď v ČR čeká.

22:29
10. 11. 2021

K neúspěchu Radka Vondráčka Karel Havlíček v ČT poznamenal: "Variant je více." Nejprve se však musí o dalším postupu domluvit poslanecký klub ANO, který určí finálního kandidáta. Nechtěl komentovat, zda on sám bude jednou z variant na místopředsedu. "Jde o to, abychom vybrali kandidáta, který se tomu chce věnovat, který k tomu má určité předpoklady a který tam odehraje to, co se od něj očekává. Není to o tom, že někdo něco dostane za něco, je to o tom, že vybíráme podle lidí, kteří k tomu mají nejlepší dispozice," poznamenal Havlíček.

"Pro mně třeba návštěva prezidenta republiky ze strany pana Vondráčka není takový problém, dovedu si  představit, že když mu zavolal kancléř a pzval ho k panu prezidentovi, že pan předseda ani netušil, do jaké šlamastiky jde, ale mě třeba vladilo, že ve volbě prvního svého zástupce, prvního místopředsedy si zvolil ze všech místopředsedů představitele KSČM. Těch faktorů tam bylo více a z toho vyplynula nechuť pana kolegu Vondráčka volit," poznamenal místopředseda Sněmovny za ODS Skopeček.

Video  
Video se připravuje ...
22:24
10. 11. 2021

"Podle našeho názoru to není v tuto chvíli spravedlivé. Není to ani fér. Je to jinak, než jsme dělali my," uvedl v ČT k rozdělení předsednictví ve výborech mezi koalicí a opozicí vicepremiér Havlíček. Takřka 1,5 milionu voličům dle něj ANO dnes ukázalo, že nebude utíkat z boje. Respektuje, že se Sněmovna shodla na tom, že coby vicepremiér a ministr dvou resortů nebyl připuštěn kvůli neslučitelnosti funkcí k volbě předsedy.

Podle Jana Skopečka (ODS) by byl jiný příběh, kdyby Havlíček buď podal před volbou předsedy demisi, nebo by ANO vyslalo do souboje někoho jiného. "Stanovisko legislativního odboru bylo jasné, přiklonila se k němu jak volební komise, tak plnému Sněmovny," poznamenal.

Ustavující schůze Sněmovny: Jan Skopeček (ODS) a Karel Havlíček (ANO) ve vysílání ČT (10.11.2021)
22:15
10. 11. 2021

Ve Sněmovně je dnes ještě na řadě ustavení sněmovních výborů a schválení počtů jejich členů. Rozpravy se k těmto bodům již nečekají.

Sněmovna bude mít i v tomto volebním období 18 výborů, stejně jako dřív. Budou mít od 16 do 25 členů. Dohodli se na tom předsedové klubů.

22:13
10. 11. 2021

Poté, co k volbě předsedy Sněmovny nebyl vůbec připuštěn vicepremiér Karel Havlíček (ANO), polyká hnutí ANO další hořkou pilulku - Radek Vondráček (ANO) získal v obou kolech shodně 92 hlasů a šest mu jich pokaždé ke zvolení chybělo.

Ustavující schůze: Radek Vondráček (ANO) neuspěl v 1. ani 2. kole volby místopředsedy Sněmovny (10.11.2021) Ustavující schůze: Radek Vondráček (ANO) neuspěl v 1. ani 2. kole volby místopředsedy Sněmovny. Na snímku s Janem Bartoškem (10.11.2021)
22:01
10. 11. 2021

2. kola volby místopředsedů Sněmovny se účastnilo opět 195 poslanců a kvórum bylo 98. Tomio Okamura získal 87 hlasů, Olga Richterová 101 hlasů a Radek Vondráček 92 hlasů. Zvolena tak byla pouze Richterová. Jedno místo místopředsedy zústává neobsazené. Ve Sněmovně se bude muset rozhodnout o nových nominacích.

"Gratuluji mé kolegyni a kamarádce Olze Richterové ke zvolení místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Olga po celé roky hledá funkční řešení pro občany a překonává příkopy mezi tématy a resorty. Jsem přesvědčený, že právě takto, lidsky, si bude počínat i ve své nové roli," uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Pirátka Olga Richterová se stala místopředsedkyní Sněmovny ve 2. kole (10.11.2021) Pirátka Olga Richterová se stala místopředsedkyní Sněmovny ve 2. kole (10.11.2021)
21:49
10. 11. 2021

"Neúspěch Olgy Richterové je zajímavý. Zdá se, že zatímco pro ty ostatní koaliční kandidáty dokázala nastupující pětikoalice zmobilizovat minimálně 100 svých poslanců, tak pět koaličních poslanců paní Richterovou nevolilo. Teď bude určitě velikánský tlak na ty koaliční poslance, ať dodrží dohodu a aťpaní Richterová ty hlasy dostane. Pokud by je nedostala, tak to samozřejmě může nejenom zasít nedůvěru mezi koaliční strany, ale mohou si to po svém vyhodnotit i Piráti, kteří stále ještě průběžně rozhodují na svém internetovém fóru o vstupu Pirátů do Fialovy vlády a klidně by se mohlo stát, že to vyhodnotí tak, že Piráti jsou vnímáni jako přebytečný element, že o ně nikdo moc nestojí, že se s nimi bude v Poslanecké sněmovně a možná i ve vládě zametat a mohli by tu účast ve vládě neschválit," uvedl v ČT politolog Lukáš Jelínek.

21:45
10. 11. 2021

"Olga Richterová má naše hlasy jisté," přesvědčuje šéf STAN Vít Rakušan poté, co kandidátka Pirátů poněkud překvapivě neprošla prvním kolem volby místopředsedů nové Sněmovny.

21:33
10. 11. 2021

"Vážím si důvěry, kterou ve mně vložila koalice Spolu a nominovala mě na místopředsedu Sněmovny. Před chvílí jsem byl zvolen. Jsem připraven měřit všem stejným metrem a dbát na to, abychom schvalovali kvalitní zákony a dělali to rychle. Slíbili jsme změnu a tu taky přineseme!" uvedl po svém zvolení místopředsedou Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

21:15
10. 11. 2021
!

Sněmovna zvolila v 1. kole 4 místopředsedy, Vondráček neuspěl

Volby místopředsedů se zúčastnilo 195 poslanců. Kvórum bylo 98. Zvoleni byli Jan Skopeček (ODS), který získal 102 hlasů, lidovec Bartošek a Věra Kovářová ze STAN (získali 100 hlasů) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která si připsala 142 hlasů.

Trojice kandidátů má smůlu a musí spoléhat na 2. kolo - Okamura získal 80 hlasů, Olga Richterová 95 hlasů a Radek Vondráček 92 hlasů.

Věra Kovářová těsně po zvolení místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Poslanci blahopřejí Věře Kovářové (STAN) ke zvolení místopředsedkyní Sněmovny. Jana Mračková Vildumetzová přijímá gratulaci od premiéra Andreje Babiše ke zvolení místopředsedkyní Sněmovny
20:47
10. 11. 2021

"Jsem rád, že v ní budeme mít zkušenou a důstojnou reprezentantku. Díky Markéto, že jsi měla odvahu se této zodpovědné funkce ujmout a přeji hodně sil do další práce," přidal se ke gratulantům i předseda koaliční KDU-ČSL Marian Jurečka.

20:25
10. 11. 2021

Jednání ve Sněmovně je opět přerušeno, koná se tajná volba sněmovních místopředsedů. Poslanci mohou (ale nemusí) zakroužkovat až 6 jmen.

20:18
10. 11. 2021

Schilerová ve Sněmovně řeší dílčí záležitosti z koaliční smlouvy. "Máte tam takovou zajímavou větu, že chcete bojovat se šedou ekonomikou. Chválím, podepisuji, tleskám. Celý život jsem na tomto poli působila Ale proti tomu jsou takové dva zajímavé plány. První plán je zrušení EET. Pecka. To je boj se šedou ekonomikou jako víno, jak říkáme u nás na Moravě. Ale je tam horší věc, která mě velmi zneklidňuje a budu to pečlivě sledovat, protože jsem 25 let strávila na finanční správě a pamatuji si tu beznaděj boje finančních úředníků s carouselovými podvody. Máte tam parametrické změny kontrolního hlášení. To byl největší bič, který během tří let zlikvidoval carouselové podvody v naší zemi, přinesl miliardy do rozpočtu, udělal přítrž těm různým skupinám podnikatelů, které vašeho otce zakladatele nechávaly klidně spát," líčí Schillerová.

V koaliční smlouvě je řada plánů, které budou zatěžovat rozpočet, varovala ministryně financí. "Není tam zmínka o covidu, ani jedna ale budeme volit národního ptáka," dodala.

Ustavující schůze Sněmovny: Alena Schillerová a Karel Havlíček (ANO) (10.11.2021) Sněmovna: Volba nové předsedkyně. Karel Havlíček a Alena Schillerová (ANO) (10.11.2021)
20:13
10. 11. 2021

Gratulaci Pekarové Adamové přidala i šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. "Nezpochybňuji její vítězství, zůstává ale pachuť z toho, že náš kandidát Karel Havlíček byl nedemokraticky předem vyřazen z boje," stěžuje si na twitteru. Ve Sněmovně za pultíkem popřála Pekarové hodně sil k naplnění všeho, co si předsevzala.

Schillerová přemítá, zda je v souladu, aby pirátský klub, který má 4 poslance, měl jednoho místopředsedu a klub ANO, který má 72 poslanců, má 2 místopředsedy a ještě by se eventuelně měl jednoho vzdát ve prospěch SPD.

20:07
10. 11. 2021

Poslanec ANO Kolovratník upozorňuje, že zatímco v roce 2013 bylo sedm klubů ve Sněmovně, tak byli 4 místopředsedové, v minulém období bylo 9 klubů a 5 místopředsedů, nyní je místopředsedů 6.

"Já tomu fakt nerozumím, teď bych se rád zeptal na zatím existující koalici Piráti a Starostové. Jeden návrh Věra Kovářová za STAN - v pořádku. Druhý návrh paní poslankyně Olga Richterová za Piráty. Ale z veřejných informací se Piráti ještě nerozhodli, nevíme, jestli v té partě, v té dvojkoalici budou, a nebo jestli z ní vystoupí," poznamenal poslanec. "Pokud Piráti hypoteticky vystoupí z vlaku, vznikne nám tady jedna nová, opoziční strana pouze se 4 poslanci," podotkl. Ptal se, zda si i v takovém momentě Piráti budou držet místo místopředsedy.

20:01
10. 11. 2021

"Poslanecká sněmovna mi vyjádřila důvěru a zvolila mě svou předsedkyní! Mé první dojmy jsou obrovský vděk a pocit zodpovědnosti, kterou s pokorou přijímám. Chci, aby Sněmovna pod mým vedením byla ústavní institucí, ve které bude kvalita zákonů převyšovat kvantitu. Institucí, jejíž členové budou důstojně reprezentovat náš stát a na jejíž půdě budou jednat kultivovaně. Institucí, která bude spolehlivým partnerem pro Senát i vládu a bude hrát aktivní roli během nadcházejícího předsednictví České republiky Radě Evropské unie.A především institucí, která bude každému otevřená a opět si získá důvěru občanů. Moc děkuji všem, kteří mě podpořili. První část práce na změně pro Českou republiku může začít," vzkazuje po zvolení Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na síti.

19:57
10. 11. 2021

"Volby jste nevyhráli, většina voličů volila jiné strany," říká poslanec SPD Hrnčíř. Podle něj by sněmovní většina měla spolupracovat s opozicí kvůli problémům, kterým budeme čelit. "Slovy klasika: přestaňte blbnout a pojďme to zvolit," říká okamurovec, kterému respirátor pro změnu visí jen na jednom uchu.

Podle Jaroslava Foldyny byl proslov Pekarové "brilantní" a naznačil, jak by chtěla vést Sněmovnu. Cche mu věřit. "A já s tím nemám problém, ač jsem vás nevolil, s vaším proslovem naprosto souhlasím," chválí Pekarovou Adamovou. "Dámy a pánové, jaký já jsem extremista?" diví se však dalším slovům šéfky TOP 09 Foldyna. Sám prý nesnáší lidí, kteří třeba hajlují. "Já jsem extremista, když začnu mluvit o to, že dva chlapi a veverka nemůžou mít dítě. No, tak jsem extremista," dodal s tím, že nejvíc lesbám a homosexuálům ubližuje "politizace tý d*bility". Děkuje poslancům, že ho nevypískali.

"Pan poslanec Foldyna se vzteká, že se o SPD mluví jako o extrémistech. A čím prý si to on vysloužil. Tak pojďme, vykopávám: projížďky s Nočními vlky, besídky s neonacisty a komunisty pod Koněvovou sochou, kritika homosexuálů… pokračujte libovolně dál," rýpl si do Foldyny na twitteru poslanec TOP09 Ondřej Kolář.

Ustavující schůze Sněmovny: Poslanec SPD Hrnčíř s respirátorem pověšeným na uchu (10.11.2021) Ustavující schůze Sněmovny: Poslanec SPD Hrnčíř (10.11.2021)
19:46
10. 11. 2021

"S jejím nástupem se třetímu nejvyššímu ústavnímu postu vrací důstojnost a končí papalášské manýry. Věřím, že svým působením pomůže navrátit vážnost celé dolní komoře," píše o Pekarové Adamové šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

"Tahle fotka je z kampaně z konce srpna. Markéta, jak vidíte, jela na 110% a vyplatilo se. Vyhráli jsme volby a ona se stala předsedkyní sněmovny. Jsem přesvědčen, že bude důstojnou ústavní činitelkou. Má silný mandát od všech pěti koaličních stran. Gratuluji," přidává se i poslanec TOP 09 Pavel Klíma.

19:44
10. 11. 2021

"I tady na nás se vztahuje opatření, že bychom měli nosit respirátor či roušku při svých projevech. Jenom vás k tomu chci vyzvat, abyste toto opatření, prosím, dodržovali. Myslím si, že to je v zájmu všech," upozorňuje nová šéfka Sněmovny po vystoupení dalšího okamurovce Radka Kotena (SPD), který vystoupil bez respirátoru. Není sám, bez ní mluvili přes den třeba i poslanci ANO Juchelka a Janulík, bez roušky dokončoval svůj projev i Radim Fiala, ale také vicepremiérka Alena Schillerová.

19:38
10. 11. 2021

Gratulací Markétě Pekarové Adamové k dnešnímu úspěchu a zvolení předsedkyní Sněmovny kvapem přibývá. "Jsem přesvědčen, že svou funkci bude vykonávat výborně a vrátí dolní komoře důstojnost a vážnost," uvedl šéf ODS Petr Fiala.

"Těší mě, že třetím nejvyšší ústavním činitelem naší země bude sympatická, energická a vzdělaná žena. Přeji ji hodně sil v její práci," napsala  poslankyně STAN Věra Kovářová.

"Jsem rád, že novou předsedkyní Poslanecké sněmovny se stala právě Markéta Pekarová Adamová . Během práce v kampani jsem měl možnost se s ní dobře seznámit a vím, že Markéta je schopná a talentovaná politička a bezva parťačka!" uvedl nový poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).

19:30
10. 11. 2021
!

Šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala potvrzuje, že hnutí SPD se rozhodlo na místopředsedu jmenovat Tomia Okamuru. "Zaznamenali jsme často až nenávistné výroky politiků i médií, které zastoupení poslanců SPD ve vedení Sněmovny odmítají. Předsedkyně TOP 09 k tomu do médií prohlásila, že, cituji: Do vedení Poslanecké sněmovny jsme nikdy nevolili představitele strany, kterou i ministerstvo vnitra označuje za extremistickou, tedy SPD. A na tom se nic nezmění ani nyní," uvedl Fiala.

"SPD rozhodně není v ničem extremistická," tvrdí okamurovec s tím, že k demokracii patří pluralita názorů. Stěžuje si na dehonestaci. Volba místopředsedů podle něj ukáže, jestli většina bude menšinu zadupávat. Varoval před arogancí moci. "Ten, kdo si myslí, že nás vyzmizíkuje, se hluboce mýlí. Jsme stejní političtí extremisté jako byl např. T. G. Masaryk před rokem 1918," dodal.

19:19
10. 11. 2021
!

Sněmovna bude mít nově 6 místopředsedů. Pro bylo 101 poslanců ze 193, proti bylo 37. Návrh poslanci schválili bez diskuse. Kandidátů je celkem sedm: Radek Vondráček a Jana Mračková Vildumetzová za ANO, Jan Skopeček (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Věra Kovářová (STAN), Olga Richterová (Piráti) a Tomio Okamura (SPD).

Předsedkyní Sněmovny zvolili poslanci Markétu Pekarovou Adamovou. Radek Vondráček (ANO) přepouští místo u předsednického stolu Markétě Pekarové Adamové.
19:15
10. 11. 2021
!

Pekarová Adamová děkuje za podporu, vítězství přijímá s velkou pokorou a vyzývá poslance k potlesku Radku Vondráčkovi za to, jak Sněmovnu vedl.

"Skutečně si myslím, že náš zákonodárný sbor by měl hledět v první řadě na to, aby důstojně reprezentoval voliče v ČR, občany, i ty, kteří nevolí. Zkrátka celou veřejnost, obyvatele naší země. A že zkrátka je naší povinností, zejména v těch klíčových věcech - a myslím si, že nás jich v tomto volebním období čeká celá řada - abychom působili semknutě a abychom hájili zájmy občanů celé naší země," uvedla. "Myslím si, že toho budeme schopni. Já jsem v tomhle směru velkým optimistou," pokračuje Pekarová.

Nabídla poslancům pomocnou ruku ve věcech, které se týkají provozu Sněmovny a jejich práce. "Myslím si, že v tomhle směru je důležité, abychom o nich narovinu hovořili," uvedla. Obrátila se i k veřejnosti, bude se snažit ze všech sil, aby důvěru ve Sněmovnu zvyšovala.

Merkéta Pekarová Adamová byla zvolena novou předsedkyní Poslanecké sněmovny. (10.11.2021) Merkéta Pekarová Adamová byla zvolena novou předsedkyní Poslanecké sněmovny. (10.11.2021) Merkéta Pekarová Adamová byla zvolena novou předsedkyní Poslanecké sněmovny. (10.11.2021)

denisz ( 12. listopadu 2021 18:41 )

Nastalo účtování a msta nové garnitury, takže žádné poměrné zastoupení, demokracie a spravedlnost se nekonají. Takové jsou ty „demokratické“ strany? . .

denisz ( 11. listopadu 2021 23:58 )

Děkuji za pochvalu, že jsem to nejspíše okopírovat od nějakého profesionála. Napsal jsem to sám, takže mohou být i nějaké subjektivní nepřesnosti. Vy jste ale ve své odpovědi vyplodil jen hospodský štěk, bez protiargumentace.

jorka1 ( 11. listopadu 2021 19:10 )

Zkus si vzpomenout, že jsme tady už jednu ministryni obrany Parkanovou měli.

jorka1 ( 11. listopadu 2021 19:06 )

Kobliho Kalino, takový hnus, jako je ten podvodník, zloděj a soudruh STBák Bureš ve Sněmovně není. Bureš patří do kriminálu. Hanba Burešovi!!!!!!!

hejhej ( 11. listopadu 2021 13:48 )

Slepenci předvedli , jak vypadá politická špína, žumpa. Pidistrany ve vedení sněmovny a postech ministrů - trapní ubožáci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa