Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Testování čeká i poslance. A opozice tepe nápad využívat cizí vakcíny bez razítka

Aktualizováno -
4. března 2021
11:18
Autor: Mii, ČTK - 
4. března 2021
09:58

Další skupinou obyvatel, kterou čeká pravidelné testování, jsou poslanci. Grémium Sněmovny schválilo návrh TOP 09, v rámci kterého se pravidelným testům budou muset podrobovat i zákonodárci. Informovala o tom šéfka strany Markéta Pekarová Adamová, která společně s dalšími opozičními lídry kritizuje záměr užívat vakcíny bez certifikace EU. Hrad ve středu oznámil, že prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku tamní vakcíny Sinopharm.

„Na náš návrh schválilo grémium Poslanecké sněmovny testování poslanců. Když něco požadujeme po ostatních, měli bychom jít příkladem,“ napsala Pekarová Adamová. Poslanci se mohli nechat otestovat již nyní, ale čistě na dobrovolné bázi. Ve Sněmovně to nabízel tamější praktický lékař.

Novinka reaguje na pondělní nařízení vlády, které zavedlo povinné testování ve firmách. Podniky nad 250 zaměstnanců s testováním musely začít ve středu a do 12. března musejí otestovat všechny své pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi pak začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Testováni nebudou muset být zaměstnanci pracující z domova.

Video Povinné testování zaměstnanců ve firmách: Havlíček a Hamáček prozradili detaily. - ČTK

Ve středu také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) navrhne vládě povinné testování státních zaměstnanců od 10. března.

Bez certifikátu cizí vakcíny ne, shoduje se opozice

O testování se hovoří ve stejné chvíli, kdy se v Česku vede debata o využívání neregistrovaných vakcín ze zemí, jakými jsou Rusko nebo Čína. Opoziční strany se proti nápadu staví. Zdůrazňují, že vláda by měla prioritně shánět co největší množství ověřených očkovacích látek a hlavně urychleně očkovat těmi dostupnými.

Adamová je zásadně proti používání vakcín či léků bez evropské certifikace. „Podrývat křehkou důvěru mnohých Čechů, kterou k vakcinaci chovají, využíváním nedostatečně ověřených vakcín, je obrovské hazardování,“ napsala Adamová ČTK. Od všech výrobců je podle ní nutné žádat schválení od EMA, jinak nebudou jejich výrobky dostatečně důvěryhodné.

Varovala také před tím, aby se z očkování „dělala geopolitika“. „Nehleďme na to, odkud vakcíny jsou,“ uvedla Adamová. Rusko a Čína podle ní chápou očkování právě jako nástroj, z kterého lze geopoliticky těžit. „Kdo to nevidí, či vidět nechce, je naivní, nebo záměrně kolaboruje,“ doplnila.

Certifikaci označil za důležitou i předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. „Zvláště proto, že čínská a ruská vakcína jsou vytvořeny na jiném principu než vakcíny americké a evropské. Pokud budou certifikovány, není problém dát lidem vybrat,“ napsal ČTK. V příštích dvou měsících bude mít ČR k dispozici dva miliony vakcín a problémem bude spíš to, aby se stíhaly využít, doplnil. „Není to trochu kouřová clona nad logistickým selháním premiéra a vlády? Má představa byla, že státní zakázku, objednávku jakéhokoliv zboží za státní peníze, nečiní jednotlivec, a to ani tehdy, když má kancelář na Hradě,“ uvedl.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru uvedl, že pokud výrobce z jakékoliv země splní podmínky unijní registrace a prověření EMA, je použití jeho očkovací látky v pořádku. „Dělat mimořádné výjimky pro vakcíny z Číny či Ruska považuji za riziko pro naše občany,“ dodal.

gejsovic ( 4. března 2021 11:11 )

donypan:To snad ani nechlastá

gejsovic ( 4. března 2021 11:08 )

Ta má strach o sebe,aby mohla dál kvokat její nesmysly.Dobroděj Kalousek, nechal pořádnou veš v parlamentním kožichu

stemik ( 4. března 2021 10:52 )

jeji vitačska povyšena strana se sotva dostala do sněmovny a podporu ma jen v pražske kavarně -

stemik ( 4. března 2021 10:49 )

tato žena je hlavnim semeništěm nenavisti,špate nalady,negativismu-to ona se raduje z každe vladni prohry a jeji program je jediny-antibabiš

donypan ( 4. března 2021 10:49 )

Ta Vaše pí.Markéta si za krátký čas v politice udělala mezi lidmi tolik nepřátel,že Kalousek je proti ní beránek.Doufám,že této promigrační zlobou ovíněné ženě to voliči jak se patří spočítají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa