Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Vítání nováčků ve Sněmovně: Záplava selfie, emotivní sliby a krojovaný starosta hitem

 • Autor: Jaroslav Šimáček - 
  10. 11. 2021
  05:00

  V Poslanecké sněmovně v pondělí poprvé usedla při „vítání poslanců“ řada nováčků, ve středu je čeká 2. den v nové Sněmovně. Premiérové chvíle prožívali nováčkové různě. Lidovec Miroslav Zborovský si fotil selfie a slib věnoval matce k 60. narozeninám a tátovi, který loni zemřel na covid, v kroji přišel Jiří Horák (KDU-ČSL), což byla vzpomínka na pradědečka, umučeného komunisty. Stal se hitem, fotku s ním si pořídila řada zákonodárců. Fotili se však i mnozí další. Sněmovnu s novými přírůstky v řadách poslanců zasáhla učiněná selfie mánie.

 • 1.Krojovaný starosta dojímal

  „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ Tento slib skládali poslanci během pondělního jednání Sněmovny. Ve středu je na řadě druhý den, kdy zasednou do poslaneckých lavic. Stále ještě podle abecedního pořádku, takže vedle sebe (byť přes uličku) sedí třeba i znesváření bratři Tomio a Hayato Okamurovi - jeden z SPD, druhý z KDU-ČSL.

  Novým poslancem, který však vzbudil patrně největší pozornost, je Jiří Horák (KDU-ČSL), starosta města Bučovice - a to proto, že přišel skládat slib v kroji. „Přesně před 75 lety v něm skládal slib pradědeček Jan Plesl. A potom, on se nechtěl podřídit komunistickému režimu, tak byl ve 1949 zatčen a v 1953 jej utýrali na Mírově. Chci mu tím vyjádřit úctu a vztah k tradici a kořenům. Jsme na něj hrdí celá rodina, jen mě mrzí, že se toho nedožila babička – jeho dcera, ale jsem rád, že jsem si ten kroj mohl vzít,“ řekl Blesk Zprávám.

  S Horákem se neváhala vyfotit ani nová poslankyně Romana Bělohlávková (KDU-ČSL). „Dva okamžiky byly mimořádné - slyšet hymnu České republiky poprvé jako poslankyně. A vidět v kroji oblečeného starostu Bučovic skládat poslanecký slib. Ve stejném kroji, ve kterém ho před 76 lety skládal jeho dědeček. Ten, který byl později komunistickou mocí utýrán na Mírově,“ napsala na facebooku.

  Poklonu Horákovi složila i poslankyně TOP 09 Martina Lisová, starostka městyse Větrný Jeníkov.

  „Tohle byl nejkrásnější příběh dnešního dne. Slzy v očích jsem měla, aniž bych znala celý tento vzácný i krutý příběh. O to větší pocit zadostiučinění, že ve Sněmovně konečně nezasedli komunisti,“ napsala na facebooku.

 • 2.Pro tátu, který podlehl covidu

  Další lidovecký poslanec Miroslav Zborovský (KDU-ČSL) prožíval složení slibu také emotivně. „Mamka má dnes 60, a proto tento slib věnuji jí a neméně taťkovi, který podlehl loni covidu,“ napsal na twitter.

  Právě Zborovský neváhal a pořídil si z jednání Sněmovny i selfie, kterým se pochlubil rovněž na síti.

  Lidovci přitom neváhali a pořídili si před Sněmovnou i společné foto. A nový poslanec Šimon Heller zapózoval v hlavním sále s Janem Bartoškem, nominantem lidovců na křeslo místopředsedy Sněmovny.

  Se šéfem KDU-ČSL Marianem Jurečkou se pak separé vyfotili lidovečtí poslanci Karel Smetana a Michael Kohajda. Do záběru se jim přitom dostal i dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO).

 • 3.Mladá Pirátka

  Zatímco lidovci ve Sněmovně vydatně posílili, Piráti mají nově jen 4 poslance. Oproti 22 křeslům z minulého období se jedná o obrovský propadák. Nováčkem je i mladá poslankyně Klára Kocmanová.

  Doposud byla asistentkou pirátské senátorky Adély Šípové. „Spalo se mi dobře, já jsem se těšila, protože je to přeci jenom měsíc po zvolení, takže jsem ráda, že už ta ustavující schůze konečně bude. Jsem jedna z nejmladších poslankyň v tuhle chvíli. Mě osobně mrzí, že nás nebylo zvoleno víc mladých lidí. Ale tím, že je nás málo, tak o to víc musíme tu naši generaci zastupovat,“ řekla Českému rozhlasu.

 • 4.Selfie mánie

  Selfie mánii ve Sněmovně během prvního dne jejího zasedání podlehli jak noví poslanci, tak i ti, pro které jde o další volební období.

  Selfie si pořídili i poslankyně ANO Andrea Babišová a bývalý hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Vyfotil se však rovněž její kolega z hnutí Martin Kukla.

  „První den v nové Sněmovně. Moc si přeji, aby to bylo úspěšné období, ani ne tak pro nějakou stranu nebo hnutí, ale hlavně pro občany České republiky. Držme si palce,“ napsal ke své sněmovní fotce Okleštěk.

  Rovněž poslanec ODS Pavel Žáček zveřejnil sněmovní selfie. „S kolegou Markem Ženíškem před složením slibu poslance Parlamentu ČR. Živoucí důkaz, že jsem konečně opustil poslední místo v abecedě,“ vzkázal Žáček.

 • 5.Dámské posily pro ODS

  Nejen nováčci si užívali prvního dne nové Sněmovny. „První den v lavici. Není to poprvé, ale člověk si stejně připadá trochu jako prvňák na začátku škol. roku. Noví spolužáci, přivítání, vymalované chodby. Věřím, že nová PS přinese zlepšení vztahů mezi poslanci, ale i kultury bez utržených mikrofonů. Kolegové, těším se na spolupráci!“ vzkázala poslankyně ODS Jana Černochová, která je adeptkou na ministryni obrany. Přidala k tomu i společnou fotku s Evou Decroix, novou poslankyní za občanské demokraty.

  Právě Eva Decroix se pozastavila nad tím, co poslance čeká již ve středu - a sice volba nového sněmovního vedení.

  „Je sice hezké, že ANO navrhlo na předsedu (dvoj)ministra Havlíčka. Ale vypadá to, že o tom ani nebudeme moct hlasovat. Výkon funkce ministra se totiž neslučuje s funkcí ve vedení Sněmovny. Nebo že by se pan ministr rozhodl obě ministerstva do středy opustit?“ napsala na síti. A neslučitelnost obou funkcí potvrdili i sněmovní legislativci. 

  „Cítím pokoru a mám velkou chuť pokračovat ve všem, co jsem si při kandidatuře dala za cíl - ať už pro reformu našeho vzdělávání, nebo pro rozvoj našich obcí,“ přidala se další poslankyně ODS Renáta Zajíčková.

 • 6.Nadšení ve STAN

  „Byla to pro mě velká chvíle, pocit velké odpovědnosti, poprvé mi to fakt došlo se vším všudy. Vám, kteří mi drží palce: krom toho, co jsem slíbit měla, jsem slíbila hlavně sama sobě, že vás nezklamu a tak nějak všem ukážu, že jste se mnou chybu neudělali,“ přesvědčuje poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

  Bývalá asistentka Víta Rakušana se do Sněmovny probojovala z 12. místa středočeské kandidátky. Ani šéf STAN nechyběl na společné „rodinné“ fotce s dalšími poslanci Starostů a nezávislých.

  Novým poslancem za STAN je i Martin Hájek, který si také pořídil sněmovní selfie.

  Poslankyně STAN Pavla Pivoňka Vaňková přidala i foto hlasovacího zařízení v lavici, kam usedla.

  V poslanecké lavici se pak nechali zvěčnit Ondřej Lochman (STAN), starosta města Mnichovo Hradiště, či Petr Liška, dlouholetý starosta obce Malé Žernoseky na Litoměřicku.

  Z usednutí do sněmovních lavic se radovali i další zvolení poslanci za STAN, Lukáš Vlček, Milada Voborská a Viktor Vojtko. „V první chvíli pocit velké odpovědnosti a vůle udržet si své zásady. Druhý pocit je o tom, že nevím, kam poskládat svoje dlouhé nohy,“ poznamenal Vlček ohledně svých poslaneckých pocitů.

  S Hayatem Okamurou se fotil poslanec Antonín Tesařík, který za den pořídil selfie hned několik.

  Zkušená poslankyně Věra Kovářová (STAN), adeptka na místopředsedkyni Sněmovny, pak sdílela foto poslaneckého klubu STAN.

  S bustou T. G. Masaryka pak zapózoval Josef Bernard, někdejší ředitel Škoda Transportation a bývalý hejtman Plzeňského kraje, tehdy však ještě v barvách ČSSD, jehož přestup ke STAN vyvolal nemalou pozornost.

 • 7.Ženy od Babiše

  Věřím,  že za 4 roky, až bude příležitost mé působení ve Sněmovně hodnotit, budu mít čisté svědomí, že jsem tento Ústavou předepsaný slib splnila. Ve vznikající Sněmovně budu podporovat vše, co pomůže k naplnění programu, za který jsem kandidovala,“ uvedla na twitteru Ivana Mádlová, nová poslankyně ANO.

  „Jsem moc ráda, že můžu pokračovat v práci poslankyně. Je to velká odpovědnost, kterou beru velmi vážně a můžu vám garantovat, že se jí budu věnovat z opoziční lavice na sto procent,“ uvedla pro změnu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která přišla o francouzské holi.

  Staronovými poslankyněmi za ANO jsou pak i Monika Oborná či Jana Mračková Vildumetzová, bývalá hejtmanka Karlovarského kraje, která by se mohla stát jednou z místopředsedkyň Sněmovny.

 • 8.Z filharmonie do Sněmovny

  Společně si zapózovali i poslanci z koalice David Šimek (KDU-ČSL), Pavel Svoboda (TOP 09), Marek Výborný (KDU-ČSL) a Karel Haas (ODS).

  Svoboda, který byl lídrem koalice Spolu v Pardubickém kraji a profesí je pedagog a ředitel Komorní filharmonie Pardubice, je dalším nositelem tohoto jména ve Sněmovně. Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) je přitom v 77 letech nejstarším zvoleným poslancem vůbec.

 • 9.Vondráček s kamarády

  Sněmovní selfie si pořídili i další poslanci. Za Radkem Vondráčkem (ANO), který pondělní první schůzi nové Sněmovny vedl, dorazili dva noví poslanci Babišova hnutí. „A hned mám lepší náladu. Ve Sněmovně se u mě stavili kamarádi a noví poslanci z našeho Zlínského kraje, hejtman Radim Holiš a starosta Valmezu Robert Stržínek. Těším se na společnou práci,“ napsal k tomu Vondráček. Opomněl však dodat, že se Holiš patrně poslaneckého postu vzdá, aby se dále mohl věnovat roli hejtmana.

 • 10.Nová krev Topky

  „Poslanecký slib není formalita, ne pro mě. Je mi naopak velkou ctí, že mi občané opět vyslovili svou důvěru a já jsem tento slib už potřetí mohla stvrdit svým podpisem. A stejně jako jsem ho ctila doposud, budu ho ctít i nadále,“ vzkázala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která aspiruje na šéfku celé Sněmovny.

  Poslanecký klub Topky má přitom 14 členů. Momenty ze složení poslaneckého slibu sdíleli třeba i Jan Jakob a staronový poslanec Topky Marek Ženíšek.

  „Ve Sněmovně jsem byl už mnohokrát, ale nikdy jsem nešel do sálu. Dnes jsem v něm byl poprvé. A to díky vám a vašim hlasům,“ děkoval poslanec Topky Pavel Klíma.

  A také starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, který přidal drobnou stížnost. „Poslanecký slib mám za sebou, stejně tak první hlasování. První poznatek - pro nás dvoumetrové ty lavice opravdu dělané nejsou, ale což,“ poznamenal.

7xov7_ ( 10. listopadu 2021 07:30 )

Proč pořád slibují, když stejně všichni dobře víme, že zase sliby nedodrží. Jako všichni před nimi.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa