Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Líbánky před nástupem do Sněmovny. Mezi třemi nejmladšími poslanci je i Fialův poradce (28)

Autor: Jakub Veinlich - 
31. října 2021
05:00

Celkem tři poslanci v nové Sněmovně jsou mladší třiceti let. Dva muži a jedna žena. Vůbec nejmladšího poslance má ve svém klubu ANO Andrej Babiš. Ondřeji Babkovi je teprve 27 let. Je tak o 40 let mladší, než dosluhující premiér. V nejmenším, čtyřčlenném klubu Pirátů, jsou dvě ženy – z toho Klára Kocmanová patří do skupiny nejmladších. Je jí 28 let. Stejně starý je pak také poslanec Jiří Havránek z ODS. Až do teď přitom patřil do nejužšího týmu možná budoucího premiéra Petra Fialy.

Pomyslné žezlo nejstaršího poslance přebral po Karlu Schwarzenbergerovi (TOP 09, 83) někdejší primátor Prahy, porodník Bohuslav Svoboda (ODS, 77).

V předešlé Sněmovně platil za jednoho nejmladších zákonodárců Dominik Feri, kterému bylo v době zvolení 21 let. Byl tedy na samé věkové hranici, kdy může být kandidát zvolen. Do Sněmovny se dostal z 36. místa. Brzy se zařadil mezi nejpopulárnější politiky. V červnu letošního roku ale na svůj mandát rezignoval kvůli podezření ze sexuálního obtěžování mladých dívek.

Tentokrát jsou nejmladší poslanci o něco starší. A všichni už nějakou zkušenost s politikou mají. Ondřej Babka (27)
už dokonce byl i poslancem. V létě 2019 nahradil ve Sněmovně poslankyni Radku Maxovou, která se za hnutí ANO stala europoslankyní, následně však v Bruselu Babišovu partu opustila a spolupracuje s ČSSD.

Klára Kocmanová (28) se poslankyní stala poprvé. Kandidovala jako dvojka Pirátů ve Středočeském kraji. V politických kruzích už se ale pohybovala. Dosud pracovala jako asistentka Pirátské senátorky Adély Šípkové, která vystřídala na Kladensku senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera.

I další nejmladší poslanec Jiří Havránek (28) zastupuje ve Sněmovně Středočeský kraj. Dolní komoru parlamentu už také zná. Docházel do ní nejen jako spolupracovník poslanců Občanské demokratické strany z kraje, ale především také jako spolupracovník předsedy ODS Petra Fialy. Na ustavující schůzi Sněmovny se připravuje na líbánkách, na které však vyrazil nakonec až rok a půl od svatby. V rozhovoru pro Blesk Zprávy zmínil, jak vypadá „zabydlování“ ve Sněmovně, s kým bude sdílet kancelář i čemu se bude chtít věnovat.

Mladý poslanec Havránek: Potíž se sehnáním asistenta

Blesk Zprávy: Už jste byl ve Sněmovně a začal se připravovat na složení mandátu? 

Havránek: Ve Sněmovně už jsem se zabydlel, už mám kancelář, už mám připravené věci, nanošené krabice třeba i s podklady ke stavebnímu zákonu, takže už jedeme naplno.

S kým sdílíte kancelář?

Martinem Kupkou.

A nebudete v té kanceláři spíš sám, když se mluví o Martinu Kupkovi jako o možném ministrovi?

To je otázka spíš na Martina. Je sice ve vyjednávacím týmu. Samozřejmě mám nějaké informace, které se objevují, ale myslím, že vy máte dokonce lepší.

Už jste začal studovat jednací řád Poslanecké sněmovny?

Mám štěstí, že jsem se středočeskými poslanci spolupracoval, takže trochu fungování Sněmovny už znám, a v malostranských budovách se také úplně neztrácím. Ale musím si nastudovat takové ty povinnosti, když chcete mluvit ke kolegům, tak že to musí být prostřednictvím předsedajícího a podobné, tak to si musím ještě pořádně nastudovat.

Co říkáte, že patříte v 28 letech k těm mladším. Navíc mezi vámi a nejstarším poslancem, shodou okolností vaším stranickým kolegou Bohuslavem Svobodou, je 49 let?

Ano panu docentovi je 77, mně je 28. Věk je v tomto ale podle mého jen číslo. Když se mě ptali, jestli budu zastupovat zájmy mladých, tak jsem říkal, že přirozeně. Stejně jako zájmy lidí z venkova. Myslím, že nejen že jsem jeden z nejmladších poslanců, ale zároveň jsem také, myslím, z nejmenší obce. Naše Bratčice s 380 obyvateli není žádné velkoměsto. Témata, jako je bydlení pro mladé už pomalu začínáme řešit. Úprava stavebního zákona bude jedna z prvních věcí, kterou budeme muset upravit.

Ustavující schůze Sněmovny bude za týden a kousek – 8. listopadu. Jak trávíte poslední dny řekněme v „civilu“?

Každý pracovní den jsem byl zatím ve Sněmovně. A v sobotu jsme s manželkou odjeli do Harrachova, protože už rok a půl od naší svatby tady máme zamluvený penzion a ještě jsme se sem i kvůli koronaviru a volebním povinnostem nedostali, takže teď jsme na tři dny tady. Konečně si užíváme líbánky. Už jsme se báli, že nám to propadne.

Oblek na ustavující schůzi máte připravený?

Jasně, i kravatu.

Říkal jste, že se ve Sněmovně neztrácíte, nějaké zkušenosti už máte. Kde jste je nabral?

Až dosud jsem byl poslední dva roky vedoucí analytického oddělení ODS a byl jsem v týmu Petra Fialy.

A co už jste musel od voleb ve Sněmovně absolvovat, než začne první schůze?

Už jsme měli dvě zasedání poslaneckého klubu, musel jsem si zajistit vstupní kartičku, projít focením a takové základní poslanecké povinnosti. Musel jsem si také sehnat asistenta, což byl asi největší problém.

Proč? Lidé nechtějí dělat asistenty poslancům?

Ne, to ne, ale když máte na celý tým, který musíte postavit, 50 tisíc a chcete mít okolo sebe opravdu kvalitní tým, tak to není úplně jednoduché. Když už jsem zmiňoval asistenta, tak nejde vlastně o jednoho, ale musíte mít dva. Jeden v poslanecké kanceláři v regionu, druhého pak přímo ve Sněmovně, který je s vámi stále celý den.

Kde budete mít kancelář v regionu?

Chci ji mít v Kutné Hoře. Už mám vybrané prostory, jen ještě nejsou zkolaudované. Musím čekat si do půle listopadu. Prvních 14 dní tedy budu asi bez regionální kanceláře.

A kdo tedy teď povede panu Fialovi analytický tým? Nebo to budete dělat současně?

My jsme věřili, že ty volby dopadnou dobře. A počítali jsme s tím, že kdyby se Petr Fiala měl stát premiérem, bude se muset na Úřad vlády postavit ten tým nový. Takže už noví lidé jsou připravení nastoupit a ten tým bude ještě silnější.

A vy si tedy ten poslanecký mandát necháte a nechystáte se pomáhat Petru Fialovi, pokud bude skutečně premiérem, na Úřadu vlády?

Ne, to opravdu ne. Myslím, že i těch 7 a půl tisíce preferenčních hlasů (přesný počet je 7 423 – pozn. redakce), které mě výrazně překvapily, protože můj cíl byly alespoň dva tisíce, mě zavazuje, abych zůstal ve Sněmovně, a moc se na tu práci těším.

Video  Kubáček o volbách: Černé vysvědčení pro Hřiba a Babiš jako budoucí prezident  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 31. října 2021 10:17 )

Poslyte, on ten Fiala ma spickove retoricke projevy, smysl ledkdy unika...Snad ted chce vsechno utahovat..

pravlast ( 31. října 2021 09:43 )

Co myslíš? Mamlasují si navzájem?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa