Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Pekarová pro Blesk: Mynářovo papalášství a hradní panika! A proč nechce resort Maláčové?

Autor: Vera Renovica - 
30. října 2021
05:00

Předsedkyně TOP Markéta Pekarová Adamová vyměnila účast ve vládě za křeslo ve vedení Poslanecké sněmovny. Měla by být její předsedkyní. Proč se tak rozhodla, prý ale zatím kvůli probíhajícím vyjednáváním nemůže prozradit. V rozhovoru pro deník Blesk promluvila také o pití alkoholu ve Sněmovně, nebo o tom, jak vidí počínání kancléře prezidenta Vratislava Mynáře, nebo mluvčího Jiřího Ovčáčka. A postaví koalice SPOLU svého kandidáta na prezidenta?

Paní předsedkyně Pekarová Adamová, ministryně Maláčová vás kritizuje za to, že jste po předvolební kampani, v níž jste se věnovala sociální oblasti, nesáhla po ministerstvu práce. Proč jste ho nechtěla?

„Já jsem se vždy věnovala sociální politice a budu i dál. To ministerstvo bude v dobrých rukou. Já nemůžu ještě sdělit, kdo ho bude řídit, ale chtěla jsem mít jistotu, že to bude zkušený člověk. O to snazší jsem měla snazší rozhodování. Funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny bych vůbec nezlehčovala, jedná se o třetího nejvyššího ústavního činitele. Navíc je o to důležitější, když bude 5 stran ve vládě, aby jí Poslanecká sněmovna byla dobrou oporou. Budu té vládě prostě pomáhat z trochu jiné role.“

Vy jste to ministerstvo nechtěla?

„Já bych byla ochotna tam jít, ale nemůžu teď dát nahlédnout do zákulisí toho jednání.“

Jenže pak to vypadá, že jste si vybrala funkci, která je méně ostřelovaná, ve které máte větší šanci, že se udržíte až do dalších voleb, která je i lépe placená. Jak voliče, kterým jste tvrdila, že je vaší prioritou důchodová reforma, přesvědčíte, že jste to nezabalila kvůli »korytu«?

„Důchodová reforma je pořád obrovskou misí celé naší vlády zvláště poté, co s tím tady 8 let nikdo nehnul ani prstem. Proto je důležité, abychom jako Poslanecká sněmovna byli schopni vládě pomoci a dobře fungovali. A co se týče toho, kdo bude ministrem: ještě jednou zopakuji, že kdybych nevěděla, že ministerstvo bude v dobrých rukou, tak bych to měla těžší. Takhle se mi rozhodovalo mnohem snáz.“

Z jaké strany bude tenhle nový šéf rezortu?

„Bude z koalice SPOLU. Víc nemůžu říci.“

Kdy se to dozvíme?

„Záleží na tom, jak budou pokračovat jednání. Máme ale ambici 8. listopadu (na kdy je svolána ustavující schůze nové Sněmovny, pozn. red.) mít jasnou dohodu.“

Takže nemáte pocit, že toho zvládnete v téhle oblasti míň jako šéfka Sněmovny?

„Mám velký zájem na tom, aby sociální témata byla klíčová,  a v tomhle nejde podcenit přínos Sněmovny. A pak je tu ještě jeden úhel pohledu: koalice SPOLU na tenhle post měla nárok a v rámci všech těch funkcí, které jsou, tak kdyby ji měla opět získat ODS, v jeden moment by 3 ze 4 nejvyšších ústavních činitelů byli z jedné strany. Já si myslím, že je zdravější, když se to rozloží mezi více subjektů.“

Čeho chcete dosáhnout v čele Sněmovny?

„Ten největší úkol vidím ve spolupráci s vládou. Zároveň je to i navrácení k určité úrovni a důstojnosti po období, kdy je Radek Vondráček se svými extempore s kytarou spíše snížil. Raději bych navázala na Miroslavu Němcovou.

Už jste požádala paní Němcovou o nějaké rady?

„My jsme ve velmi přátelském kontaktu a věřte, že se od ní ráda nechám zasvětit. Jen jsem na to ještě nenašla čas.“

Video  Babišův projev: O nemoci na duši i zdraví Zemana. Premiér znovu vyzval k očkování a toleranci  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

A co nějaké neduhy Sněmovny? Třeba pití alkoholu v průběhu schůzí anebo ta levná jídelna, kde se poslanec může najíst za 70 korun? Na tohle se zaměříte?

„Rozumím, proč se to řeší. Já bych hlavně chtěla Sněmovnu otevřít lidem, což bylo za covidu složité a mnohým se zalíbilo, že byly výbory najednou neveřejné. Z jednacího řádu je přitom jasné, že mají být veřejné. Chci, aby bylo víc povědomí o možnosti občanů navštěvovat zasedání celého pléna Sněmovny. Další věc se týká rozpočtu: určitě chci hodně zkoumat, za co se peníze utrácí. Je třeba šetřit na všech ministerstvech i ve všech institucích, Sněmovnu nevyjímaje.“

Znamená to tedy, že zdražíte poslancům obědy?

„Ještě bych nepředjímala, jak budou ty nástroje vypadat. Chápu, že se lidem zdá, že je to pro poslance příliš levné. Nezapomínejme ale, že jde i o stovky zaměstnanců ve Sněmovně, kteří mají tytéž ceny a chodí tam na obědy a kvůli nim jsou obědy dotované. Zaměřit se na stravování vypadá líbivě, ale je to jen jeden ze střípků celé mozaiky.“

A co ten alkohol? Je ten ve Sněmovně problém? Je to něco, co má smysl regulovat?

„Ve chvíli, kdy nedochází k prodeji, to nebrání nikomu, aby si alkohol přinesl do své kanceláře. Ten zákaz byla spíše snaha o zviditelnění se paní Jermanové (místopředsedkyně Sněmovny, která zakázala prodej alkoholu v době zasedání pléna; Vondráček to vzápětí zrušil, pozn. red.), která se dá tak snadno obejít, že já bych spíš apelovala na nějakou zodpovědnost každého – poslanci nejsou malé děti a musí vědět, že v práci se nepije. Já v práci nepiju a je na každém, aby si toto vyřešil sám se sebou.“

My jako běžní zaměstnanci můžeme dostat výpověď, když v práci pijeme…

„To je sice pravda, ale my jsme volení zástupci a vím, že to lidé neradi slyší, ale my nejsme v pracovně-právním poměru, nemáme zaměstnaneckou smlouvu. To s sebou nese to, že jsme v té funkci 24 hodin denně 7 dní v týdnu, nikoliv jen po pracovní dobu. Ono to pak vyznívá, že jsme něco víc, ale je to všude takhle ve světě. Ta pozice je vytvořena demokratickou volbou a nese s sebou jiná specifika. Je fér to říkat tak, jak to je.“

Vy nechcete SPD pustit do vedení Sněmovny, protože je u ministerstva vnitra vedena jako extremistická strana. Na druhou stranu ti voliči věděli, že je takto SPD vedena, a přesto ji poslali podruhé do Sněmovny. Tak nepohrdáte jejich hlasy?

„Ne. My bráníme demokratickou instituci před těmi, kdo se sice demokracií hodně ohánějí, ale chtějí ji destruovat. My jako TOP 09 jsme nikdy nevolili extremisty do vedení Sněmovny, ani komunisty ani zástupce SPD. Úlohou místopředsedy či předsedy totiž není jen vedení schůzí. Je to i zastupování té komory navenek a já jako poslankyně nechci, aby mě zastupoval někdo, kdo třeba i zlehčuje některé momenty druhé světové války.“

Dost se řeší, že TOP 09 má 14 poslanců a je tedy druhým nejslabším klubem. Vy ale povedete celou Sněmovnu. Nemají ti kritici pravdu?

„My jsme šli do voleb jako koalice SPOLU (má dohromady 71 poslanců, pozn. red.).“

No ale kluby budete mít vlastní.

„Ano, ale pro ta jednání o funkcích ve Sněmovně je možnost se spojit. My v tuto chvíli jsme jeden z největších klubů.“

Video  Obří radost ve štábu Spolu: Fiala, Pekarová a Adamová se radovali z volebního triumfu  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Kdyby došlo k aktivaci článku 66 Ústavy a došlo k rozdělení pravomocí prezidenta, vy byste jako šéfka Sněmovny mohla jmenovat Petra Fialu premiérem. Nebude to pak celé působit prapodivně, až bych řekla incestně?

„Pokud to tak proběhne, a zatím hodně předjímáme, tak to proběhne po právu. Bude to podle našich platných zákonů. Je tady šířena informace, že to je (úvahy o oproštění Zemana od jeho pravomocí, pozn. red.) nějaký puč nebo že to je něco nestandardního. Je to nestandardní proto, že se to nemuselo využívat, ale ústava pamatuje na tuto situaci a ústava pamatuje na to právě proto, abychom se nedočkali nějakých nelegálních kroků.“

Já mluvím spíš o tom, jak to vypadá navenek. Že jste kandidovali spolu a teď se vlastně navzájem jmenujete. Máte plán, jak to veřejnosti vysvětlit, aby ta vláda měla důvěru?

„Nejlépe se to dá vysvětlit tím, že se musíme řídit tím, co nám ústava ukládá, stejně jako se každý občan musí řídit zákonem. Jiné variantní řešení prostě neexistuje.“

Cítíte se teď, že jste na nějakém profesním vrcholu? Jste z toho ve stresu?

„Jsem si toho vědoma a vnímám to jako službu republice. Stresařka ale nejsem, a proto si myslím, že jsem tam, kde jsem. Já mám ráda sport, a pokud chce někdo vyhrát Wimbledon, tak jedna z klíčových věcí, které musí zvládat krom toho fyzického výkonu, je práce s tlakem. A to se mi daří. Navíc vím, že to nebude trvat věčně a je důležité být připraven na dobu, kdy růst skončí. Já nevnímám profesní kariéru jako žebřík, kdy neustále stoupáte, ale jako prolézačku, kdy můžete sestoupit, abyste se pak zase vracel vzhůru. Tak to je i v politice.“

A nebojíte se té chvíle, až opadne nadšení z výsledku voleb a vy a vaše koalice najednou budete řešit reálné věci, kterých je tu k řešení hodně?

„Těsně po volbách jsem vnímala euforii, jakou jsem nezažila v žádných předchozích volbách. Ta očekávání jsou vysoká, ale chtěla bych všechny v tomhle mírnit, a to nejen proto, že nám Babišova vláda tuto zemi předá v žalostném stavu. Splácet nejen zadlužení, ale i špatná rozhodnutí budeme my všichni.“

Takže už teď přiznáváte, že nemůžete naplnit očekávání lidí?

„Spíš že musíme být realističtí. Nelze všech věcí dosáhnout hned, je potřeba trpělivosti všech. Jsme připraveni dobře spravovat tuto zemi. Ne vládnout, ale dobře ji spravovat tak, aby z toho měli užitek všichni, ale zároveň je fér si říci, že jdeme do velmi nejisté doby a že jsme zdědili prázdnou kasu a vysoká čísla covidu.“

Vy jste pořád akcentována jako »ta« žena. Jsou ženy v politice v něčem jiné než muži? Je tam nějaký handicap? Nějaká přednost?

„Jednu přednost vnímám a ta je banální: že v té záplavě pánů v oblecích přece jenom máte větší šanci vyniknout, protože nezapadáte do toho jednolitého schématu. Ale já bych chtěla vyvrátit to, že by se snad ženy v politice chovaly vždy jinak než muži. Já mám zkušenosti, že jsou i ženy velmi různé, že jsou ženy, které jsou velmi tvrdé a mají ostré lokty, a zase znám i ženy, které neztrácejí to, co si mnozí představují pod pojmem ženskost.“

 

A co jste vy?

„Já myslím, že jsem tak napůl, protože nejsem ten typ, který by se s věcmi mazlil. Je to asi i dáno mým životním příběhem, protože jsem se o sebe musela postarat sama, sama jsem se přihlásila na gymnázium, musela jsem při studiích vysoké školy pracovat… zároveň si myslím, že mi je vlastní empatie a to, že tíhnu k sociálním tématům, je dané tím, že jsem tady i v zahraničí hodně dobrovolničila. Tahle solidarita projevovaná konkrétními činy je mi vlastní a je to věc, kterou do toho umíme my ženy vnést častěji než muži.

Jak odpovídáte na otázky o tom, jak jako žena kloubíte funkce s rodinou? A štve vás tenhle dotaz?

„Zázemí, které si jste schopen vytvořit, je důležité pro ženy i pro muže. Jsme ve velmi exponovaných funkcích a pro okolí je to náročné, to vím. Ale zase bych to nepřeháněla, jsou i další náročná povolání. Mám v rodině lékaře a počet služeb, které slouží, a počet hodin, které pak doma není, je také zátěží. V tomhle směru obecně tahle otázka není pro ženy. Proč by měla být žena ta, která se musí zpovídat z toho, jak to všechno zvládne, když se mužů na tohle nikoho ani nenapadne zeptat?“

Máte už jako koalice SPOLU kandidáta na Hrad?

„My na tom pracujeme. Chtěla bych podotknout, že už před 2 lety, kdy jsem byla zvolena předsedkyní TOP 09, jsem vyzývala ke společnému postupu. Roztříštěnost je na škodu i u prezidentských kandidátů, protože je menší šance na zvolení vhodné osobnosti. Naopak dává šanci těm, kteří by tento post zastávat neměli, ať už je to z důvodu nízkých morálních kvalit, anebo proto, že tím chtějí jenom dosáhnout beztrestnosti.“

Vy asi narážíte na to, že Andrej Babiš bude kandidovat na Hrad. Je tohle jenom spekulace anebo je to něco, o čem třeba vy víte?

„Nevím to tak, že bychom od něho slyšeli kdokoliv: ano, chci kandidovat. To by těžko říkal nám. Ale z těch kroků, které činil a kolikrát otočil, byť tvrdil, že něco neudělá, se dá usuzovat, že jeho kandidatura na Hrad je velmi reálná.“

Neměli byste si proto i v koalici trochu pospíšit? Dění kolem prezidenta je překotné a teď jsme si asi tady řekly, kdo bude připraven.

„Jasně že to je jedna z věcí, které musíme intenzivně řešit. Ale já si netroufám říci, že vím, jestli ty volby budou v řádném termínu nebo dříve. Přála bych si, aby byly v řádném termínu a velmi bych přála panu Zemanovi, byť s ním skoro v ničem nesouhlasím, uzdravení.“

Je nějaké jméno, které už zaznívá, které vám se líbí?

„Nemůžu tady nikoho označit. To navíc není otázka volby jen srdcem, ale ten člověk také musí mít šanci uspět.“

Vy hodně kousavě komentujete lidi na současném Hradě. Plyne to z nějaké osobní zkušenosti třeba s pány Mynářem a Ovčáčkem? Na ty se totiž hodně zaměřujete.

„Neměla jsem nikdy pracovní důvod se s nimi setkávat a vlastně tu zkušenost ani nepotřebuju. To, jak se prezentuje pan Ovčáček a skrze něj pan prezident, zvláště v posledních týdnech … no mám dojem, že ten člověk ustřelil do nějakého paralelního vesmíru.“

Co se teď podle vás teď na Hradě děje? Přemýšlíte o tom?

„Myslím, že jsou tam v  panice z toho, že si zvykli na nějaký status. U určitých osob vnímám opojení mocí a odtržení se od běžné reality. Myslím, že každý, kdo se dostane do takového stádia, se velmi děsí momentu, kdy by měl ze svého mocenského postavení sestoupit. Je to vidět i z chování kancléře Mynáře, kdy na tiskové konferenci neřekne prakticky nic nového, neinformuje ani objektivně ani pravdivě, a nenechá ani média položit otázku… to papalášství, kdy říká, že má právo přehlížet veřejnost, za kterou se novináři ptají, je jedním ze signálů, že mu to stouplo až příliš do hlavy.“

Podle exprezidenta Klause jsou senátoři, kteří mluví o aktivaci článku 66, nedočkavci. Nemáte i vy obavu, jestli nejednáte nějak unáhleně? Ve chvíli, kdy spolu děláme tenhle rozhovor, tak je prezident v nemocnici 14 dní…

„My to zvažujeme velmi pečlivě. Ale tohle není první hospitalizace a krom toho několikavteřinového videa, které bylo zveřejněno a které je pro pana prezidenta až nedůstojné, se neobjevil na veřejnosti víc než měsíc. Zpráva Ústřední vojenské nemocnice (kde je Miloš Zeman hospitalizován, pozn. red.) hovoří zcela jasně o tom, že pan prezident není schopen práce a prognóza je nejistá. V tomhle směru je proto lepší být připraven než nějak zaskočen.“

Uivatel_5114505 ( 12. listopadu 2021 16:18 )

Tato ženština je úsměvná. Ač nejsem klausovec, naprosto s charakteristikou této osoby souhlasím.Je to úlisná zmije jedovatá, která dovede jenom kecat. Když měla možnost věnovat se sociální oblasti kterou ve vládě Babiše vehementně kritizovala tak cukla.On prezident by ji stejně nejmenoval tak raději udělala kličku do zákonodárné oblasti.

sarina ( 31. října 2021 14:44 )

Bleskhurak abys nepošel hlady ty Starý wole!!!

sarina ( 31. října 2021 14:43 )

Bleskhurak opačný názor se ti nelíbí? přece bys nechtěl aby všichni měli stejný názor s tebou, koho bys potom napadal? Jestliže má pavel IQ 45 ty máš IQ 35 a debatuj si s neschopnou Pekarovou ty, ty si s ní budeš rozumět a doufám že tentokrát budeš slušný na to si dáš určitě pozor. Vrána k vráně sedá.

Brichacek ( 31. října 2021 13:19 )

A je to tady. Vykulena pekari vysvětlila nám blbečkům ŽE POSLANEC JE NADČLOVĚK A NE NĚJAKA LŮZA CO CHODI PRACOVAT!!!

sarina ( 31. října 2021 10:49 )

Hilde.,

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa