Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Za Vystrčilem míří tchajwanský ministr, Čína vyhrožuje: Proti Čechům podnikneme kroky

Autor: ČTK - 
22. října 2021
12:04

Čína před návštěvou tchajwanského šéfa diplomacie v České republice a na Slovensku varovala, že je připravena přijmout opatření k obraně národní svrchovanosti a územní celistvosti. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Čína považuje Tchaj-wan za svou součást a přijímání vysokých tchajwanských představitelů v jiných zemích vždy vzbuzuje tvrdou kritiku Pekingu, který je vnímá jako podporu nezávislosti ostrova.

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu se příští týden v úterý zúčastní na Slovensku konference organizované tamní nevládní organizací a poté se vydá do Prahy, kde by se měl sejít s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem. Vystrčil a Hřib loni Tchaj-wan navštívili a vyvolali tím ostrou reakci Pekingu.

Mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že Peking bude Wuovu cestu detailně sledovat. „Čína přijme náležitá a nutná opatření k pevné obraně národní suverenity a územní integrity. Nikdo by si v této záležitosti neměl dělat iluze,“ řekl Wang na dotaz, zda Čína podnikne proti Čechům a Slovákům nějaké kroky. Jaká opatření by Peking mohl přijmout, mluvčí neupřesnil.

Tchaj-wan nemá navázané oficiální diplomatické vztahy s žádnou evropskou zemí kromě Vatikánu a řada států vzhledem k tlaku Číny není ochotna vysoké tchajwanské činitele hostit, připomíná agentura Reuters. V roce 2019 ale šéf tchajwanské diplomacie například navštívil Dánsko, kde vystoupil na demokratickém summitu v Kodani.

Video „Čína nechápe demokratické principy. Schovává se za domácí aktéry,“ říká analytička - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Stano1963 ( 23. října 2021 22:09 )

Foxconn vyrábí iPhone pro Apple, IT techniku pro HP, u nás má i vývoj nových technologií, které nám závidí i Čína. CRT obrazovky u nás zajistil Zeman, to bylo mnoho zbytečné slávy, Zeman u nás podporoval montovnu

zemanbures ( 22. října 2021 20:14 )

sarina, vidím, že patříš mezi kolaboranty. Takoví lidé jako ty ustupovali Hitlerovi a báli se, aby toho šmejda nepopudili. Pak kvůli takovým zbabělým šmejdům zahynulo ve válce přes 60 milionů lidí.

Stano1963 ( 22. října 2021 18:31 )

poradce Zemana skončil v čínském kriminálu, co je na tom za nepravdu?

fico ( 22. října 2021 18:26 )

A co vyváží, barevné CRT obrazovky?

fico ( 22. října 2021 18:24 )

Už nic nepište, co slovo to hovadina.

Zobrazit celou diskusi
Další videa