Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 15°C

Vystrčil s Babišem jednal o Tchaj-wanu. Šéf Senátu vidí „obrovský potenciál“

Aktualizováno -
16. září 2020
20:12
Autor: ČTK - 
16. září 2020
16:40

Předseda Senátu Miloš Vystrčil bude ve středu večer jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o obchodních příležitostech na Tchaj-wanu. Jednání se uskuteční jako videokonference. Uvedla to tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Připojit by se měli i někteří ministři.

Vystrčil Tchaj-wan navštívil na přelomu srpna a září. Po návratu řekl, že bude chtít Babiše a některé ministry blíže seznámit s příležitostmi, které Tchaj-wan Česku nabízí. Dnešní asi padesátiminutová schůzka se konala on-line.

„Probrali jsme příležitosti, které se během jednání na Tchaj-wanu ukázaly pro Českou republiku využitelné a přínosné. Týkalo se to možného přenosu tchajwanských investic do České republiky zejména v oblasti výroby elektrických a elektronických zařízení,“ řekl Vystrčil. Česko by se podle něj mohlo stát distribučním místem pro tato zařízení.

Tchajwanská banka v Česku a roušky

Tématem jednání byl i zájem tchajwanské banky založit v Česku pobočku. Při Vystrčilově návštěvě na Tchaj-wanu svůj zájem o vstup na český bankovní trh projevil finanční ústav Taiwan Cooperative Bank. Politici mluvili i o vědecko-technické spolupráci v oblasti výzkumu a inovací a o možnosti zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí.

„Probrali jsme také, jak zadministrovat dar pěti linek na výrobu roušek, aby mohly začít co nejdříve fungovat,“ dodal Vystrčil. Linky chce darovat společnost Autoland Technology. Šéf Senátu informoval zástupce vlády i o možnosti investic v České republice, o které má zájem tchajwanská investiční společnost.

Budou vytvořeny pracovní skupiny

„Dohodli jsme se, že budou vytvořeny pracovní skupiny, které jednotlivé příležitosti blíže a konkrétněji zpracují,“ řekl Vystrčil. Jednu ze skupin vytvoří Goláň se senátorem Pavlem Fischerem (nezávislý), ministrem Havlíčkem a náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou. Řešit bude záležitosti týkající se ekonomických témat, tedy například možností investic nebo zřízení bankovní pobočky.

Vystrčil jednání označil za velmi racionální. „Zdálo se mi, že ten zájem nebyl pouze předstíraný, ale že byl skutečný,“ poznamenal. Dodal, že k tomu, aby byly tchajwanské příležitosti proměněny v konkrétní projekty, je ještě poměrně dlouhá cesta. „Nechtěl bych teď hodnotit, jestli se to povede nebo ne. To se teprve uvidí,“ doplnil.

Babiš Vystrčila kritizoval

Babiš Vystrčila za cestu na Tchaj-wan opakovaně kritizoval, nedoporučili mu ji ani další ústavní činitelé. Ostře se proti ní také ohradila Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii. Zastání naopak Vystrčil nalezl u části opozice či u některých evropských zemí a USA.

Premiér po návratu senátní delegace vedené Vystrčilem řekl, že si počká na ekonomické výsledky cesty na Tchaj-wan. Doufá, že Čína nebude reagovat negativně vůči českým firmám. Slíbil zároveň, že vláda podpoří jakékoliv obchodní příležitosti, které Vystrčil z Tchaj-wanu přivezl.

Vystrčila na Tchaj-wan doprovodilo téměř 40 zástupců středních a menších českých firem. Analytici v souvislosti s Tchaj-wanem hovoří o změně takzvaných dodavatelských řetězců v Číně. Některé firmy pod tlakem obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy i v souvislosti s koronavirovou krizí, kdy byla řada zemí závislá na dovozu ochranných pomůcek z Číny, přesouvají svou výrobu do jiných částí světa. Česko by tak podle nich mohlo získat mnohamiliardové investice.

Video „Čína nechápe demokratické principy. Schovává se za domácí aktéry,“ říká analytička - Markéta Volfová, Lukáš Červený

konor ( 18. září 2020 10:47 )

pooresh!! ty jelito ty jsi naštívil tak WC ,stoku,flek pod mostem,včera ti koukali nohy s kontejnéru ty cestovateli zales pod most!! Jsi na urovni retarda Nastrčila škoda že tě nevzal sebou byl bys tchaj-wanec!

t.novak ( 17. září 2020 16:21 )

Děkujeme pane senátore! Potřebujeme více takových, jako je pan Vystrčil. 🇨🇳🤮🇷🇺🤮

va45 ( 17. září 2020 14:04 )

Tak si na ten Vystrčilův potenciál počkáme.

Santusak ( 17. září 2020 11:57 )

A kdyz se hladinka na taliri uklidnila--hle--lezi tam zaschla spermie...

7vox7 ( 17. září 2020 11:43 )

..xiioma nebo xxxx678 mu to pořídí, to je jejich mazlík

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud