Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Poslanci za nynější období hlasovali více než 10 000krát. Zákonů ale až tolik neschválili

Autor: ČTK - 
22. září 2021
09:18

Poslanci měli v nynějším volebním období zejména kvůli koronavirové krizi víc práce než v tom předchozím. Sešli se na zhruba dvojnásobném počtu schůzí a podle údajů ze sněmovního webu také víckrát hlasovali. Zatímco v letech 2013 až 2017 tehdejší poslanci absolvovali podle výpočtu ČTK přes 8700 hlasování, v nynějším období hlasovali víc než desettisíckrát. Počet návrhů zákonů, které dostala dolní komora k projednání v tomto volebním období, byl v porovnání s předchozím obdobím vyšší. Ve Sbírce zákonů jich ale přibylo méně.

Sněmovna vedená Radkem Vondráčkem (ANO) svolala do dneška 118 schůzí, do říjnových voleb se poslanci sejdou zřejmě ještě na dvou dalších. Jedna ze schůzí byla zrušena a u 11 schůzí Sněmovna neschválila navrhovaný program. Jedna schůze se neuskutečnila kvůli tomu, že poslanci projednali jediný navrhovaný bod jejího programu už dříve. V letech 2013 až 2017, kdy stál v čele Sněmovny nynější šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček, se poslanci sešli na 61 schůzích.

Na nynějším hektičtějším volebním období se podepsala pandemie nemoci covid-19, kvůli níž se poslanci scházeli zejména loni a také letos častěji, ale v omezeném počtu. Na mimořádných schůzích poslanci posuzovali například žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu a předlohy související s koronavirovou krizí. Sněmovna dokonce na žádost vlády sáhla po dříve zřídka využívaném institutu stavu legislativní nouze, jenž umožňuje projednat a schválit zákon zkráceně třeba během jednoho dne a odeslat ho k posouzení do Senátu.

V nynějším volebním období se poslancům sešlo na stolech celkem 759 návrhů zákonů bez čtveřice návrhů státních rozpočtů, které se pokládají za zvláštní zákon. V minulém volebním období Sněmovna obdržela 644 návrhů zákonů. Kabinety Andreje Babiše (ANO) předložily v tomto období vedle rozpočtů 354 předloh, což bylo proti vládě Bohuslava Sobotky (dříve ČSSD) o 22 zákonů méně. Další návrhy posílali sami poslanci, kraje včetně Prahy nebo Senát. Počet poslaneckých předloh i vzhledem k vyššímu počtu klubů vzrostl v porovnání s minulým volebním obdobím o 139 na 371. Horní komora a kraje podaly shodně po 17 návrzích zákonů.

Sněmovna schválila ve třetím čtení nebo už v prvním čtení dosud 339 předloh. Senát jich potvrdil beze změn zatím 195. Ze zákonů, které horní komora poslancům vrátila k novému projednání, Sněmovna schválila 73 v poslaneckém znění a 39 v senátorské verzi. Prezident dosud podepsal v tomto volebním období 313 návrhů zákonů. Jeden nechal bez podpisu, ale nevetoval jej.

Ve Sbírce zákonů tak zatím vyšlo 314 zákonů, další dvě desítky jsou ještě v legislativním procesu. V minulém volebním období přibylo ve sbírce 357 zákonů.

Už v úvodním kole dolní komora zamítla 35 předloh, šest jiných potkal stejný osud ve třetím čtení a další dva poslanci ve finále neschválili. Ze zákonů, které vrátil Senát, jich sněmovní plénum neschválilo šest.

Už nyní je jasné, že s volbami takzvaně spadne pod stůl nejméně zhruba 340 návrhů zákonů, z toho devět desítek vládních. Vláda v nynějším volebním období neprosadila například hromadné žaloby, pravidla pro bezpečnostní činnosti nebo pro lobbování, další zkrácení doby oddlužení a změny v bodovém systému řidičů.

Nejstarší předlohou, kterou Sněmovna nezačala projednávat ani v úvodním kole, je návrh skupiny poslanců z různých stran, jenž měnil zákon o nemocenském pojištění. Novela zvyšovala hranici pro odvod zdravotního a sociálního pojištění z odměn z dohod o provedení práce. V dolní komoře leží od konce května 2018.

Video Rvačka ve Sněmovně kvůli rouškám: Poslanec Volný se vrhl na předsednický pultík! Pěsti létaly - Česká televize

pokrok ( 22. září 2021 11:41 )

Jak mohli poslanci schvalovat nějaké zákony -
když jak jsme viděli,

tak jejich lavice při projednávání zákonů
zely vždy prázdnotou ????

To ani vetešník by si nedovolil opustit svůj krám
v pracovní době ,-

ale naši vážení - kteří jsou spíše vážení "na decimálce " -
tak ti ano !!!

A když Babiš nazval Poslaneckou sněmovnu "ŽVANÍRNOU "-
pak se člověk "chování" poslanců - nemůže ani divit !

A když byli svoláni zvonkem k hlasování - a
by opustili bar, a prostory Parlamentu a aby přišli
do Poslaneckého sálu hlasovat ,-

pak se nedivím , že ani nevěděli pro co zvedli ruku !!

Načež to vypadá pak tak - že tyto paskvily které se odhlasovaly
musejí i několikrát novelizovat,-

a to jen "díky" PRACOVNÍ MORÁLCE " - našich vážených poslanců !

Nakonec jaká je "účast v práci PS " a jaký tam panuje
bor dell,- viz Flákanec Volný-
nebo kytarista a tanečník na řečnickém pultíku Vondráček

to můžeme na ČT 24 sledovat poměrně často.

S takovou kulturou, podrazy a lhaním
nám přišel se svou Stokou ANO - j
její hlavní aktér - Andréš Babiš!

Tak se ptám - zda zvítězí "Babišova ŽVANÍRNA" ,-

a nebo Poslanecká Sněmovna -
v které budou SEDĚT SLUŠNÍ A ZODPOVĚDNÍ LIDÉ,-
kteří budou skutečně pracovat ve PROSPĚCH naši CELÉ
ČESKÉ REPUBLIKY a JEJICH OBČANŮ ,-

a nikoli ve prospěch podrazáka a lháře Andréše Babiše
a jeho Agrofertu !!

Bude občan zodpovědný volič a nebo Babišův v . l?

Zobrazit celou diskusi
Další videa