Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Babiš couvá z čínské vakcíny: Nejednáme o ní, ať si požádají o schválení v Evropě

Autor: ČTK - 
5. března 2021
15:59

Ministerstvo zdravotnictví nevyvíjí žádnou aktivitu ve věci získání čínské vakcíny Sinopharm, o kterou Čínu požádal prezident Miloš Zeman. ČTK to napsala mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Podle ní i nadále platí názor ministerstva, že všechny používané vakcíny proti covidu-19 musí být registrovány Evropskou komisí na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA).

O dodávku čínské vakcíny Sinopharm požádal Zeman na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO), dopisem se obrátil přímo na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Virtuálně se spolu nedávno potkali na summitu 17+1 Číny s některými evropskými zeměmi. Si těmto zemím údajně slíbil, že pokud budou mít o čínskou vakcínu zájem, pokusí se jim vyhovět.

Zemanovu žádost podle Hradu čínský prezident odsouhlasil a postoupil čínským úřadům. Nyní by tak podle informací ČTK mělo záležet na tom, zda Česká republika prostřednictvím ministerstva zdravotnictví projeví o využití vakcíny zájem.

Blatný o snahách Babiše se Zemanem ví

„V této chvíli s Čínou nejednáme, preferujeme, aby požádala Evropskou lékovou agenturu,“ uvedl premiér Babiš na toto téma na brífinku po pátečním jednání vlády.

Mluvčí ministerstva na dotaz ČTK, zda bude úřad nějakou iniciativu v této věci podnikat, uvedla: „Ve věci vakcíny Sinopharm aktuálně ministerstvo zdravotnictví žádnou aktivitu nevyvíjí“. Podle Peterové je ale ministr informován o krocích, které prezident a premiér vyvíjejí ve snaze získat kromě čínské vakcíny také ruskou očkovací látku Sputnik V.

Pokud by Česko chtělo používat ruskou nebo čínskou vakcínu, které nemají registraci pro používání v EU, muselo by jim ministerstvo zdravotnictví udělit výjimku. Před tím by požádalo o odborné stanovisko Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten ale podle své mluvčí Kláry Brunclíkové k čínské vakcíně zatím žádné informace nemá.

Na posouzení Sputniku se může čekat měsíce

V případě Sputniku V, o který Rusko požádal také Zeman, se SÚKL začal na žádost úřadu vlády předběžně zabývat dostupnými informacemi o této vakcíně. Brunclíková zdůrazňuje, že se ale nejedná o zahájení oficiálního procesu. „V případě, že nás ministerstvo zdravotnictví osloví, jsme připraveni poskytnout odbornou součinnost a na základě podkladů stanovisko vypracovat. Nezbytnou podmínkou je však dodání veškeré potřebné dokumentace ze strany výrobce. Taková žádost ale dosud nepřišla,“ dodala Brunclíková. EMA tento týden oznámila, že zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny. Posouzení ale může trvat i několik měsíců.

Bez unijní registrace očkuje ruskou i čínskou vakcínou Maďarsko. Ruský Sputnik získalo i Slovensko, okolnosti nákupu vakcíny bez souhlasu vlády vyvolaly krizi ve slovenské vládní koalici.

Covid_19 ( 5. března 2021 22:23 )

Čína nakupuje licence na západní vakcíny, svoji používá jen pro lidi do 59 let a my chceme kupovat čínskou vakcínu, která zatím vypadá ještě hůř než Sputnik. Hradní posádka bude jen škodit a vyvolávat zbytečné vášně

tomik007 ( 5. března 2021 19:35 )

Uz vycouval z: KSC, STB, Czobolandu, Czapi hnízdo, Agrofert, Beczva a furt nemůže přestat couvat 🦥

sandokan500 ( 5. března 2021 18:44 )

Babiš jseš obyčejnéj ulhanej hajzl.Jdi,už do p..ele.Ty,už jsi v tý euro ***i zabořenej po ramena.

pokrok ( 5. března 2021 18:39 )

Aktivitu na Čínu na popud Babiše vyvíjí
Miloš Zeman.

A k vůli čemu ?
To dokazují 2 články :

"Babiš si půjčil miliardu od Číny, má to znaky vlastizrady, mně ..."

www.reflex.cz › Prostor X
13. 12. 2019 — Babiš, respektive Agrofert, podle něj čerpá miliardový úvěr od Bank of China a celou věc ... Babiš s jeho pomocí tlačil a tlačí na další miliardáře.

Zak tímhle způsobem - nabrat od Číny vakcíny
se Babiš se Číně revanžovat!!!!!!


"Největší strategická investice Číny v Česku: půjčka Andreji ..."

echo24.cz › nejvetsi-strategicka-investice-ciny-v-cesku-...
31. 8. 2019 — Hlavním důvodem tohoto odlivu bylo splacení dříve přijatého úvěru ... „Se všemi poctami vstupuje na český trh čtvrtá největší čínská banka, Bank of China. ... Z pohledu do výroční zprávy je zřejmé, že Babiše opustil jeho velký ...

A pokud nám Čina vakcíny pošle,-
Co potom s NIMI ?

To máme miliony korun stále na vyhazování?

Babiš je nejhorší premiér
mající " odbornou " znalost doslova na všechno" ,-
což dokazují počty mrtvých -
jejichž krev má na svých rukou

ale největší odbornost má Babiš na systém ,-
jak lze získávat evropské dotace
a dojit naši státní kasu a občany České republiky

A toto je jeho priorita!

frantacizek ( 5. března 2021 18:24 )

Sinopharmem se navíc neočkují lidé v Číně nad 59let, čili tam nemají zcela jistě dobré výsledky v té vyšší věkové populaci. Jak říkám, ta data jsou jejich, čiže NEJOPTIMISTIČTĚJŠÍ varianta, vzhledem k tomu, jak víme, že to v totalitní propagandě funguje. Realita je většinou ještě vzdálená pouštěným datům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa