Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Eben sepsul Zemana: Havla nám záviděl celý svět, zato dneska... Kandidatura? Žena by ho zabila

Autor: simao - 
5. června 2021
22:51

Moderátor Marek Eben byl hostem pořadu Minišou Karla Šípa. A hned na úvod se pustili do politického tématu - do přímé volby prezidenta. Eben totiž v průzkumu STEM/MARK skončil v dubnu první se 16 % a za sebou nechal další kandidáty. V pořadu ČT zmínil, že kandidovat nehodlá - manželka by ho prý zabila. Rýpl si však do Miloše Zemana a do těch, co kritizují „pravdoláskaře“.

Karel Šíp si k jednomu stolu pozval do divadla moderátorského kolegu Marka Ebena a hned na úvod zmínil průzkum STEM/MARK k prezidentské volbě 2023, který Eben u lidí jako možný kandidát dokonce vyhrál.

„Čerstvě jsem si přečetl preference možných kandidátů na prezidentskou funkci. Já nevím, jestli jsi to četl, ale to už není legrace, protože ty seš úplně nejvýš. To i takoví kandidáti, jako je paní senátorka Němcová, nemají takové preference, jako ty. A nemluvím o těch ostatních. To je úplně komparz za hlavním kandidátem. 16 procent,“ podivoval se Šíp.

Eben následně odmítl, že by chtěl skutečně kandidovat. Nad prezidentskou funkcí se však pozastavili v obsáhlejší části rozhovoru.

Eben: Měli jsme prezidenta, kterého nám záviděl celý svět

Eben, herec a moderátor ze StarDance či v minulosti třeba z populární historické soutěže O poklad Anežky české o českých dějinách, králích, hradech apod., se podíval do novodobější historie - a zavzpomínal na Václava Havla.

„Vezmi si, že jsme měli prezidenta, kterého nám záviděl celý svět, fakt osobnost, která tu republiku najednou dostala na mapu světa a každý věděl: to je ta země, kde je tenhle prezident. Dneska aby ses bál říct jeho jméno. To jsem si nikdy nemyslel, že by to mohlo takhle daleko dojít,“ uvedl v pořadu ČT Eben, aniž by jmenoval současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Pravdoláskař jako „nadávečka“

Následně vyslal Eben jasný vzkaz těm, kteří kritizují tzv. pravdoláskaře. Často jde právě o příznivce z tábora současného prezidenta.

„Vem si, že máš dvě veličiny, které jsou nezpochybnitelně dobré. Jedna z nich je pravda a druhá z nich je láska. A nikdo nemůže říct, že pravda je něco špatného, stejně jako nikdo nemůže říct, že láska je něco špatného. Jsou to dobré věci. Tak se to složí dohromady a udělá se z toho taková česká nadávečka. Pravdoláskař. Tak takhle to u nás chodí,“ posteskl si Eben.

Video  Zeman v Lánské oboře otevřel novou lávku. Šéf lesní správy upozornil na známé prase  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Eben reagoval i na přímý dotaz Šípa ohledně prezidentské kandidatury: „Uvažuješ o tom, a nebo pořád ne?“

„Ne, tak heleď, samozřejmě, že to člověka potěší, mě to vůbec nenapadlo, že by o mně mohl někdo v tomhle kontextu uvažovat. Nemám k tomu žádné vzdělání, nikdy jsem se do politiky nepletl a je to vlastně oblast, která je mi poměrně cizí. Ale potěší tě samozřejmě, když někdo si vůbec může myslet, že by to šlo. Já myslím, že by to nešlo. Ona to je hrozná funkce, víš?“ odpovídal Šípovi Eben na jeho dotaz.

„Protože u nás přeci jen prezident, to je ta špička. Vlastně ta výkladní skříň republiky je prezident, který když někam přijede, tak přijede jakoby za nás za všechny,“ poznamenal populární moderátor.

Prezident jako služebník

Následně i rozvinul to, jak vlastně roli prezidenta přesně vidí. S pozicí, postoji a vystupováním Miloše Zemana se však Ebenova představa radikálně rozchází.

„Podle mého názoru, když to někdo chce dělat dobře, tak nejdřív ze všeho musí absolutně zapomenout na sebe. Protože od toho tam není. Je tam od toho, aby myslel na ty lidi, kteří ho tam tedy poslali. A když se to má dělat dobře, tak je to jen jedna veliká oběť. Ty přijdeš o všechno, co máš rád, teda pokud člověk nemá takové ego, že by to vynahradil ten fakt, jak půjdeš Vladislavským sálem a budou hrát fanfáry z Libuše. Ale jinak prostě musíš zapomenout na sebe a musíš sloužit těm lidem. Musí to být vlastně služebník toho národa,“ míní Eben.

Šíp přitom vytáhl příklad současného prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, který překvapil během posledních ukrajinských voleb. „Vždyť to je moderátor, bavič, scénárista, dabér,“ nevzdával se tématu voleb v roce 2023 v Česku Šíp.

„Ale asi měl ten drajv a chuť to dělat. Já mám výhodu, že mě by manželka zabila, takže já v tomto směru musím říct, že pokud si chci zachovat holý život, tak rozhodně nemůžu uvažovat o kandidatuře, nehledě na to, že ti lidé by si už za 14 dní říkali: už aby vypadl, ten Eben,“ smál se Eben.

Marek Eben s manželkou Markétou Marek Eben s manželkou Markétou | archiv

Vyznamenání pro kamarády? Takhle ne!

Řeč se však stočila i k jedné funkci a de facto i výsadě prezidenta, která je však u Miloše Zemana pravidelně kritizovaná. K předávání státních vyznamenání během státního svátku 28. října.

„Takhle přece nemůžeš uvažovat, jestli to dáš nějakému svému příteli, nebo kdo se o tebe zasloužil. Přece za to se nedávají vyznamenání. Vyznamenání se dávají někomu, kdo něco udělal pro ten stát, na mou duši. Ne, že se znáte,“ poznamenal Eben, který však podotkl, že prezident je role skutečně nevděčná. „Za první týden bys měl víc nepřátel, než sis udělal za celý život,“ dodal.

Video  Pavel Trávníček vzdal účast ve StarDance: Monika ho vrátila do hry  - Kisa Císařová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

yarda ( 4. listopadu 2021 17:30 )

Pana Ebena na televizní obrazovce můžu. Má úroveň, mnozí jiní co se tam producírují mu nesahají ani po gumu na fuseklích.
Co se týká jeho názorů na politiku a politiky, napadá mne přísloví:
"Ševče, drž se svého kopyta."

defakto ( 4. listopadu 2021 08:59 )

... Váleček se sám třese na funkci prezidenta, jsou totiž blázni kteří by jej aj volili . To by jsme teprve dopadli ...

LuCo ( 8. června 2021 09:55 )

Ebene, objednej se k Nešporovi .....

wenzel trousil ( 7. června 2021 13:06 )

HaWel byl "svetoznamej" asi jako velbloud na SEvernim polu,..

wenzel trousil ( 7. června 2021 12:49 )

I u Putina...No vidis...Muzete si gratulovat. Nikdo vas nema rad,.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa