Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Zeman není schopný funkce prezidenta, tvrdí senátní výbor a chce ho sesadit. Ovčáček hrozí paragrafy

Aktualizováno -
2. června 2021
18:10
Autor: ČTK, trm - 
2. června 2021
17:35

Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. O tomto návrhu - zbavit Zemana funkce hlavy státu - bude příští týden rozhodovat Senát. Jeho případný verdikt o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle ústavy potvrdit Sněmovna. Novinářům to dnes řekl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v ostré reakci na twitteru napsal, že jde o lživý útok skupiny senátorů, který budí podezření z rozvracení republiky.

Zeman podle Fischera ve svých výrocích, mimo jiné z kauzy Vrbětice, ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, která zaměňuje následek za příčinu. „Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,“ uvedl předseda výboru.

Výbor podle Fischera čerpal ze Zemanových veřejných výroků. Předseda výboru poukázal mimo jiné na Zemanovo opakované prohlášení, že vyšetřovacích verzí výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 je více. Zeman to opakovaně uvedl navzdory opětovným vyjádřením vyšetřovatelů, tajných služeb i premiéra Andreje Babiše (ANO) o jediné vyšetřovací verzi, podle níž jsou za výbuchy agenti ruské tajné služby.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček napsal, že jde o lživý útok, senátoři se podle něj mohou dopouštět rozvracení republiky. „Zcela lživý útok organizované skupiny senátorů na prezidenta republiky je útokem na ústavnost, svobodu a demokracii. Krok skupiny senátorů vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 Trestního zákoníku - rozvracení republiky,“ napsal Ovčáček.

„Je to organizovaný pokus o státní převrat ve stadiu zrodu. Orgány činné v trestním řízení by měly neprodleně samy od sebe konat,“ doplnil Ovčáček v dalším tweetu.

Zeman a Vrbětice

Vyjádření prezidenta v případu Vrbětic je podle Fischera vyvrcholením Zemanových výroků, které ohrožují bezpečnost ČR. Prezident nedokáže odlišit utajovanou informaci od veřejné, uvedl předseda výboru. Poukázal také na to, že Zeman ke kauze Vrbětic vystoupil až po týdnu po odhalení celé záležitosti.

Ústava uvádí, že „nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát“, pravomoci hlavy státu přecházejí na předsedu vlády, Sněmovnu a Senát.

Horní komora už předloni navrhla ústavní žalobu na Zemana. Vytýkala mu nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády nebo vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Sněmovna, v níž mají většinu Zemanovi podporovatelé z řad ANO, ČSSD, KSČM či SPD, ale předložení žaloby neschválila.

Video  Projev Miloše Zemana při pietě za oběti covidu na Hradě 
Video se připravuje ...

UFO1 ( 4. června 2021 22:21 )

Senát se v této těžké době ukázal jako velmi potřebný

hejhej ( 4. června 2021 20:44 )

andula1:
Opozice a zbytečný senát se prezentují hloupostí a nenávistí, na víc nemají.

sarina ( 3. června 2021 12:16 )

SPD Tomio Okamura navrhl ZRUŠENÍ SENÁTU!!!

sorgedoktor ( 3. června 2021 09:47 )

Vy byste take mohla vic premyslet, nez nejake pofiderni myslenky a uvahy hosdite na papir

sorgedoktor ( 3. června 2021 09:45 )

Vy do toho mopravdu tak moc v i d i t e...PochYbuji

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud