Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Důchodová reforma čelí dalším průtahům: Legislativní rada ji projedná 1. července

Autor: ČTK - 
18. května 2021
21:13

Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1. července. Teprve poté o něm může jednat kabinet. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Maláčová několikrát zopakovala, že by měla vláda co nejdříve její reformu projednat a poslat do Sněmovny. Ministryně už dříve řekla, že je možné do říjnových sněmovních voleb změny důchodů schválit. Vzhledem k termínům to ale není příliš reálné.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) svou reformu představila loni v prosinci. Tvoří ji tři důchodové novely. První počítá se zavedením minimální penze ve výši 28 procent průměrné mzdy, druhá s dřívější penzí pro pracovníky v náročných profesích a třetí s bonusem 500 korun za vychované dítě. Ostře proti je ministerstvo financí. Podle něj navrhované změny udržitelnost systému penzí ještě zhoršují a příjmy na důchody neřeší. Podobné výhrady měly i některé další resorty.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Řepka podotkl, že ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo návrhy novel 7. května. „Legislativní rada vlády má návrhy zákonů projednat a zaujmout k nim stanovisko do 60 dnů od jejich předložení vládě, což je skutečnost ministerstvům všeobecně známá, kterou musí vždy zohlednit při vytváření harmonogramu přípravy návrhů zákonů, zejména pak tehdy, jde-li o natolik zásadní návrhy jako v tomto případě,“ uvedl mluvčí.

Podotkl, že podle autorů má reforma přinést stěžejní změny a stanovit rámec pro stabilní důchodový systém na desítky let, proto musí být i posouzení pečlivé a zevrubné.

Nyní projednává trojici novel pracovní komise Legislativní rady vlády. Ta pak posoudí, zda jsou návrhy v souladu s ústavním pořádkem i ostatními zákony, mezinárodními smlouvami či právem EU. Zaměří se i na srozumitelnost a jednoznačnost či na hodnocení dopadů (RIA).

Babišova vláda si reformu penzí stanovila ve svém programu jako první ze svých šesti strategických směrů. Dohodu na podobě reformních změn ale koalice nemá. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už před několika měsíci prohlásila, že tento kabinet komplexní důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času. Deník N informoval o tom, že návrh Maláčové odmítli premiérovi poradci.

Video  Epicentrum: Jana Maláčová promluvila o důchodové reformě.  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Maláčová ČTK řekla, že důchodová reforma patří k jedné z jejích priorit a pro její projednání a přijetí udělá maximum. Uvedla, že je možné navrhovanou legislativu stihnout do voleb přijmout, pokud k tomu bude politická vůle. Dodala, že by chtěla, aby se koalice na reformě „hezky domluvila“. Na pondělní tiskové konferenci ČSSD prohlásila, že tento týden chce řešit, „jak dostat návrh co nejdřív do Sněmovny“.

O reformě jednala komise pro spravedlivé důchody. Na přesné podobě reformních změn se neshodla. Podle šéfky komise Danuše Nerudové byla ale shoda na principech.

Video  Rektorka Nerudová: Na důchody bude vždycky. Co ale jiné věci? Krize musí být impulsem k reformě.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa