Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Polojasno 1°C

Velký návrat exhejtmana Haška: Hamáček z něj udělal svého náměstka. „Zakopnout může každý“

Aktualizováno -
27. dubna 2021
15:25
Autor: ČTK - 
27. dubna 2021
12:20

Náměstkem na ministerstvu vnitra se po odchodu Jakuba Kulhánka (ČSSD) do čela diplomacie stal bývalý předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Novinářům to oznámil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Výběrové řízení na šéfa legislativní sekce vyhrál po odchodu Petra Mlsny do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Vokáč. Hamáček za svůj krok čelí ostré kritice, přisadil si i bývalý šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD).

Hamáček novinářům řekl, že bývalý první místopředseda ČSSD Hašek se nevrací do volených funkcí a podstoupí bezpečnostní prověrku. „Bude se věnovat odborné práci, nebude kandidovat v letošních sněmovních volbách,“ řekl. Hašek podle něj v minulosti udělal některé politické chyby, což považuje za uzavřenou kapitolu. „Za chyby se omluvil a jeho práci v resortu budu řešit jen z pohledu současnosti,“ zdůraznil Hamáček.

Bývalý jihomoravský hejtman Hašek byl účastníkem tzv. lánské schůzky, na které po volbách do Sněmovny v roce 2013 několik vysoce postavených členů ČSSD jednalo s prezidentem Milošem Zemanem o sesazení Bohuslava Sobotky (ČSSD) z pozice lídra strany a týmu vyjednavačů o vládě. V televizi pak opakovaně lhal o tom, že na této schůzce nebyl.

Hamáček řekl, že některé věci chce považovat za uzavřené. „Já Michala Haška znám velmi dlouho. Kdybych mu nevěřil, tak z něj nikdy neudělám svého poradce,“ řekl.

Ministr vnitra dodal, že chybu může udělat každý. „Kdo ji udělá, přizná ji, omluví se a ještě za to zaplatí, tak nevidím důvod, proč by s tím cejchem měl žít do konce života. Michal Hašek se k tomu postavil čelem, ta doba byla tehdy složitá. Zakopnout může každý, ale myslím, že je lidské dát tomu člověku možnost znova vstát a je nelidské po něm kopat,“ uvedl.

Hašek: Dočasná mise a přerušení působení v advokacii

Funkci náměstka chápe Hašek jako dočasnou „misi“. „Přerušuji k dnešku působení v advokacii. Jakmile misi na ministerstvu skončím, hodlám se do advokacie vrátit,“ řekl. Neplánuje kandidovat do žádné volené funkce. „Bude mi ctí pomoci ve vysoké úřednické funkci, aby se zvládl konec volebního období a přechod do normálnějšího stavu po covidu,“ doplnil. Za úkol má mimo jiné přípravu analýzy, jak fungovalo krizové řízení v době pandemie. Výsledkem by mohly být úpravy krizových předpisů.

Hašek by měl v resortu pomoci hlavně s návratem do normálu po covidu-19, řekl Hamáček. „Já chci vedle sebe člověka, který zvládne komunikaci a koordinaci mezi státem, kraji, městy a obcemi,“ řekl Hamáček. Ocenil Haškovy dlouholeté zkušenosti z vedení Asociace krajů a parlamentní práce. Z hlediska odborného podle něj nemohou být o Haškovi pochybnosti.

„Kritiku Michala Haška nejen jako volebního manažera ČSSD jsem vyjádřil už před sjezdem. Jeho stoupající vliv na vedení strany je zřejmý a jmenování náměstkem na Ministerstvu vnitra to jen potvrzuje a ani nepřekvapuje,“ rýpl si Tomáš Petříček.

Legislativní sekci vedl Vokáč po odchodu Mlsny a uspěl ve výběrovém řízení. „Agendu velmi dobře zná, na vedoucích pozicích ve státní správě působí více než deset let,“ vyzdvihl Hamáček. Vokáč považuje za nejbližší prioritu přípravu letošních voleb do Sněmovny, dalším klíčovým úkolem bude podle něj elektronizace veřejné správy.

Video Hamáček o propadáku v krajských volbách 2020: O další strategii ČSSD rozhodne sjezd v lednu. S Haškem byl spokojený. - Facebook ČSSD

pokrok ( 27. dubna 2021 19:53 )

Je vidět, že ČSSD nemá lidi -
tak " Staří holubi - se vracejí "

pokrok ( 27. dubna 2021 19:50 )


Takže bacha - na Škromacha. Ten byl rovněž
Zemanova " vlez do prdélka" .

pokrok ( 27. dubna 2021 19:45 )

Kdyby těch 5% Hamáček náhodou udělal -
stejně by ČSSD šla pod Babišova Čapí křídla!

A je to jistý - že pod ně znovu půjdou i komunisti!

No a co nám udělá mocichtivý Okamura ?
poslechne Zemana a i on -
naskočí do Babišova hnízda !

pokrok ( 27. dubna 2021 19:36 )

Hašek nám jen "zakopnul"- ale poté rychle prozřel!
Neví náhodou někdo-
kolik ten Hašek zastává ještě funkcí ?

pokrok ( 27. dubna 2021 19:31 )

Nejde o velký návrat ze "second handu "??

Neporadil Hamáčkovi toto "zboží " -
čirou náhodou - sám Miloš Zeman z Dukovan ?
Všichni víme, jak Haška Zeman zbožňoval !

Zakopnout může sice každý -
ale kdo z bývalých voličů ČSSD -
si chce napodruhé - nechat nadřít
svou "hubu" ?

Spíš to vypadá,-
že ten debakl co ČSSD po volbách čeká,
chce Hamáček na někoho hodit .

A Hašek je tou nejlepší osobou ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa