Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

„Nebezpečná loutka.“ Opozice chce kvůli Dukovanům Havlíčkovu hlavu

Autor: ČTK, sova - 
1. dubna 2021
14:57

Předsedové pěti opozičních stran vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby podal návrh na odvolání vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) z vlády kvůli postupu s tendrem na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtějí také, aby Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů zasedl dříve než 29. dubna, na kdy je jednání naplánováno. Lídři ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN to řekli na čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně. Vyjádření Babiše ČTK zjišťuje.

Kritiku opozice minulý týden vyvolalo oznámení ministerstva průmyslu, podle kterého Česko v tendru na blok neosloví čínskou společnost CGN, ale zůstat by měl mezi uchazeči mimo jiné ruský Rosatom. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - kromě Rosatomu francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. Tendr vypíše až příští vláda. Po případném převzetí politické odpovědnosti po volbách by pětice opozičních stran nepočítala s firmami z Číny a Ruska, řekl předseda STAN Vít Rakušan.

Všichni politici, kteří chtějí pustit ruské firmy do jakékoli spoluúčasti na budování Jaderné elektrárny Dukovany, hazardují s národní bezpečností a bezpečnou budoucností,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

Pan Havlíček je nebezpečnou loutkou, která má za cíl sehrát divadlo, ze kterého vyjde vítězně Rosatom,“ napsala na twitter ve čtvrtek šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„V případě úspěšných voleb můžeme slíbit, že Rosatom Dukovany nedostaví,“ dodala předsedkyně strany.

Respektujte bezpečnostní úřady, žádá opozice vládu

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky není účast Rosatomu v tendru zárukou nízké ceny výstavby. Z podkladů, které opozice dostala, vyplývá, že za poslední roky nejlevnější jaderný zdroj dokázali vystavět dodavatelé z Jižní Koreje, uvedl.

Ve společném prohlášení pětice lídrů vyzývá Babiše k odvolání Havlíčka z vládních postů. K tomu samému premiéra vyzvali i další zákonodárci minulý pátek. Kabinet ANO a ČSSD by měl podle opozice plně respektovat stanoviska pracovní skupiny ministerstev vnitra a zahraničí, tajných služeb či Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Právě tyto instituce vytvoří a též vyhodnotí bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu bloku.

Po případném převzetí politické odpovědnosti po parlamentních volbách bychom v projektu dostavby Dukovan pokračovali jenom s firmami, které nepředstavují geopolitické a bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Byly by to země, kde je vymahatelnost práva jasná a daná, země, které proti České republice nevedou dlouhodobě hybridní útoky, země, které by se mohly stát při tak důležitém projektu České republice partnery,“ dodal Rakušan.

Postup kabinetu vadí i senátorům

Také horní komora ve středečním usnesení vyjádřila znepokojení nad postupem vlády i ministerstva průmyslu. Čína a Rusko jsou podle Senátu bezpečnostní hrozbou a vláda by neměla uchazeče z těchto zemí oslovovat a zvát do tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Podle senátorů jejich postup vzbuzuje nedůvěru členů českého Parlamentu i zahraničních partnerů v rámci NATO a EU.

Senátoři poukazovali hlavně na to, že v případě výstavby nových bloků jde i o otázku národní bezpečnosti. Senát se proto usnesl na tom, že národní bezpečnost je v případě nových jaderných bloků nadřazena všem ostatním parametrům včetně ceny. Vláda podle Senátu nepostupuje předvídatelně. Pokusy o spolupráci ve strategických oblastech se subjekty ze států, které jsou bezpečnostní hrozbou, mohou způsobit ohrožení národní bezpečnosti, stojí v usnesení.

Video Havlíček: „Ano, udělali jsme to blbě“ O chybách vlády, potížích s rozvolněním i mrtvém „psovi“ - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Situaci kolem dukovanské elektrárny navrhl zařadit na středeční schůzi senátorský klub Starostů. Zástupci horní komory v přijatém usnesení požadují po vládě, aby považovala otázky národní bezpečnosti za absolutní prioritu. Vyzývají vládu, aby před vypsáním tendru doložil premiér i odpovědní ministři Senátu, že do finálního materiálu vláda zapracovala všechny bezpečnostní parametry.

„Dukovany jsou trojským koněm putinovské despocie“

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) se rozhoduje i o tom, do jaké části světa chce Česko patřit. Bezpečnostní rizika spojená s touto akcí jsou podle Vystrčila obrovská, a proto senátory vyzval k podpoře navrženého usnesení.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (Starostové a nezávislí) řekl, že otázku dostavby Dukovan považuje za mimořádně důležitou z pohledu národní bezpečnosti. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezařazený) prohlásil, že vláda ignoruje hlas a doporučení bezpečnostních institucí země. Řekl také, že vláda ignoruje Senát i jeho opakovaná usnesení. Tím podle něj ohrožuje národní bezpečnost.

Dukovany jsou trojským koněm putinovské despocie. Je to způsob, jak nás znovu ovládat,“ uvedl senátor Marek Hilšer z klubu Starostů. Podle něj prezident Miloš Zeman, a tím i představitelé ANO chtějí prosadit, aby dukovanskou elektrárnu stavěl Rosatom. Starostové původně požadovali, aby Senát vyzval také k odvolání vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO), který se bez vědomí celé vlády rozhodl ruskou firmu oslovit.

Senátoři kritizovali také odvolání vládního zmocněnce Míla

Podle Jaroslava Doubravy (Severočeši.cz) je usnesení motivováno politickými předsudky, nikoli ekonomickými zájmy. Senátor Jiří Dušek (PROREGION) řekl, že mu usnesení připadá příliš měkké a jednostranně zaměřené na jeden projekt. „Mám osobní pocit, že pro stromy nevidím les,“ poznamenal.

Někteří senátoři také kritizovali, že vláda odvolala z funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Ministr Havlíček to zdůvodnil tím, že nemá bezpečnostní prověrku. Míl s důvody nesouhlasí, část opozice krok vlády spojuje s tím, že Míl kritizoval přizvání Rosatomu do tendru.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že pracovní skupina zastřešená ministerstvem vnitra vytvoří bezpečnostní dotazník. Tento dotazník poté obdrží všichni zájemci o výstavbu nového bloku.

Video Pompeo s Babišem odmítli posilování Ruska a Číny. Američané touží dostavět Dukovany - abl

kobyla1 ( 4. dubna 2021 15:20 )

bigoseman: Kdykoliv si přečtu nějaký blábol, který tu vybliješ, ptám se....kde se v tobě ta debi.lita bere čéče

LuCo ( 1. dubna 2021 20:39 )

Šéfové demožumpy dobře ví, jak válečnému štváči Putinovi zabránit jeho záměrům, aby nás poté zase museli Američani osvobozovat jako v roce 1945!ŚÉFOVÉ DEMOŽUMPY DOSTAT SE K MOCI, TO BY BYLA NOVÁ PANDEMIE NEBEZPEčNá PRO VšECHNY BEZ ROZDíLU VÉKU!

panda82 ( 1. dubna 2021 17:46 )

A těm kreaturam co se pouští do Havlíčka jde o co, až se bude rozhodovat o Dukovanech bude jim konec kde, jasně bylo řečeno bude rozhodovat příští vláda, a oni si myslí, že tu ještě budou strašit? Mrknout na ty ksichty a přejde vás chuť jít k volbám, zas berou peníze za ho..o, a vůbec se nestydí, ale USA jdou do háje

hejhej ( 1. dubna 2021 16:23 )

Opozici nezáleží na kvalitě, ale přímo nenamydlení se zvrtávají USA do řiti.

e.lesanova ( 1. dubna 2021 16:08 )

No, u naší opozice aspoň nemusíme "tápat", komu "slouží"...Určitě ne zájmům své země

Zobrazit celou diskusi
Další videa