Pátek 26. únor 2021
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno, déšť 13°C

Klaus si po smrti Oty Černého (†77) rýpl do ČT. Buzková vzpomíná na křesla v Debatě

Autor: Jakub Veinlich - 
17. února 2021
06:25

Svého času byl Otakar Černý průkopníkem politických diskusních pořadů. Za osm let diskusí pod názvem Co týden dal? a Debata mu prošel studiem nespočet politiků. Zatímco prezident Miloš Zeman Černého kariéru moderátora politických diskusí v reakci pro Blesk Zpráv úplně opomněl, exprezident Václav Klaus ocenil korektní vztahy, a někdejší místopředsedkyně Sněmovny Petra Buzková zavzpomínala, v čem jí bývalý učitel fyziky pomohl před vysíláním v televizním studiu. A přihlásil se dnes méně známý Černého kolega, kterých vystřídal také několik.

„A co na to občan?“ legendární věta, kterou Otakar Černý proslul ještě v československé debatě nazvané: Co týden dal.  „Dobré poledne dámy a pánové, vítám vás u Debaty. Diskusního pořadu prvního programu Vaší – tedy České televize,“ vítal se pak s diváky každou neděli už v Debatě, kterou vysílala ČT s Otakarem Černým až do roku 1997. „Začíná malá politická inventura uplynulého týdne,“ dodával pak často v úvodu politické diskuse směrem k divákům.

Nikdy se v politice ale podle svých slov ale nevyznal. „Já tam byl za občana- proto ta moje otázka: Co na to občan?“ řekl Otakar Černý v dubnu 2015 v rozhovoru pro Rádio Impuls.

„Ota Černý byl profesionál, který svou práci rozhodně uměl. To, že působil na mnohé obyčejně, byly určitě mimikry,“ vzpomíná dnes na průkopníka moderátorů televizních debat například bývalá nejvlivnější politička v zemi Petra Buzková (ČSSD).  

Video Smutná zpráva z ČT! Zemřel bývalý novinář a šéf sportovní redakce Otakar Černý - iSport TV

Vzpomínka zapomínaného kolegy

Jako zástupce občanů měl vedle sebe Černý vždy spolumoderátora – zkušené novináře. Po jeho boku se vystřídali například Zuzana Bubílková, Josef Petrů, pozdější moderátor Událostí ČT a dnešní moderátor Událostí v Regionech Bohumil Klepetko, nebo pozdější mluvčí několika ministrů, naposledy Marty Novákové – Milan Řepka. V začátcích ale tvořil Černý také moderátorskou dvojici s Jozefem Hübelem. Společnou premiéru v pořadu Co týden dal měli 21. října 1990. Na jaře 1991 ale televize Hübela vyslala jako zpravodaje do Polska a nahradil ho Ľubomír Karásek.

„V mém srdci navždy zůstane jako skvělý otevřený člověk se velkým "Č", se kterým jsme se neděli co neděli potkávali před polednem v jeho kanceláři na Kavčích horách, abychom připravili na nedělní poledne vždy nové a nové "povídaní" se zajímavými lidmi a osobnostmi polistopadové politiky, kulturního a společenského života.  Ota, jak mu všichni říkali, byl v naší minisestavě "Strejda z lidu", který se ptal ústy běžného občana, a já byl ten, který chodil jako zpravodaj do Federálního shromáždění a byl jsem za toho druhého, co byl víc v obraze,“ vzpomíná Hübel na zesnulého parťáka.

Video Zuzana Bubílková o zesnulém Otovi Černém (†77): Proč se někdejší parťáci přestali stýkat? - Petr Macek, Aleš Brunclík

Připomněl také, že jedinou televizní debatu v zemi tenkrát sledovaly neděli co neděli miliony diváků. Lituje přitom, že už s Otakarem Černým, Kladeňákem každým coulem, nezajde na pivo, které si tehdy občas dopřávali. „Drž mi tam místo u stolu,“ zakončil vzpomínku bývalý spolumoderátor nedělních debat.

Průkopník s nezapomenutelnou dikcí

Podle současného moderátora České televize Jakuba Železného byl Otakar Černý zakladatel televizních politických debat. Železný - syn zakladatele TV Nova - později v ČT na Černého navázal. Moderoval sobotní diskusní pořad Špona. Dnes patří k hlavním tvářím zpravodajství ČT.

Pro Černého byl podle Železného typický jeho projev a jeho dikce. „S těmi politiky jsem byl někdy až kamarádský, někteří jsou ke mně kamarádští do dnes,“ vzpomínal Otakar Černý na Impulsu před téměř šesti lety.

Polštář pro Buzkovou

Stovky politiků z Česka i ze Slovenska se Černému vystřídaly ve studiu na Kavčích horách. Několik nedělních polední tu strávila například i někdejší nejpopulárnější politička v Česku, bývalá první dáma ČSSD Petra Buzková. Na Černého vzpomíná jako na průkopníka moderátorské profese v politických debatách.

„V době, kdy jsme se potkávali v televizních debatách, jsem byla začínající politička, která měla trochu kamerový šok. Ota Černý byl tehdy už takový boss velkých televizních diskusních pořadů,“ zavzpomínala Buzková exkluzivně pro Blesk Zprávy.

V debatách se Buzková s Černým začala potkávat v roce 1992. Tehdy se totiž zakladatelka obnovené polistopadové sociální demokracie a pravnučka významného prvorepublikového sociálního demokrata Františka Modráčka stala poprvé poslankyní České národní rady.  

Pro Blesk Zprávy Buková zavzpomínala, že Černý byl i gentleman, který jí prý pomohl i ve chvíli, kdy si sedla ve studiu do křesla, které mělo špatný sklon. „Ta křesla byla zešikmená dozadu. Takže když jste si do nich sedl pohodlně, tak jste v něm stejně působil úplně zhroucený. Člověk do toho zapadl a měl kolena úplně pod bradou,“ vzpomíná pozdější ministryně školství Buzková dnes.

Černý ji proto vysvobodil. „Byl to právě Ota, kdo mi přinesl polštář, ať si ho dám pod zadek, ať v tom křesle nevypadám zhrouceně,“ zavzpomínala na Otakara Černého. „Nikdy jsme si netykali, to ne. Myslím ale, že jsme si později říkali křestními jmény,“ i proto na zesnulého moderátora Buzková, která se dnes věnuje advokacii, vzpomíná jako na Otu.  

„Na debaty jsem se vždy připravovala, protože není nic trapnějšího, než ve studiu plavat v nějakém tématu, které máte znát,“ vzpomíná na přípravy před debatami s téměř 30letým odstupem. Zpětně si své vystoupení v televizi prý ale nikdy nepustila. „Obecně jsem se na sebe dívala dost nerada,“ dodala Buzková pro Blesk Zprávy.

Zeman politické debaty vymazal

„Jsem přísný člověk, přísný kantor, byl jsem i přísný velitel čety na vojně,“ mluvil o sobě Černý v Rádiu Impuls. Přísně ho vnímali i někteří politici, kteří zůstali vlivní i po skončení debat, které Černý uváděl.

Nejednou naproti sobě usedli při nedělních debatách na Kavčích horách také Václav Klaus a Miloš Zeman. Jako například po skončení voleb v roce 1996. Tehdy byly volby hned dvakrát. Na přelomu května a června do Poslanecké sněmovny a v listopadu historicky první volby do Senátu.

Zatímco Klaus dnes na Černého vzpomíná v dobrém, současný prezident Miloš Zeman jeho období moderátora politických debat úplně opomněl. „Vzpomínám na něj jako na dobrého sportovního redaktora,“ reagoval pro Blesk Zprávy Zeman.

Jeho předchůdce naopak na Černého vzpomíná jako na nepřehlédnutelnou postavu mezi televizními novináři, se kterým měl prý vždy korektní vztahy.

„Ota Černý byl zakladatelem žánru moderované televizní debaty politiků mezi sebou v přímém přenosu a měl značný podíl na tom, že se tento pořad stal velmi populárním a v jisté, bohužel k horšímu pozměněné podobě, se udržel až do dneška. Měl štěstí, že působil v době, kdy společenská atmosféra byla daleko optimističtější než dnes a Česká televize měla monopol, a proto ji daleko silněji ovlivňovala. Ve své době byl mezi televizními novináři nepřehlédnutelnou postavou.  Měl jsem s ním vždy korektní vztahy, teď už s Českou televizí nemám vztahy žádné, resp. ona se mnou,“ zavzpomínal pro Blesk Zprávy bývalý prezident, premiér a někdejší šéf ODS Václav Klaus.

DAMU, televize, ministerstvo a zas televize

Otakar Černý nastoupil do Československé televize v roce 1969. Nejdříve se ale věnoval především sportu. Do redakce zpravodajství nastoupil až v roce 1989. Kvůli podpisu pod rezoluci na podporu Alexandra Dubčeka a proti vstupu spojeneckých vojsk si režim nepřál, aby byl Černý vidět na obrazovce i zaměstnancem v televizi. Smlouvu na pracovní poměr se mu podařilo získat až v únoru 1990.

Po odchodu z ČT, po odvolání generálního ředitele Ivo Mathého v roce 1998, byl komentátorem v novinách. Později působil dva roky také jako tiskový mluvčí ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. V roce 2002 se ale Černý vrátil zpět do televize, kde zakládal její sportovní kanál.

Blízko měl  k hokeji, dělal funkcionáře v Kladně, kde stál u zrodu hokejové legendy Jaromíra Jágra. Toužil ale i po práci u divadla. Po maturitě se neúspěšně ucházel o studia na DAMU.  K divadlu má přitom jeho rodina blízko - bratranec Jindřich Černý i jeho syn Ondřej byli v letech 1991 až 1993 (respektive 2007 až 2012) řediteli Národního divadla.

Černý sršel také po většinu svého života velkou dávkou humoru. Legraci si uměl udělat i sám ze sebe. „No dovolte, co bych spravoval, já nic neumím,“ reagoval například na Impulsu na dotaz moderátora, zda by si uměl opravit své embéčko, které si pořídil jako první auto. „Bylo bleděmodré a mělo rádio,“ dodal s tím, že to je jediné, čemu na autech rozumí.

Jméno Otakar se u Černých dědí z generace na generaci. „Díky a na viděnou,“ loučil se Otakar Černý pravidelně s diváky. Zemřel v noci 16. února ve věku 77 let.

sorgedoktor ( 17. února 2021 11:53 )

....Snad bychom mohli púouzivat opatzrnejsi formu­lace­...Sa­moztej­me Klasno je po Praze jakysi hegemon temet sto let..I neboztik Cerny je spjatm s Kladnem

Jevgenij ( 17. února 2021 08:10 )

Bože, to jsou kecy! No tak umřel jeden z občanů ČR!

villon ( 17. února 2021 07:31 )

Lihoš už je totálně mimo, nebo další projev zášti a nenávisti jdoucí až za hrob?

Zobrazit celou diskusi
Další videa