Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 14°C

Zkroušený Rychetský: Zemřel mu další kamarád. Sokolovi (†84) říkali „Anděl míru“

Autor: Mii - 
16. února 2021
17:30

O smutku a odchodu velkého člověka hovoří české osobnosti v návaznosti na informaci, že ve věku 84 let zemřel filozof, signatář Charty 77 a exministr školství Jan Sokol. Zdrcen je zejména předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, v obsáhlé reakci popsal, jak jej tíží, že mu zemřel další kamarád. Sokol se podle něj mohl chlubit mimořádnou schopností spojovat lidi, každého se snažil pochopit. Za to mu přátelé říkali Anděl míru, vzpomíná Rychetský. Smrt někdejšího protikandidáta Václava Klause zasáhla i některé politiky.

Pro Rychetského byl poslední měsíc náročný. Ocitl se středu boje o podobu volebních zákonů, za jejich zrušení mu dokonce prezident Miloš Zeman odebral státní vyznamenání. A nyní musí řešit odchod velmi blízkého člověka. Rychetský se se Sokolem dobře znal, z jeho reakce je cítit hluboký smutek.

„Není to tak dlouho, co se mě můj desetiletý vnouček zeptal: „Dědo, kdo je Tvůj největší kamarád?“ A já jsem se zarazil. Většina mých přátel již zemřela, ať to byl Václav Havel, Otakar Motejl, Ladislav Lis, Jirka Dienstbier, Jarmila Bělíková, Vlasta Chramostová nebo Ludvík Vaculík (a řada dalších). Dnes se k nim přidal Honza Sokol,“ popsal předseda Ústavního soudu.

Podle něj byl Sokol člověk navýsost čestný, zásadový a neobyčejně laskavý, každému naslouchal a snažil se ho pochopit. „Pro tyto vlastnosti si vysloužil pozoruhodnou přezdívku, říkali jsme mu Anděl míru. Jeho schopnost spojovat lidi různých názorů, ale stejného charakteru, se výrazně projevila nejen v rámci komunity lidí, které za minulého režimu spojoval podpis Charty 77, ale i v bouřlivé polistopadové době, kdy zasedal ve Federálním shromáždění a tlumil vášnivé spory – ať již pravo-levicové, anebo česko-slovenské,“ říká Rychetský.

Na závěr předseda Ústavního soudu přidal: „Milý Honzo, za všechno jsme ti dlužni poděkování. Budeš nám opravdu chybět.“

Velmi si ho vážili, i když spolu nesouhlasili

Smutkem po odchodu Sokola se netají ani někteří politici. „Jeho intelekt a lidskost mi budou velmi chybět,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Jan Sokol byl moudrý a laskavý člověk, který ctil pravdu. Pevně doufám, že přesně takové vlastnosti bude jednou mít český prezident, když jemu to těsně nevyšlo. Všechna čest životu velkého Čecha,“ reagovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Osobní vzpomínku přidal také exministr kultury Daniel Herman (KUD-ČSL). „Profesor Jan Sokol odešel na věčnost. Vzpomínám na jeho diskuse s kardinálem Vlkem o tom, že bez etického základu nelze zdravou společnost vybudovat. Patří mezi nemnoho osobností, které dokázaly pevný charakter a hluboké hodnotové ukotvení spojit s vysokou profesionalitou,“ napsal na twitteru.

Předseda ODS Petr Fiala sdělil, že si Sokola velmi vážil: „Politicky jsme sice občas měli jiný pohled, ale obdivoval jsem jeho filozofické dílo, hlubokou a poučenou víru, lidskost, občanskou statečnost a osobní integritu. Rád jsem s ním diskutoval o víře a společnosti. Čest jeho památce.“

Upřímnou soustrast všem pozůstalým vyjádřila rovněž Kancelář prezidenta republiky.

zada ( 17. února 2021 07:53 )

Všechno má svůj čas....už se "kácí" i v jejich lese. Všichni tam jednou musíme, mladý může, starý musí. Jen někteří tady dělají, jako když se jich to netýká a jsou "nesmrtelní" ve funkcích sedí jak žába na pramení a ztratili smysl pro "odejít všas z funkce" až do posledka, že pane R.?

pokrok ( 16. února 2021 20:21 )

Čest památce pana SOKOLA !

Jen doufám, že pan Rychetský nebude zkroušený ,
až umře bývalý kamarád Jana Bočka - Miloš Zeman,-

kterému bylo jedno ,-
že jej Babiš připravil o firmu Kosteleckých uzenin ,-


a který se dokáže dívat na to- jak tento
slovenský predátor Andréš Babiš - likvidovat
naše podnikatěle

likvidovat naši zem, toky našich řek , naši kasu,
a nakonec svou "odbornou znalostí" co se covidu týče ,-
i životy našich lidí !

A to s jakými lidmi se Zeman paktuje na Hradě -
Mynář, Nejedlý, Ovčáček a spol

a jak je na úkor našeho státu protěžuje -
si zaslouží jen opovržení našeho národa !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud