Poslanecká pře kvůli čistce v ČT: Pirát vytáhl obědy s Bobošíkovou, zazněl i „odporný kádrovák“
Rada ČT udělala ráznou „čistku“, když odvolala celou dozorčí komisi. To nadzvedlo ze židle senátory, kteří po konzultaci s právníky usoudili, že celá věc byla nezákonná, a proto dostali případ na stůl poslanci volebního výboru. Ti se nyní nemohli domluvit, jestli celou věc řešit. Proti byli zejména poslanci hnutí ANO, kteří mají ve výboru většinu. Naopak ODS bude chtít, aby celou věc řešila celá Sněmovna. Diskuze na výboru se dokonce stočila k útokům o tom, kdo s kým chodí na oběd a s kým se „kamarádí“. Poslanci si také neváhali přímo tykat. Poslanci volebního výboru se nakonec usnesli, že by se věc měla projednat na plénu Sněmovny. Zároveň ale také schválili usnesení, že se politici nemají do situace v mediálních radách vměšovat.
Senát na základě právní analýzy usoudil, že odvolání dozorčí komise Radou ČT bylo nezákonné, a proto požádal poslance volebního výboru, aby se věcí zabývali, a pokud zjistí, že radní pochybili, mají radní odvolat.
Místopředseda Daniel Váňa, který radu vede, však Blesk Zprávám den před jednáním rovnou sebevědomě řekl, že nečeká žádnou kritiku. V minulosti spolupracoval s hnutím ANO a právě poslanci hnutí ANO mají ve volebním výboru převahu. Vysvětlovat vše přišli zástupci rady třeba příznivkyni prezidenta Miloše Zemana Barboře Kořanové. Naopak poslanci Zbyněk Stanjura (ODS) a Tomáš Martínek (Piráti) nechtějí celou věc nechat jen tak vyšumět.
K poslancům „na kobereček“ dorazili i někteří radní. Mezi prvními byla na místě třeba Hana Lipovská, která právě zhruba před měsícem navrhla odvolání dozorčí komise, ke kterému také došlo. Za vedení rady dorazili její místopředsedové Daniel Váňa i Pavel Matocha a přišel také Zdeněk Šarapatka, který jako jeden z mála s odvoláním dozorčí komise nesouhlasil a nezúčastnil se tak ani volby nových členů.
Bývalý předseda rady René Kuhn a generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák se omluvili.
Sněmovní právníci: Odvolání bylo nezákonné
Volební výbor si vyžádal podklady, které se týkají odůvodnění rozhodnutí odvolat dozorčí komisi. Vyžádal si ale také právní stanovisko. To přečetl poslanec Tomáš Martínek (Piráti). Stálo v něm, že odvolání členů dozorčí komise je možné, pouze pokud naruší důstojnost funkce nebo se dopustí jednání, které by ukazovalo na jeho nestrannost.
V dokumentu stálo, že rada ani neuvedla, dle jakého zákonného ustanovení dozorčí komisi odvolala. Podle právního stanoviska také není možné odvolávat členy komise společně jakožto celou komisi, ale pouze jednotlivě podle konkrétních pochybení. Nejde však o závazné stanovisko a je určené pouze pro potřeby poslanců, což je uvedeno u každého stanoviska, které mají poslanci k dispozici. Pravidelně ho ale berou velice vážně a vychází z něj.
Někteří poslanci ovšem naznačovali, že jsou i jiná právní stanoviska od jiných právníků s jiným závěrem. „Nepamatuji si precedent, za těch 10 let, co jsem ve Sněmovně, že by se neřídila legislativním stanoviskem,“ řekl Gazdík a navrhl, aby se odsouhlasilo usnesení, že má rada sjednat nápravu tak, aby bylo vše v souladu se zákonem.
Rada podle pirátského poslance Martínka reaguje jen nepodloženými stanovisky, a proto i on sám míní, že došlo k porušení zákona.
Problémy v ČT možná bude řešit všech 200 poslanců
Podle poslance Pavla Blažka (ODS) by se výbor neměl zabývat právními akcepty. Situace se podle něj hodně zdramatizovala a je politicky nešikovná. Chtěl by, aby celou situaci raději řešila ve velkém celá Sněmovna, a ne jen tento volební výbor, který má 18 členů. „Není větší kontroly než plénum Poslanecké sněmovny,“ řekl s tím, že by se všichni poslanci měli věnovat celkové situaci v České televizi i v její radě.
„Radu ČT volí Poslanecká sněmovna a je to politické rozhodnutí,“ podotkl poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). „Tváříme se, že s tím nemají kluby nic společného, ale realita je jiná,“ řekl s tím, že poslanci mají politickou zodpovědnost, protože je jasné, že někteří kandidáti jsou favority jednotlivých stran, které za nimi stojí a snaží se je do rady dostat. Proto si Stanjura myslí, že by nyní poslanci od věci neměli dávat ruce pryč a měli by se tématu pečlivě věnovat.
Blažkův návrh je podle Stanjury rozumný. Přiklání se k tomu, že by se věc měla řešit na plénu Sněmovny. Jeho ODS proto prý navrhne, aby se tento bod dostal na program jednání Sněmovny na příští týden.
Volební výbor pak také toto usnesení schválil.
Bendl (ODS): Nacher (ANO) chce dělat „mrtvého brouka“
Poslanec Patrik Nacher (ANO) podotkl, že by naopak politici neměli zasahovat do jednání mediálních rad. To, zda byl porušen zákon, může podle něj konstatovat až soud, a ne oni jakožto poslanci. „Ještě do toho odvolání nikdo v zásadě nevěděl, co je to dozorčí komise Rady ČT,“ řekl Nacher s tím, že si někteří lidé myslí, že jde o orgán České televize, a ne Rady České televize.
To, co je v usnesení Senátu, by podle Nachera poslanci dělat neměli. Jiné soudy s odvolanými členy RRTV ale mimochodem už trvají 17 let. Senát tím, že jasně říká, že radní pochybili, podle Nachera zasahuje, kam nemá. Podle poslance Petra Bendla (ODS) chce ale Nacher hrát mrtvého brouka a nelze čekat, než by soud za několik let rozhodl.
Nacher i tak vyzval, aby se členové dozorčí komise obrátili na soud, a ten rozhodne, zda to bylo nezákonné či nikoliv. Existují totiž právní posudky, které říkají, že věc byla nezákonná a jiné, které říkají, že odvolání byla v pořádku.
Odvolávalo se i před 10 lety. ČSSD: Je to úplně jedno
Poslanec Nacher podotkl, že snaha odvolat dozorčí komisi tu již byla třikrát. Zmínil také, že už v roce 2010 se dozorčí komise odvolala a nikdo to nezpochybňoval. Tenkrát podle něj byla situace stejná.
Podle poslance Petra Gazdíka (STAN) je krok radních demonstrací síly a většiny. Mluví se totiž o tom, že by se v budoucnu stejným stylem mohli radní pokoušet odvolat generálního ředitele Petra Dvořáka a nyní šlo o jakousi „secvičnou“. Připomněl, že před deseti lety, když se rada odvolávala, toto rozhodnutí nikdo nerozporoval, nelze tedy považovat, že by teď rozhodnutí bylo kvůli tomu v pořádku, protože ho žádný soud ani neposuzoval. „Pokud není žalobce, není soudce,“ zaznělo na jednání.
Jak řekl poslanec Petr Dolínek, jemu i celé ČSSD je „úplně jedno“, co se dělo v roce 2010, protože nejde o žádný právní precedent. Podotkl také, že ho nezajímají maily, které mu píše Jana Bobošíková.
Tajnosti kolem právníka, co posvětil odvolání
Poslanec Martínek (Piráti) se ptal také na to, podle jakého právníka a jeho právního názoru se radní rozhodovali. Na tuto otázku radní zatím neodpověděli.
Poslanec Nacher (ANO) však řekl, že si radní Pavel Kysilka zaplatil právní analýzu ze svých peněz, a proto není potřeba, aby uváděl jméno právníka, který mu nápad radní Hany Lipovské odvolat dozorčí komisi posvětil.
Někteří poslanci také kritizovali, že se radní schází na neveřejných jednáních a pak některá témata řeší na veřejném jednání rady už bez pořádné rozpravy. Zaznělo, že by veřejnost, a tedy koncesionáři měli vědět, co radní předjednávají za zavřenými dveřmi.
Kořanová (ANO): Nesmyslné handrkování
Poslance Tomáše Martínka také zajímalo, zda jsou radní, kteří hlasovali pro odvolání komise, připraveni v případě, že se ukáže, že jejich konání bylo nezákonné, zaplatit ze svého škodu, kterou bude muset ČT odvolaným členům vyplácet.
Kořanová řekla, že je z projevu poslance Martínka rozčarovaná. Naopak souhlasila se svým spolustraníkem Nacherem: „Tady všichni máváme nějakou právní analýzou,“ řekla Kořanová a dodala: „K čemu nám to bude? Protože stejně nic nevyřešíme.“ Je podle ní nesmysl se „handrkovat“ o nezákonnosti.
Té ale okamžitě odporoval poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). „Za činnost Rady ČT zodpovídá Poslanecká sněmovna, která ji volí a odvolává,“ řekl důrazně. Rada, kterou nyní zvolili, podle jeho slov není schopná jednat tak, aby se její konání nemuselo na veřejnosti řešit.
ANO a SPD prosadily: Politici se nemají vměšovat
Pro to, aby se věc nechala být, je i další poslanec z hnutí ANO premiéra Andreje Babiše Aleš Juchelka. „Já jsem svůj úkol splnil,“ řekl s tím, že jeho role jako poslance byla vybrat a zvolit jednotlivé radní.
Poslanec Aleš Juchelka navrhl, aby volební výbor vzal jen informace na vědomí. Tento návrh prošel. Pak také vyzval politiky, aby se do situace v mediálních radách nevměšovali a brali v potaz jen slova soudu. To také prošlo. Jak zdůraznil poslanec Martínek, odhlasovala to hnutí ANO a SPD. Připomněl pak při schvalování dalšího bodu, že je absurdní se tímto řídit a zároveň něco schvalovat.
Místopředseda Rady ČT: Dozorčka radila nezákonně
Poradní orgán, kterým má dozorčí komise být, podle místopředsedy Rady ČT Daniela Váni několikrát doporučoval radním hlasovat protizákonně. „Já nemám peníze na právníky, co mám v těchto situacích dělat? Poradní orgán zklamal moji důvěru ve svoji odbornost,“ řekl Váňa s tím, že si právě proto dovolil poradní orgán odvolat.
Podle Stanjury ale v takovém případě měli toto do odůvodnění jasně uvést, což neudělali. Sám tedy také neví, jak Váňa zjistil, že rady, které dozorčí komise dávala, byly nezákonné.
„Nedebatujeme o tom, jestli může Rada ČT odvolat dozorčí komisi, to víme, že ano, ale bavíme se o formě,“ řekl pak také Stanjura s tím, že se nepatří, aby volební výbor řešil nákupy pozemků v Ostravě.
Pirát vytáhl obědy s Bobošíkovou a Lipovskou
Diskuze se také stočila k tomu, že by měla být stavěna hradba mezi radními a poslanci. To aby nebyli ve svých jednáních spolčeni.
Poslanec Tomáš Martínek zmínil, že žádná hradba neexistuje, protože poslanci například z hnutí SPD i další ve Sněmovně obědvají a jednají s různými členy Rady ČT. Zmínil například, že se potkávají s radní Hanou Lipovskou a s aktérkou krize v ČT z roku 2000 Janou Bobošíkovou. Konkrétně jmenoval poslance Jiřího Kobzu (SPD).
Komunistická poslankyně Miloslava Vostrá pak poslance Martínka kritizovala, že si všímá, kdo koho s kým potkává. Poslanec ANO Aleš Juchelka řekl, že Martínek kádruje a používá bolševické metody, a dokonce použil slovní spojení, že je Martínek „odporný kádrovák“.
„To si děláte srandu, tohle říct,“ řekl Martínek a poukázal na případ předsedy Stanislava Berkovce, který byl nazván kádrovákem, protože rozesílal členům ANO informace o tom, jaké mají jednotliví kandidáti postoje k Babišově hnutí a zda je dobré je zvolit či nikoliv. Berkovec reagoval, že věc řeší policie.
Setkání poslance s členem rady je podle poslance Petra Dolínka (ČSSD) jasný lobbing a měl by byl evidován. Poznámka Martínka o setkávání je tak podle Dolínka zcela namístě. „Mně je úplně jedno, kdo s kým obědvá,“ řekl poslanec Stanjura (ODS).
Jen ať se hádají. Stejně jsou všichni z té jediné "správné" žumpy - z KSČ.