Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Babiš může být v klidu. Policii u kauzy Čapí hnízdo nestačí čas ani do půlky prosince

Autor: ČTK - 
7. prosince 2020
17:21

Policisté požádají o další prodloužení lhůty pro vyšetřování v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Uvedl to v pondělí server Seznam Zprávy. Lhůta pro skončení vyšetřování byla naposledy prodloužena na konci srpna, stanovena je do poloviny prosince. V kauze je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena, že zákon porušen nebyl.

Kriminalista požádá o prodloužení lhůty. O tom, do kdy bude lhůta prodloužena, rozhodne státní zástupce,“ řekla serveru mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala upřesnil, že lhůtu pro vyšetřování prodlužuje policejní orgán v návaznosti na aktuální stav věci.

„Prodloužení lhůty poté předloží dozorovému státnímu zástupci. Dozorový státní zástupce provede ve věci prověrku a v odůvodněném případě lhůtu akceptuje, nebo uloží pokynem policejnímu orgánu lhůtu jinou,“ dodal. Cimbala už dříve avizoval, že vyšetřování se může protáhnout do příštího roku.

Podstatou případu je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Video  Babiš se naštval: Celý případ Čapího hnízda je prasárna a svinstvo  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Obviněný byl původně i Faltýnek

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Loni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni 4. prosince po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Je nutné dokončit analýzu vztahů Agrofertu

Při zdůvodnění svého verdiktu Zeman uvedl, že je nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu, stejně jako otázku zavinění Babiše a Mayerové, která žádost o dotaci pro farmu Čapí hnízdo podepsala.

Podle serveru Seznam Zprávy je nutné pro skončení vyšetřování dokončit analýzu vztahů koncernu Agrofert. Má zjistit, zda v době získání evropské dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo byl ve skupině Agrofert nějaký jiný podnik, který takzvaně působil na stejném trhu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

e.lesanova ( 7. prosince 2020 19:56 )

e.lesanova ( 7. prosince 2020 19:56 )

Tisíckrát ohřívaná polévka a stále se udavačům nedaří něco na Babiše najít?? To budou smutné vánoce, co??? Zkuste někdy schopnému politikovi konkurovat i něčím jiným než okopáváním kotníků, podrazy, udáváním, věčnou kritikou...to je holt úděl neschopných křiváků, že???

ivanak ( 7. prosince 2020 17:52 )

Oni se probudí až před volbama,to bude mít jiný efekt...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa