Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno, sněžení -3°C

Babiš přesvědčoval senátory, ať zruší vyšší slevu na dani. A chce kompenzovat obce

Autor: ČTK - 
25. listopadu 2020
19:32

Premiér Andrej Babiš (ANO) nově navrhl senátorům při dnešní diskusi o úpravách daňového balíčku kompenzovat výpadky příjmů obcí a krajů 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let. Kompenzace dosud vláda v souvislosti s balíčkem odmítala. Zároveň Babiš navrhl, aby Senát v rámci změn zrušil zvýšení slevy na poplatníka schválené Sněmovnou a ponechal zrušení superhrubé mzdy společně se zavedením sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent. Se změnou zákona o rozpočtovém určení daní, který rozděluje daňové příjmy mezi stát, obce a kraje, Babišův návrh nepočítá. Na tiskové konferenci po dnešním jednání to uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Omezení kompenzací obcím a krajům na dva roky upřesnil na následné tiskové konferenci Babiš. Zároveň dodal, že o možné změně rozpočtového určení daní je možné jednat.

Sněmovna minulý týden schválila v daňovém balíčku nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu na 15 a 23 procent, ale i zvýšení daňové slevy na poplatníka na 34 125 korun. To by znamenalo příští rok propad příjmů veřejných rozpočtů zhruba o 130 miliard korun. Z toho o 31 miliard by na příjmech přišly obce a o 12 miliard kraje.

„Premiér Andrej Babiš i ministryně financí Alena Schillerová potvrdili, že návrh je katastrofa,“ uvedl Vystrčil. Babišův návrh by nově znamenal celkový výpadek příjmů na úrovni veřejných rozpočtů 79,2 miliardy korun, z toho v případě státního rozpočtu 52,3 miliardy korun. U obcí by byl výpadek příjmů zhruba 20 miliard korun a u krajů zhruba sedm miliard korun. Vláda tak chce podle Vystrčila poslat krajům jako kompenzaci pět miliard korun a obcím 15 miliard korun. „Vše by se dělo platbou na občana,“ dodal Vystrčil.

Schvalování nejdříve 10. prosince

Příslib, že změny by měly platit jen dva roky, Babiš označil za politický slib prezidentovi, který nelze do zákona zařadit, upozornil Vystrčil.

Senát bude podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který dnes se senátory také jednal, schvalovat daňový balíček nejdříve 10. prosince.

Vedení ODS chce v Senátu prosazovat zavedení sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent, případně 16 a 23 procent. Krajům a obcím chce kompenzovat polovinu výpadku jejich příjmů. ČSSD prosazuje daňové sazby 19 a 23 procent, zvýšení daňové slevy na poplatníka z 24 840 na 30 000 korun a obcím a krajům chce zvýšit podíl na příjmech z výběru daně od fyzických osob. Piráti by podle poslance Mikuláše Ferjenčíka souhlasili se sazbou daně 17 procent při současném zvýšení slevy na poplatníka o 4000 na 28 800 korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes uvedla, že jakékoliv zvýšení sazby daně z příjmu nad 15 procent by znamenalo zvýšení daní živnostníkům. V případě fyzických osob samostatně výdělečně činných představuje totiž daň z příjmů 15 procent. Počítá se ze základu daně.

Video Babiš žádal ve Sněmovně o prodloužení stavu nouze. Podívejte se na celý projev premiéra. - Blesk Zprávy / ČTK

pokrok ( 25. listopadu 2020 21:34 )

Nechť senátoři přesvědčí Babiše - ať prodá Agrofert ,-
který nabyl pdvodným způsobem !!!

viz článek:

"Z vyhozeného ředitele, kterému hrozil kriminál, miliardářem ..."
www.forum24.cz › z-vyhozeneho-reditele-kteremu-hro...

16. 5. 2017 — Podíl v Agrofertu v hodnotě 368 milionů koupil Babiš za 2,5 milionu. ... Petrimex tak přišel díky jednomu zápisu o mnohamilionovou společnost.

A zloděj zlodějská , zaklekávač firem, podrazák a lhář
bude křičet - chyťte zloděje !

zdenios ( 25. listopadu 2020 20:19 )

To je prima. Spolupráce je fajn. Ještě zavést položku o práci živnostníka u zákazníka bez odpočtu paušálního výdaje (0%) a může být konec ŠS. Ať se máme líp!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud