Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Babiš chce „přisypat“ na důchody a řekl kolik. Nad drobnými Maláčová kroutí hlavou

Autor: Sabina Dračková - 
28. července 2020
06:10

Důchodci by příští rok měli brát okolo patnácti tisíc korun. I přesto, že se zadlužení Česka prohlubuje a schodek narostl do rekordních výšin, premiér Andrej Babiš (ANO) se nechal slyšet, že by chtěl opět přidat – nejen to, co ze zákona musí, ale i nad rámec zákonné valorizace. Jak řekl Právu, mělo by to být 900 korun. Podle Jany Maláčové (ČSSD) je to ale málo. Znamenalo by to totiž pouze 60 Kč navíc, upozorňuje ministryně práce a sociálních věcí. Babiš také opět slibuje odkládané zrušení superhrubé mzdy. Na to prý čeká i Maláčová.

V Česku jsou téměř tři miliony důchodců. Nejvíc jich žije v Moravskoslezském a Středočeském kraji. V březnu tohoto roku byl průměrný starobní důchod 14 397 Kč. Muži většinou přesáhli symbolickou hranici 15 tisíc, zato ženy byly průměrně na 13 tisících korun měsíčně. Vyplývá to z údajů České zprávy sociálního zabezpečení.

A právě tohle velké množství Čechů platilo během první vlny pandemie koronaviru za nejohroženější skupinu. S obavami se pak lidé dívají i do budoucnosti – našponované veřejné finance a rekordní půlbilionový schodek jen pro letošní rok dávaly vzniknout obavám, zda již v blízké budoucnosti bude třeba právě na důchody. A nebo se budou muset senioři uskromnit.

Babiš chce přidat 900 Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přitom představoval, že průměrný důchod bude vyšší než 15 tisíc. To ostatně ještě nikdy v minulosti nebyl.

Důchody rostou rok od roku „automaticky“, na základě zákonné valorizace. Babiš se nechal o víkendu slyšet, že by chtěl důchodcům přidat o něco více. „Možná bych tam rád přidal, abych to symbolicky zaokrouhlil na průměrných 900 Kč navíc,“ řekl Babiš v rozhovoru pro deník Právo.

Ještě v květnu v pořadu Ptám se, pane premiére, přitom Babiš připouštěl, že vláda již nebude moci být k důchodcům tak štědrá.

Video  Vláda už k důchodcům nebude asi tak štědrá, připustil Babiš. Co vzkázal pracujícím seniorům?  - Blesk TV
Video se připravuje ...

V květnu Babiš ve studiu Blesku přiznal, že neví, jestli se bude moci důchodcům přidat víc, než kolik nařizuje zákon.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) při sestavování rozpočtu říkala, že nepočítá s vyšším růstem kvůli koronavirové krizi. Tenkrát zmínila částku 800 korun.

O 900 korun průměrně důchodci dostali navíc i loni. To bylo o 151 korun víc, než udávají pravidla valorizace.

Maláčová: Je to málo

Důchody jdou však především za ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). „Já bych si přála víc,“ odpověděla Maláčová na dotaz Blesk Zpráv, zda budou důchody příští rok okolo 15 tisíc korun.

„Víc ale neprozradím,“ byla Maláčová ohledně možné výše důchodů na příští rok tajemná. „Myslím si, že tím, jak se hodně zdražuje, tak – budeme o tom ale ještě jednat – já bych si přála víc,“ upřesnila.

Reakce Maláčové na Babišovu představu přidat 900 Kč ale příliš pozitivní nebyla. „Přidat v průměru 900? No to by těm důchodcům moc nepřidal, to by bylo šedesát korun,“ vypočítala okamžitě Maláčová. „Teď je to 840,“ přidala informaci o tom, kolik nyní nařizuje přidat zákon právě v rámci valorizace. Konkrétní částku, která by podle ní byla ideální, ale Maláčová odmítla prozradit.

Konec superhrubé mzdy chce premiér od ledna

Premiér Babiš se také v sobotu zmínil o konci suprhrubé mzdy. „Musí to být od ledna. Zrušení máme v programovém prohlášení. Musíme ale dobře promyslet, zda snížení daně pro zaměstnance 19 procent bude dostatečné, protože i zaměstnance bychom měli podpořit, aby se nebáli utrácet. Určitě si to zaslouží,“ řekl premiér.

Pro zrušení superhrubé mzdy je i ministryně Maláčová. Upozorňuje ale, že už je načase. „My když jsme schvalovali paušální daň, tak paní ministryně financí slíbila, že do konce srpna předloží zrušení superhrubé mzdy, tak pevně doufám, že už to konečně bude,“ řekla Blesk Zprávám.

Video  Rektorka Nerudová: Na důchody bude vždycky. Co ale jiné věci? Krize musí být impulzem k reformě.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

horaIysa ( 31. července 2020 16:55 )

Ano, Babiš je jednička v masáži primitivních blbů jako jsi ty, Ketllere.

horaIysa ( 31. července 2020 16:52 )

Není ti moc rozumět, brebto

horaIysa ( 31. července 2020 16:50 )

Aby někoho mohli soudit, je třeba na něj podat žalobu. Udělal jsi to?

Samo ( 31. července 2020 13:13 )

Ketller, ty budeš asi pořádný kus vola. Jediné co Babiš zvedl, byly platy státních úředníků, státních zaměstnanců a nejvyšších - prezidenta, svůj plat, platy ministrů a poslanců. Tato jeho politika vyvolala velkou inflaci a teprve potom začal Babiš a spol. přidávat důchodcům, ale zdaleka ne tolik, aby pokryl vydání důchodců za potraviny, bydlení, energie, vodu a všechno, protože nic není zadarmo. Každý z nás připlácí Babišovi na dotace biomasy jako ekopřídavku do uhlí na výrobu elektřiny.

Samo ( 31. července 2020 12:59 )

Kdyby chtěl Babiš přidat důchodcům nad zákonný rámec, pak by to nemohlo být 900 kč, ale 1500 kč, protože inflace je mnohem vyšší, než ukazují statistické čísla vlády. Inflace není jejich udávaných 3,5%, ale minimálně 7%. Zdražené je téměř všechno na dvojnásobek a některé potraviny i na trojnásobek- ovoce, zelenina-současné zdražování se týká vesměs životně důležitých potřeb.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud