Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Rodina generála Procházky (†93) odmítla cenu od Babiše. Vadí jí morální kredit premiéra

Autor: ČTK - 
22. července 2020
21:50

Cenu Bezpečnostní rady státu (BRS) za letošní rok ve středu obdržel nedávno zesnulý bývalý šéf Vojenského zpravodajství a civilní rozvědky Radovan Procházka (†93). Od premiéra a šéfa BRS Andreje Babiše (ANO) v pražském Lichtenštejnském paláci ocenění převzal nynější ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Procházkova rodina cenu podle Deníku N převzít odmítla. Za důvod označila Babiše, který podle ní postrádá morální kredit. Cenu, udělovanou za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky, dostaly i redakce časopisu Obrana a strategie a Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Generálova rodina udělení ceny z rukou premiéra Babiše odmítla dopisem odeslaným 13. července Berounovi. „Je určitým nedorozuměním, že toto stanovisko bylo interpretováno pouze jako omluva z účasti na ceremoniálu, nikoliv jako odmítnutí ceny jako takové, kterým reálně je,“ řekl Deníku N generálův syn Ondřej.

„Tatínek svůj život zasvětil boji proti totalitním režimům“

Za důvod rodina označila osobu premiéra. „Po našem soudu postrádá morální kredit potřebný k tomu, aby z jeho rukou (nebo z rukou některého z jeho ministrů) mohl tatínek cenu přebírat. Bylo by jistě paradoxní, kdyby tatínek, který svůj život zasvětil boji proti totalitním režimům, měl obdržet bezpečnostní cenu z rukou člověka, na němž ulpívá nevyřešené podezření ze spolupráce s komunistickou tajnou státní policií,“ stojí v dopise.

Za závažnější pak dopis označuje to, že „osobnost pana premiéra neskýtá žádné záruky, že tatínkův čistý štít nebude využit k premiérovu osobnímu politickému marketingu“, napsal Deník N.

Procházka zemřel letos 25. června ve věku 93 let. Jako operační důstojník u hodonínské posádky počátkem 50. let spolupracoval s vojenskou skupinou, která předávala informace na Západ. V roce 1951 byl zatčen, brutálně vyšetřován a odsouzen k 15 letům vězení. Prošel jáchymovskými a příbramskými vězeňskými tábory. Za účast ve vzpouře proti špatné stravě vězňů byl odsouzen na dalších 12 let vězení. Na svobodu se dostal v roce 1964.

Bílý lev od Havla, vyznamenání i z USA

Byl prvním ředitelem Vojenského zpravodajství po vzniku samostatné ČR, působil i ve vedení Bezpečnostní informační služby a stál v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace. Za zpravodajskou činnost dostal vyznamenání od prezidenta USA, prezident Václav Havel mu v roce 1997 za odpor proti totalitnímu režimu udělil Řád bílého lva.

Cenu dostal i časopis Obrana a strategie, který vydává Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií na Univerzitě obrany. Jeho první číslo vyšlo v roce 2001, aktuálně vychází dvakrát ročně. Právnická fakulta Univerzity Palackého byla oceněna za to, že se dlouhodobě profiluje v oblastech a otázkách souvisejících s bezpečností. Ve studentské kategorii obdržel čestné uznání Marek Radosta za disertační práci Pokročilé nesmrtící technologie v boji proti terorismu, extremismu a kriminalitě.

Loni převzali ceny hasičský Institut ochrany obyvatelstva, vedoucí oddělení bezpečnostního výzkumu ministerstva vnitra Jan Vykoukal a bývalý člen sněmovního bezpečnostního výboru Antonín Seďa (ČSSD). Ceny se každoročně udělují za významná díla, významný přínos k rozvoji bezpečnostní a obranné politiky nebo celoživotní přínos k bezpečnosti a obraně.

Antonn Vaculk ( 26. července 2020 19:24 )

Morální kredit u ostatních poslanců a dalších politiků Vám nevadí.Vadí Vám to,že prémiér Babiš nás dostal do velmi dobré životní úrovně ? Potvrzuje to třetina občanů,pochopili jste to jako rodina ? Navrhněte mi dalšího dřívějšího prémiera,který byl jazykového vybavení a s kterým mluvila celá Evropa vč. Trumpa.Je to člověk,který zaměstnává 30 tis. lidí,tak určitě má na to schopnosti.On ,on potřebuje vymítit korupci a to Vám jako rodina velmi vadí.nepotřebuje v politice vydělávat

hejhej ( 26. července 2020 11:23 )

Alucard:
Havel, jehož strýc byl udavač Stb, Havel, který podváděl smrtelně nemocnou manželku s herkou Veškrnovou a mnoho další " vynikajích vlastností" rodině nevadilo ????

va45 ( 23. července 2020 15:56 )

To jistě má ale nemusí s tím lézt do bulváru.Užili si 5 minut slávy.

xiioma ( 23. července 2020 09:12 )

Evka4 ( 23. července 2020 07:45 )

sharp: Přesně. Od Topolánka, kovaného svazáka a komouše, by ji převzali. Vždyť ta "čisťounká" osoba vyznamenala i Mašíny...A to je co říci

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa