Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno, déšť 22°C

Babiše naštvaly „kšefty“ s koronavirem. Hněv míří na Ostravsko, nemocnice slíbila nápravu

Autor: ČTK - 
22. července 2020
18:40

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude dnes večer jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o aktuálním vývoji kolem epidemie nového typu koronaviru. Řekl to při předávání Cen Bezpečnostní rady státu. Předseda vlády kritizuje pomalé budování vlastní sítě laboratoří pod kontrolou státu, soukromé podle něj fungují příliš pomalu. Babiš řekl, že se mu vývoj kolem covidu-19 nelíbí a stát asi bude muset konat rychle.

Babiš ve svém proslovu při předávání cen řekl, že Česko zvládlo první kolo boje s koronavirem. „Ale dnes o tom budu s ministrem mluvit, protože se mi nelíbí, jak se to teď vyvíjí. Budeme muset asi konat rychle,“ řekl. Na dotaz ČTK později dodal, že Česko očekávalo po rozvolnění opatření nárůst potvrzených případů nákazy. „Ale nesmíme se dostat do situace, jak to skončilo v Izraeli, kde mají 2000 nakažených denně, musíme rychle konat,“ dodal.

Babiš kritizuje (nejen) soukromé laboratoře

Vývoj v Moravskoslezském kraji podle něj ukázal na problémy v kompetencích i v oblasti testování. „Irituje mě, že pomalu budujeme vlastní síť laboratoří. Nechápu, proč ji v Moravskoslezském kraji nemá fakultní nemocnice v Ostravě, proč tam jsme nevybudovali kapacitu? Proč Státní zdravotní ústav v Ostravě nemá dostatečnou kapacitu?“ uvedl.

Za nepřijatelné považuje, aby si na testování dělaly „kšefty“ soukromé laboratoře. „A dělaly to pomalu jen proto, aby to nepředaly dalším laboratořím. Například z Olomouce jim nabízeli kapacitu, ale oni to odmítli. Potom jsou občané oprávněně naštvaní, že dostávají ty zprávy (o výsledku testů) pozdě,“ dodal. Preferuje, aby co největší podíl testů měly na starost státní laboratoře.

Ostravská nemocnice: Na laboratoři pracujeme

„Vybudování plnohodnotného laboratorního komplementu je jeden z úkolů naší rozvojové strategie, na kterém pracujeme,“ sdělila ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

„V současné době se vzorky odebrané pacientům na našich dvou odběrových místech zpracovávají ve zdejším Zdravotním ústavu, což je příspěvková organizace spadající pod stejného zřizovatele jako my, tedy ministerstvo zdravotnictví,“ uvedla Petlachová. Spolupráce je podle ní výborná. „Kapacity máme pokryté. Výsledky testů bývají obvykle k dispozici nejpozději do druhého dne,“ uvedla Petlachová.

Ministři nesou politickou odpovědnost, přitom krajské hygienické stanice rozhodují v podstatě nezávisle, kritizuje také Babiš. „Takže to řídí krajské hygieny, kde každý ředitel je jiný. Některý to zvládá, některý má problémy. Je třeba je ocenit, ale je potřeba jim i pomoci,“ řekl Babiš.

Zlepšit by se podle něj měla i komunikace krajských stanic. Dokončit by se měla také mobilní aplikace eRouška, která po instalaci a souhlasu uživatele zaznamenává další zařízení v blízkosti, aby usnadnila trasování případů nákazy. Kabinet podle Babiše musí jednat rychle. „Budu trvat na tom, aby tyto věci byly urychleně řešeny, budu se angažovat jako v minulosti. Je tam plno věcí, které se dají vylepšit, o tom s ním (Vojtěchem) chci mluvit,“ dodal.

Video Pro Kalouska je politika droga. Na absťák po odchodu zatím nemyslí. Co bude dělat dál? - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Sysoj Psojic ( 22. července 2020 20:02 )

Babisovi muze verit uz jen uplny blazen nebo mentalni retard.

starypes ( 22. července 2020 19:15 )

Kde je pravda? Babiš tvrdí A, ale mluvčí FNO B. Zkrátka vyvrací to, co říká premiér ČR.

marmat ( 22. července 2020 19:00 )

Premiér je famózní borec,ALE potřeboval by nutně naklonovat .........!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud