Starostové v dopise uvedli, že okamžité zavedení mimořádných opatření přijali s velkým roztrpčením. Sdělili, že ještě více je ale trápí plošnost těchto opatření. „Nerozumíme, proč tak tvrdě postihla severozápad našeho kraje,“ uvedli starostové a připomněli, že v této části regionu je minimum nemocných, což platí dlouhodobě.

„Od lokálních ohnisek jsme navíc velmi vzdálení. Například Krnov od Karvinska 83 kilometrů, Frýdecko-Místecka 80 kilometrů, Novojičínska 68 kilometrů. Pro lepší představu vzdáleností: za lokální ohnisko v Plzni by musela být přijata opatření v Praze,“ uvedli v dopise starostové.

Už tak to mají těžké

Zároveň připomněli, že města a obce v této části regionu patří mezi takzvané strukturálně postižené regiony. „Neseme si s sebou historické břímě hlubokých ekonomických problémů ještě dávno před vypuknutím koronavirové epidemie. Naše města s nimi statečně bojují například rozvojem služeb a cestovního ruchu. Ten teď ale dostal další těžkou ránu,“ doplnili.

Starostové uvedli, že za sebou mají řadu náročných měsíců, kdy po nich jednotlivé úřady požadovaly mnoho věcí, jakými bylo například zajištění ochranných pomůcek, pomoc seniorům či koordinace opatření se školskými či zdravotnickými zařízeními nebo sociálními službami.

„Nyní prosíme, abyste přísná opatření v severozápadní části našeho kraje co nejdříve přehodnotili,“ uzavřeli starostové.

Revize nařízení možná ve čtvrtek

Krajská hygienická stanice v pátek rozšířila protiepidemická opatření na celý kraj. V kraji se znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorách. Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů.

Opatření a jejich okamžité uvedení v platnost vyvolaly kritiku. Kritikům vadí i jejich plošnost. Už po pondělním jednání Bezpečnostní rady kraje hygienici avizovali, že opatření budou pravidelně vyhodnocovat. První revizi by mohli udělat už ve čtvrtek, případné změny by začaly platit od pátku.

VIDEO: Lenku Niećovou (53) naštvalo překotné opatření krajské hygienické stanice v Moravskoslezském kraji.

Video
délka: 01:07.25

Lenku Niećovou naštvalo překotné opatření krajské hygienické stanice v Moravskoslezském kraji. Michal Charbulák

Fotogalerie
25 fotografií