„Lidé přišli i o dům.“ Farský kritizuje nezákonné exekuce, Benešová ukázala na soud

Autor: Nikola Forejtová - 
27. června 2020
05:15

O nezákonných exekucích jednali v pátek experti napříč obory. A dospěli k možnému řešení, jak tyto bezútěšné dluhy konečně sprovodit ze světa. Nyní nezákonné exekuce leží na stolech soudců, což pobuřuje širokou část veřejnosti. Dlužník totiž čeká na rozhodnutí a dluh nadále bobtná. Poslanec Jan Farský (STAN) zmiňuje, že se setkal i s případy, kdy se povedlo dluh srazit o několik set tisíc korun, protože se přišlo na neplatnou rozhodčí doložku. Tento trn v patě dlužníků je nicméně dávno postaven mimo zákon, o to víc se experti obrací na soud a obviňují jej z malé činnosti. K nezákonným exekucím se Blesk Zprávám vyjádřila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Na stole soudců leží tisíce složek a za každou z nich je skryt příběh dlužníka. Tyto složky jim zaslalo samotné ministerstvo spravedlnosti, které žádá o přezkoumání exekuce na podezření z nezákonného exekučního řízení. Nejčastěji pak kvůli neplatným rozhodčím doložkám, kvůli kterým se mohl počáteční dluh astronomicky zvýšit. 

Soudy ale dle svých slov nestíhají tyto složky přezkoumat, možné nelegální exekuce tak běží dál a nadále bobtnají o úroky. „Nemůžeme jim poroučet, co mají dělat. Já jsem je asi trošku vytočila, ale soudci opravdu sedí na tom svým obláčku a nevidí dolů mezi lid. Je potřeba to řešit. Premiér to má jako prioritu, a i kdyby vyhrál další volby, tak to bude jeho prioritou,“ okomentovala pomalé tempo soudů pro Blesk Zprávy ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Také dodala, že Babiš tasil nápad na dluhovou amnestii, který by ale podle ní nic nevyřešil.

Farský: Lidé přišli i o dům, mohli by stát žalovat

Ministryni si Blesk Zprávy odchytly během jednání u kulatého stolu, kde se problematika nezákonných exekucí řešila se všemi aktéry, kteří mají s dluhem co dočinění. Své nápady a připomínky zde měli zástupci ministerstva, poslanci, advokáti, exekutorská komora i soudci. 

Debatu zorganizoval poslanec Jan Farský (STAN), který osobně přišel do styku s lidmi, kteří se s nezákonnou exekucí potýkají. „Zrušili jsme konkrétní případy, kdy na sobě měli lidé dluh 120 tisíc korun, ale najednou mají reálný dluh 37 tisíc. To už je pro ně představitelná částka a začnou ji splácet,“ řekl Blesk Zprávám. 

Pobuřuje se nad tím, že oněch tisíce případů již není vyřešených, především proto, že zákon o neplatných dozorčích doložkách platí více jak 7 let. „Nyní je nejjednodušší řešit aktivní a probíhající nezákonné exekuce, ale nikdo netuší, kolik jich je. Advokát Petr Němec zmínil, že jich může být až 200 tisíc. Tam musíme začít, a z intimních zkušeností vím, že není tak složité najít, zdali se jedná o nezákonnou exekuci,“ poznamenal pro Blesk Zprávy Farský. 

Ještě více pak Farského, ale i celou řadu dalších odborníků tíží nezákonné dluhy, které už dlužník splatil. „Mám dojem, že se vytváří novodobí otroci. Drží je v ohrádce a když se kolem nich objeví koruna, tak ji věřitelé získají, ale na jistinu se vlastně nikdy nedostane (...). Jsou lidé, kterým to změnilo celý život. Přišli o dům. Mohli by stát žalovat za to, že nechal nezákonnou exekuci běžet,“ dodává. 

Nejvíce lidí má buď jednu, nebo 11 a více exekucí.Nejvíce lidí má buď jednu, nebo 11 a více exekucí. | Data Exekutorské komory, Vladimír Plášil

Na kulatém stole se experti napříč obory dohodli na dalším postupu. Jak již bylo řečeno, na složky sedá prach na stolech soudců, a to se musí změnit. Ministryně se tak dohodla se Soudcovskou unií, že jim pomohou s metodikou. Pomoc přislíbil i Člověk v tísni a Exekutorská komora, která zapracuje na Centrální evidenci exekucí - nově by se dalo zjistit, jaký exekuční titul dluh má a ve kterém se vyskytuje klíčové slovo - rozhodčí doložka.

Benešová: Musíme pohnout se zákony

Benešová zmínila, jaký postup nyní ministerstvo bude mít. Vedle zapracování na metodice, jak nezákonné exekuce řešit, připomněla i to, že je klíčovým zákon o soudech a soudcích. Díky němu by se mohl soudní dvůr pročistit a zefektivnit. Zákon kvitovala i přítomná prezidentka Soudcovské unie. „Víme, že tam sedí soudci, kteří nikdy soudci být neměli,“ konstatovala u kulatého stolu. 

„Chceme pohnout s tím, co máme ve Sněmovně. Máme tam zákon o soudech a soudcích a máme tam exekuční řád. Tam sami vidíte, že se poslanci nemohou shodnout na tom, jak to bude s teritorialitou. Nyní je to posunuté na září, takže je to zase oddálené. Je to těžké téma a každý kritizuje, jak by to mělo být, ale s ničím nepřijde,“ uvedla Benešová Blesk Zprávám. 

Benešová se pak oficiálně postaví za svůj návrh, jak nadále řekla Blesk Zprávám. K teritorialitě - tedy k tomu, že na dlužníka spadne exekutor z daného kraje - se nepřiklání. Podle ní to nahrává velkým exekutorům. 

Podle Farského se z novel nejspíše vyzobe jen to nejhlavnější a ve výsledku projde jen úzká novela. Jakou podobu bude mít, se nejspíše dozvíme právě v září, až se dostane exekuční řád na jednání pléna. 

Video Radek Hábl o novele exekučního řádu - Nikola Forejtová

zdenek43 ( 29. června 2020 08:46 )

Do roku 2010 u nás působilo kolem 120 exekutorů, jejich počet se vyšplhal k dnešním 160 /2019/ ..... Asi polovinu exekucí vede v Česku asi 15 exekutorských úřadů. Pak logicky existuje 90 procent úřadů, kteří se dělí o zbytek.

Pelikán na mimořádném sněmu Exekutorské komory uvedl, že soudní exekutor má měsíční příjem zhruba 350.000 korun.

Na mimořádném sněmu Exekutorské komory zopakoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) svůj návrh na snížení exekučního tarifu o jednu třetinu a minimální odměny z 3000 na 2000 korun a z 15 % na 10 % z vymáhané částky. .... Soudní exekutor tak má podle Pelikána průměrný měsíční příjem téměř 350.000 korun. Změny by podle Pelikána měly přinést snížení příjmu na zhruba 170 000 korun. 170.000 korun ????!!!???? to se psal rok 2016 - v roce 2017 - Babiš bude brát 203,000 a Zeman 252,000 korun měsíčně, ministři 144 700 korun měsíčně, Politikům stoupnou platy o 8 % ...

zdenek43 ( 29. června 2020 08:31 )

Exekuční továrna vzkvétá: Největší exekutorský úřad v Česku je v Přerově. I po pochybení a odchodu šéfa pod něj spadá až čtvrtina trhu - a začátku března to budou tři roky, co řemeslo opustil nejslavnější český exekutor Tomáš V r á n a . Šéf největšího exekutorského úřadu v zemi v Přerově po pochybeních v postupu vůči zadluženým lidem neustál tlak veřejnosti a ministra spravedlnosti, rezignoval a předal funkci mladému právníkovi Lukáši J í c h o v i . I bez Vrány jede podnik naplno, a má dokonce v í c dlužníků než dříve.

Přerovský úřad tehdy vymáhal dluhy po více než 208 tisících lidí, což odpovídalo zhruba čtvrtině trhu s exekucemi v Česku. Suma základních dluhů, bez úroků a odměn exekutorům a advokátům, činila více než 20 miliard.

S celým příslušenstvím, tedy případnými úroky, odměnami a náklady exekutorů, pak součet vymáhaných dluhů nejspíš dosahuje až k dvojnásobku, tedy ke 40 miliardám.

Přerovský exekutorský úřad
◼ Má necelých 200 zaměstnanců.
◼ Počet dlužníků 2019 – více než 220 tisíc, v roce 2017 – 208 tisíc.
◼ Objem vymáhané jistiny 2017 – 20 311 674 085 korun.
◼ Na muže připadalo skoro 15 miliard, na ženy necelých 6.
◼ Nejvíce dlužníků měl přerovský úřad ve věkové kategorii 41 a 50 let, skoro 60 tisíc. Osm z nich bylo starších než 90 let. Průměrná výše jistiny byla u mužů skoro 110 tisíc, u žen 76.

zdenek43 ( 29. června 2020 08:21 )

V EVROPĚ existují tři modely vymáhání dluhů: německý, švýcarsko-britský a český. NĚMECKO Dluh např. 1020 Kč ... Soudní poplatek 576 Kč Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 744 Kč Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 372 Kč Odměna exekutora 595 Kč CELKEM 3307 Kč (v přepočtu) Německý model funguje třeba v Polsku viz: POLSKO Dluh např. 1020 Kč Soudní poplatek 180 Kč Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 360 Kč Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 423 Kč Odměna exekutora 530 Kč CELKEM 2473 Švýcarsko-britský model Dluh např. 1020 Kč Soudní poplatek 292-710 Kč Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 0 Kč Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 0 Kč (přiznává se až od určité výše dluhu, v Británii 150 000 Kč) Odměna exekutora 420-835 Kč CELKEM 2565 Kč A teď ČESKÁ REPUBLIKA Dluh např. 1020 Kč Soudní poplatek 400Kč Náklady právního zastoupení v nalézacím řízení 5220 Kč Náklady právního zastoupení v exekučním řízení 2920 Kč Odměna exekutora 7800 CELKEM 17 360 Kč Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni: " Každý rok musejí lidé na vymáhání zaplatit 40-60 miliard korun. To je astronomická částka, která jde advokátní lobby. V září 2011 jsem na jednání se zástupci ministerstva spravedlnosti prezentoval, jak náš systém vymáhání pohledávek funguje. Přítomný švýcarský expert řekl, že vůbec nevěří, že je něco takového v Evropě možné." Proč o tom v médiích vůbec nic není? Média včetně veřejnoprávních tu nejsou , aby hájila zájmy lidí. Systém úvěrů, model exekucí, vliv médií na společnost, to vše ruinuje statisíce jednotlivců i rodin. V čím větších problémech lidi jsou, tím jsou manipulovatelnější. O to tu běží. Dokud lidem nedojde, jaká je role médií, všechno se bude jenom horšit.... „Před rokem 1989 nás právníků bylo v republice CSSR málo - 900 .... CESKO - V prvním čtvrtletí letošního roku ČAK evidovala 9382 advokátů, z nich přes 7300 aktivních. !!!??!!!

flesch2z ( 28. června 2020 06:43 )

Chtěla bych vidět, jak to přerostlé děcko Farský osobně někomu snížil dluh.
Podle Benešové teritorialita nahrává velkým exekutorům. Špatně je především to, že vůbec existují velcí a malí exekutoři, nehorázné úroky z prodlení a šílené soudní a advokátní poplatky, Beneško.

wenzel trousil ( 27. června 2020 16:46 )

Vsak taky krom toho ze jiz 30 let ziji v EXILU tak jsem i svuj podpis pod "Chartou77"davno odvolal..S tou bando gaunru, podvodniku nic spolecnyho mit nechci! Pepovi zrusili firmu,,CSAD Kraslice!Nemel kde bydlet,,inu,,tohle jsou ty prave obeti, demokratu",..Ne jakasi Horakova kterra si provaz narozdil od Pepy vybrala dobrovolne!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud