Kvóty na migranty v Česku neprojdou, ujišťuje Hamáček. Tlak z jihu Evropy ale sílí

Autor: ČTK - 
9. června 2020
16:30

Česko pořád odmítá systém povinných kvót pro přerozdělování migrantů, které v Evropské unii navrhují zavést některé jižní členské státy. V úterý to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Evropská komise se v příštích týdnech chystá předložit svůj návrh nové podoby unijní migrační a azylové strategie. Dle dostupných informací pracovní návrh se systémem povinných kvót pro výjimečné případy zatím počítá.

Zástupci vlád Itálie, Španělska, Řecka, Kypru a Malty poslali ve čtvrtek 4. června unijním orgánům návrh, v němž volají po zavedení „mechanismu povinného přerozdělování“ migrantů mezi všechny členské státy, uvádí ČTK.

K českému nesouhlasu se přidaly i další země

Podporu povinným relokacím dalo již dříve najevo Německo, které bude od července evropskému bloku předsedat. Proti přerozdělování se však staví devět dalších zemí včetně Česka, které rovněž přišly se svými návrhy.

„Jasně jsme řekli, že odmítáme jakékoliv povinné kvóty a jsme připraveni pracovat na nějakém konstruktivním řešení toho, jak nakládat s migrací. Podporujeme posílení kontrol na vnějších hranicích a stanovení minimálních standardů, jak má vůbec ochrana hranice vypadat,“ řekl ČTK Hamáček. „Co odmítáme, je to, co už tu jednou selhalo a co Evropu dělí na minimálně dvě části, a to jsou povinné kvóty,“ dodal.

Česko proto iniciovalo společný dopis ministrů vnitra zemí, které kvóty odmítají. Kromě Hamáčka dopis podepsali ministři vnitra Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, Estonska a Lotyšska. „Podařilo se nám dát dohromady silnou koalici podobně smýšlejících států. Pokládám to za úspěch Česka, protože to byla naše iniciativa, dát tento dopis dohromady. Kromě těch, co to podepsali, tak stejný názor, ačkoli jinak formulovaný, vyjádřily ještě Rakousko a Dánsko,“ doplnil Hamáček.

Video Jan Hamáček o zvládnutí koronavirové krize - Jakub Tomek, Jan Jedlička

Koronavirus zastavil migraci úplně

V dopise, který má ČTK k dispozici, ministři mimo jiné upozorňují, že zavedení povinných kvót by mohlo zvýšit aktivitu převaděčů, což by ve výsledku ohrozilo lidské životy. Cílem by podle nich mělo být odrazovat lidi od nelegální migrace, ne ji podporovat.

Hamáček připomněl, že s ochranou hranic EU ČR pomáhá již nyní. Čeští policisté jsou součástí Frontexu, ČR také vysílá kontingenty například do Severní Makedonie.

Brusel chtěl balíček právně závazných návrhů a nezávazných doporučení týkající se azylové a migrační politiky představit už začátkem jara, kvůli koronavirové krizi však Komise soustředila své síly na problémy bezprostředně spjaté s covidem-19. Zcela zavřené vnější hranice EU navíc dočasně znemožnily běžencům dostávat se na její území. S očekávaným zrušením zákazu cest cizinců do Unie se však jihoevropské státy obávají nového nárůstu počtu migrantů v již tak plných táborech.

Video Jan Hamáček na TK po jednání vlády - abl

Na reformu se čeká už dlouhá léta

EU se snaží o reformu azylového systému od migrační krize před pěti lety, kdy do jihoevropských zemí proudily desetitisíce žadatelů o azyl. Unijní státy tehdy odsouhlasily jednorázový program přerozdělování podle kvót s cílem odlehčit přetíženému Řecku a Itálii.

Česko, Polsko a Maďarsko se tehdy k systému odmítly připojit s odkazem na bezpečnostní rizika, čímž podle dubnového verdiktu soudu EU porušily své povinnosti. Do konce programu v září 2017 byla přerozdělena necelá pětina z původně zamýšlených 160.000 lidí. Své kvóty zcela splnilo pouze pět unijních států, další přijaly jen část určených běženců.

Další videa
Články odjinud