Vládní guláš s cestováním a hranicemi: Stopka na dva roky i léto v Chorvatsku

Autor: ČTK, sab - 
19. dubna 2020
22:30

Nejprve Čechy náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula šokoval, když řekl, že se za hranice nepodívají dva roky. Jeho šéf Adam Vojtěch (za ANO) pak jeho slova mírnil, když mluvil jen o jednom roce. Nedlouho nato už Prymula řekl, že v řádu týdnů by se mohlo jet na Slovensko nebo do Chorvatska. Taková zmatečná vyjádření dopálila šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD). A debata o cestování pokračuje. Řada politiků, i těch opozičních, se přiklání k tomu, aby se vycestovat ze země umožnilo s tím, že po návratu se každý podrobí vyšetření anebo zamíří do karantény.

„Zákaz cestování v současné kulminaci epidemie chápu, podporuji. Ale strašit teď dvěma lety, to už není a nesmí být rozhodnutí epidemiologa, byť váženého,“ napsal si na twitter předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

To bylo v reakci na vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly o tom, že kvůli epidemii koronaviru by mohlo být cestování do zahraničí omezeno až dva roky. Tím Prymula prakticky celou diskusi rozpoutal.

„U rozvolnění cestování do zahraničí se bavíme o poslední fázi a je otázka, kdy toto nastane. Určitě ne dříve než v červnu za nějakých podmínek. A pokud jde o nějaké všeobecné cestování všude, kam člověk chce cestovat, tak nevím, jestli se bavíme o tomto létě. Bude záležet na situaci v příslušných zemích,“ řekl 14. dubna ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Hamáček: Lidé si z nás dělají legraci

Den nato ale Prymula v České televizi vystoupil s tím, že pravidla vycestování se podle něj zřejmě zmírní v řádu týdnů a diskutuje se hlavně o cestách v létě do Chorvatska a na Slovensko.

„Jsou obrovské tlaky, aby se něco otevřelo, ale budeme to muset velmi pečlivě kontrolovat, aby nedocházelo k importu (nákazy). Hledisko bude primárně epidemiologické, pokud tam bude riziko, tak k tomu nedojde,“ řekl.

Do toho ale ještě vzápětí „hodil vidle“ ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Hamáček (ČSSD). „K debatě o zmírnění zákazu cestovat: Chci nejprve tvrdá data od expertů, pak můžeme veřejnosti dát jasnou zprávu. Není však možné jednou mluvit o ČR zamčené na dva roky a za chvíli o možnosti jet v srpnu do Chorvatska. To moc odborně nezní, proto si z nás někdy lidé dělají legraci,“ zkritizoval své kolegy.

„Odpovídal jsem na dotaz, jakým hypotetickým způsobem se to bude vyvíjet. V tuto chvíli na to není jednotný názor. Budeme to řešit zhruba za měsíc v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet situace v okolních zemích. Nemá cenu spekulovat,“ bránil se a mírnil svá slova Prymula v Právu.

Video Epidemiolog Maďar: Stále nemáme lehké spaní, může přijít druhá vlna nákazy - Bohuslav Štěpánek, Jan Jedlička

Premiér Andrej Babiš (ANO) tuto vládní „slovní kopanou“ raději sledoval spíš zpovzdálí. Na twitteru volil neutrální slova: „Budeme o tom jednat i dál, protože chápu, jak moc je to důležité, ale postupujeme přesně podle epidemiologů.“ A sám už o možnosti cestování Čechů jednal přitom se svým chorvatským protějškem.

Vojtěch chtěl určit, kam lidi pustí

„Nedokážu si představit, že bychom ze dne na den uvolnili cestování do celého světa bez omezení v této chvíli, když víme, že v řadě zemí je situace neutěšená. Mohlo by to vytvořit druhou nebo třetí vlnu pandemie,“ řekl ministr zdravotnictví den nato, tedy v pátek.

V sobotu už ale zase svoje slova trochu poupravil a zmírnil. „Dokážu si to představit (možnost dovolené v zahraničí) u vybraných zemí, ale nikoli tak, jak jsme byli zvyklí před pandemií. To si myslím, že není otázka následujících týdnů a možná ani tohoto léta,“ řekl.

V té chvíli už se naplno rozhořela debata o tom, že by stát neměl regulovat cestování občanů. „Nyní se spekuluje o možnosti trávit dovolenou v některých zemích, což je další, více než implicitní konstatování, že někdo bude administrativně direktivně rozhodovat o tom, kam mohou občané eventuálně vycestovat. To je skandální,“ napsal hned na twitter bývalý místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (Hlas).

Hranice nejsou uzavřené, hrál si se slovy Prymula

K tomu ale ještě předtím Prymula řekl, že hranice vlastně nejsou uzavřené. „Technicky si je třeba představit, že ty hranice nejsou uzavřené. Ony jsou v podstatě jenom téměř neprostupné díky všem dalším opatřením,“ uvedl. Je podle něj logické, že ne všichni se přes hranice dostanou v situaci, kdy stát limituje pohyb osob. 

Zatím jako poslední do debaty přispěl v neděli prezident Miloš Zeman. „Trvale zastávám názor, že by hranice měly být uzavřeny rok, nikoliv dva roky, a to proto, aby výjezd nevyvolal vlnu epidemie, což se může stát zejména, když vyjíždíte do zemí, kde ta epidemie ještě neskončila,“ řekl na Frekvenci 1 a lidem doporučil vychutnat si krásy české krajiny.

tomik007 ( 19. dubna 2020 23:27 )

KAZDEJ PES - JINA VES

zwil ( 19. dubna 2020 23:27 )

Telička ať se uklidní, skandální jsou ty jeho zvra.tky...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud