Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Smrt i znásilnění: Pirátka Richterová čelí po cizí lži nechutnostem. Schytaly to i další ženy

Autor: Sabina Dračková - 
14. června 2020
05:20

Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová zažívá perné chvíle. Vše začalo u výroku, podle kterého doporučila Čechům věnovat africkým uprchlíkům zdejší byty. Jakkoli Richterová nic takového neřekla, šířila to o ní aktivistka a někdejší členka ČSS Nela Lisková. Poslankyni už víc než rok chodí nechutné vyhrůžky. Lidé jí hrozí zabitím a naznačují znásilnění. Na Liskovou proto podala žalobu. Richterová není jedinou političkou, která se s podobným chováním lidí setkává.

„Vážení přátelé, tak toto je tedy silný argument,“ začala svůj příspěvek Nela Lisková, která má na facebooku deset tisíc sledujících. V jeho textu pak psala o tom, co měla údajně říct místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

„Češi jsou obvykle zvýhodněni tím, že pracují a mohou se tak v pohodě zadlužit hypotékou na zbytek života. Všichni však takové štěstí nemají. Miliony Afričanů takové možnosti nemá, a proto jim musíme pomoci a učinit z České republiky důstojnou zemi, kde nás bude každý mladý Afričan chtít kulturně obohatit svojí přítomností,“ napsala Lisková s tím, že tato slova řekla Richterová.

Aktivistka ještě „citovala“ slova o tom, že by ČR měla přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé.

Lživý text rozšířila aktivistka i SPD

Jenže Richterová k přijímání migrantů nevyzývala a naopak kritizovala třeba vysokou cenu nájmů v Praze, které jsou neúměrně vysoké k českým platům.

„Poslankyně Olga Richterová nikdy o startovních bytech pro Afričany nemluvila. Naopak se zabývá tématem dostupného sociálního bydlení, které se dotýká statisíců občanů ČR. A to často i těch, kteří lživý příspěvek stále sdílejí a šíří dál,“ vyjádřila se ke kauze okolo své členky Pirátská strana.

Aktivistka Nela Lisková, která byla dřív členkou ČSSD, převzala text ze stránky Pirátská pravda, která šíří hoaxy a nepravdivé informace. A dávají si záležet, grafiku svých příspěvků přizpůsobují vizuálnímu stylu, jaký používá Pirátská strana. Stránka se pak začala krýt tím, že jde o politickou recesi a humor.

Jenže poté, co Lisková začala výmysl šířit, žije si vlastním životem. Rozšířil se mezi desetitisíce lidí. Sílu sdělení přidalo i to, že ho od Liskové na svůj facebook převzala třeba pardubická buňka strany SPD Tomia Okamury. Lisková to ještě podporovala dalšími vymyšlenými výroky. V otevřeném dopise pak ještě lež opakovala a mimo jiné uvedla, že partaj Richterové podporuje terorismus.

Vyhrožování zplynováním řešil i šéf Pirátů Bartoš

O příspěvku se psalo na dezinformačních webech, kde byl vydáván za pravý. To všechno dohromady spustilo lavinu. „E-maily se dostaly až k mé tetě do USA, která žije v české komunitě. Chodí to všem společenským vrstvám,“ popsala Richterová Deníku N. Političce kvůli textu začaly chodit nechutné zprávy.

„Jeden člověk mi poslal příšernou nadávku. ‚Nejdřív zplynovat Afričany a pak tebe.‘ Podařilo se nám pak najít jeho telefon, Ivan (Bartoš) mu zavolal a vynadal. Ten člověk byl v šoku, že píše reálné osobě a matce dvou dětí. Druhý den se mi omluvil a pak mi přišla ještě zpráva, že se cítí jako ovce, která naletěla lži,“ popsala Richterová. „Nechybí bohužel ani pohrůžky zabitím či naznačování znásilnění,“ dodává, co jsou lidé schopni napsat pod vlivem emocí.

Lisková teď částečně otočila a tvrdí, že lživý příspěvek sama dobrovolně smazala. Ani to ale nesedí a příspěvek zřejmě odstranil sám facebook.

Poslankyně prosila své příznivce, aby těm, kteří textu uvěřili, vysvětlili, že jde o fake news. A připomněla také vraždu britské političky Jo Coxové. Tu útočník na ulici při pauze na oběd třikrát střelil a pobodal. „Asi víte kvůli jakým názorům ji zavraždili,“ uvedla tenkrát Richterová. Jo Coxová byla pro, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii.

Teď už Richterové došla trpělivost. Kvůli lživé kampani podává žalobu. „K právním krokům přistupuji nejen v zájmu poctivé politiky, kterou se snažím dlouhodobě dělat, ale i zvýšení povědomí o problému kyberšikany, která trápí stále větší počet lidí. Případné odškodné daruji v plné výši na dobročinné účely, konkrétně na boj s dezinformacemi,“ říká.

Místopředsedkyně strany také dodává, že důvodem k podání žaloby je i to, že dotyční sdílí nepravdy dál, i když jsou upozorněni, že šíří lži. „Jedná se z mého pohledu o nebezpečnou pomluvu, která poškozuje nejen mne i mou rodinu a  spolupracovníky, ale také cíleně obelhává občany,“ komentuje žalobu na Nelu Liskovou. Připomíná také, že dotyčná dlouhodobě působila v extrémistické organizaci Národní domobrana. 

Pekarové přišel sprostý pohled rovnou do Sněmovny

I v Česku je ale řada dalších političek, které se s podobnými slovními útoky jako Richterová setkávají. Jeden z mnoha nedávno přiznala i předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Obvykle je prostředkem pro spojení s dotyčným internet. Pekarové ale přišel pohled přímo do Poslanecké sněmovny. Zarážející je hned titulování adresátky. „Poslankyně p*zda klubu TOP 09, P*zda M. Pekarová - Adamová,“ napsal hulvát do adresy. Dále ale volil ještě nevhodnější slova. Pekarovou chtěl zřejmě kritizovat za některá její nesouhlasná slova k vládním opatřením proti šíření koronaviru.

„Poslůchaj Mařo! Když hovoří o COVIDu epidemiolog pan profesor Prymula, tož máš sevřiť ř*ť a držet hubu,“ vzkázal Pekarové pisatel který se tituloval jako inženýr a podepsal se jménem Metúd Křópal. Šéfce politické strany vzkázal, že tématu nerozumí. Zvolil k tomu však ostřejší slovník.

Nad dalšími jeho větami se zřejmě pozastaví každý slušný člověk: „Máš pi*u? Jestli ano, bež šous*at! Na chvilu aspoň nějakého vola potěšíš.“

Pekarová si však z ošklivého dopisu těžkou hlavu nedělala. Naopak jím pobaveně reagovala na dopisy, které přišly manželkám starostů. Partnerka starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) a starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) dostaly dopis s podobně sprostým textem.

Strefují se i do vzhledu ministryň

Další političky se však setkaly i s odpornými útoky namířenými proti jejich nejbližším. Příkladem je třeba poslankyně Miroslava Němcová (ODS). „Když moje maminka byla po amputaci nohy na invalidním vozíčku a chodily mi výhrůžné esemesky, že ji shodí ze schodů a podobně,“ přiznala v Deníku N. Dodala také, že se podle ní lidé vztekem vybíjí.

Poslankyni Barboře Kořenové z hnutí ANO pro změnu zase vyhrožovali znásilněním. Zamířilo k ní i několik ošklivých komentářů k jejímu vzhledu. S těmi se už potkala i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Její fotografie na instagramu lidé komentují slovy „prasečí modelka“ nebo hojně komentují její tělesné proporce a váhu.

Stejně zle komentují někteří - často z anonymních profilů - vzhled ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Na druhou stranu je mezi příznivci obou vládních dam řada těch, kterým se jejich vizáž líbí a chválí ministryním oblečení i účesy.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud