Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Zataženo, déšť 11°C

Obce přijdou „na buben“ a vydělají giganti, varují Piráti kvůli zpětné daňové ztrátě. Přisadila si i ČSSD

Autor: ČTK - 
29. května 2020
10:25

Pirátská strana varuje, že zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty, které je dnes na programu Sněmovny, může stát i obce připravit až o 100 miliard korun. Strana to dnes uvedla v tiskové zprávě. Opatření chtějí Piráti omezit tak, aby fungovalo pouze dva roky po dobu trvání koronavirové krize. Po vzoru Německa či Francie navrhují také omezit zpětně uplatnitelnou ztrátu na 30 milionů korun. Před nynější podobou opatření varuje i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), pochybnosti podle ní sdílejí i další zákonodárci vládní sociální demokracie.

Piráti uvedli, že opatření v podobě navrhované ministerstvem financí může obce i stát připravit až o 100 miliard a nahrát daňovým optimalizacím u velkých podniků. Platnost úpravy chtějí Piráti prostřednictvím pozměňovacích návrhů omezit na dva roky. „A za druhé limitovat zpětně uplatnitelnou ztrátu na 30 milionů korun, podobně jako v Německu nebo ve Francii. Rozpočtové dopady by se násobně snížily, prostor pro daňové optimalizace největších korporací také a pro malé a střední firmy by to byla významná pomoc,“ dodal Ferjenčík.

Valachová na sociálních sítích uvedla, že s kolegy z ČSSD sdílí řadu pochybností o ministerském návrhu. „V dnešní podobě je to především pomoc velkým firmám a nadnárodním korporacím, ale my potřebujeme likviditu dodat živnostníkům, malým a středním firmám,“ uvedla. Peníze se navíc podle ní do ekonomiky nedostanou hned, ale až asi v polovině příštího roku.

Návrh na zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty (tzv. loss carryback) u daní z příjmů fyzických a právnických osob schválila vláda v pondělí v rámci protikrizového daňového balíčku. V současnosti mohou podnikatelé a firmy uplatnit daňovou ztrátu až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že opět generují zisk. Nově by mohli uplatnit vzniklou daňovou ztrátu i za dvě zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ztráta vznikla. Vláda plánuje, že uplatnit ztrátu zpětně bude možné už za zdaňovací období, které skončí 30. června 2020.

Podle Pirátů mohou pravidla využít firmy se zahraničními vlastníky či v holdingovém uspořádání. „Například svou ztrátu do určité míry přelévat mezi sebou. Třeba skrze vnitřní platby za IT, za duševní vlastnictví, vnitřními půjčkami a podobně,“ uvedl Ferjenčík. Varuje navíc i před dopady na rozpočty samospráv.

Také Valachová varuje před možným zneužitím opatření ze strany nadnárodních korporací. „Mohou distribuovat své ztráty z jiných zemí do ČR a nechat si je platit českými daňovými poplatníky,“ uvedla. Přeje si zastropování opatření, aby bylo zajímavé pro menší podnikatele, ale nelákalo k dovozu ztrát z ciziny.

Opatření ve čtvrtek zkritizoval ekonomický poradní tým při Ústředním krizovém štábu jako neefektivní a selektivně podporující velké firmy. Podle ekonomů bude motivovat nadnárodní korporace k tomu, aby přenesly své daňové ztráty ze zahraničí do ČR. Sněmovní rozpočtový výbor pozměňovací návrhy omezující možnost zpětného uplatnění ztrát časově i co do velikosti odmítl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud