Po vyhazovu bez „pracáku“. Úřad chystá revoluční novinku, lidem najde práci ještě před výpovědí

Autor: ČTK - 
3. června 2020
18:27

Úřady práce začnou nabízet takzvaný outplacement. Zaměří se na pomoc s hledáním místa už v době, kdy lidem propuštění hrozí či jsou ve výpovědní lhůtě. Na dvouletý projekt mají 484 milionů korun, a to hlavně z evropských peněz. Podporu by mělo získat na 4000 propouštěných. Na novou službu by úřad měl přijmout 152 nových pracovníků. ČTK to dnes sdělila mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková.

„Úřad práce pomůže zaměstnancům ještě v době, než o zaměstnání přijdou. Tedy dříve, než se dostanou do evidence jako uchazeči o zaměstnání,“ uvedl pověřený zástupce generálního ředitele Viktor Najmon. Podle něj by se lidé měli na úřad obracet už ve výpovědní lhůtě či v době, kdy jim ztráta práce hrozí.

Projekt, který se vyzkoušel ve třech regionech, bude nyní ve všech krajích kromě Prahy. Využít se má při hromadném propouštění, pro pracovníky ve výpovědi, na dohodu či se smlouvou na dobu určitou i pro evidované nezaměstnané. Outplacement zahrnuje poradenství a školení. Lidé by měli získat informace o pracovním právu či sociálním zabezpečení. Měli by se naučit hledat místo s využitím internetu a jiných zdrojů, psát správně životopis či vystupovat u přijímacího pohovoru. Posílit se má finanční gramotnost. Podle potřeb se zvolí rekvalifikace.

„Lidé, kteří se potýkají s životní změnou z důvodu vystřídání zaměstnání, tak mohou využít projekt jako extra podporu a efektivní pomoc ve fázi, kdy neví, kam budou dále směřovat, nebo v jaké oblasti na trhu práce se mohou uplatnit,“ uvedla Beránková.

Centrála úřadu počítá s tím, že se na projekt přijmou noví zaměstnanci. Do každé pobočky v republice by měli nastoupit dva – poradce pro pracovníky a poradce pro zaměstnavatele. Celkem by to mělo být 152 lidí. „Vše závisí na schválení systemizace (změně počtu míst). Do doby nástupu projektových pracovníků budou činnosti vykonávat stávající zaměstnanci úřadu,“ sdělila ČTK mluvčí.

Vedení ministerstva práce v posledních týdnech několikrát zopakovalo, že se úřady práce teď soustředí hlavně na vyřizování příspěvků na náhrady mezd pro firmy v programu Antivirus a dávek mimořádné okamžité pomoci. K tomu mají běžnou agendu. Dočasně teď nemusejí posuzovat čtvrtletní doklady, výjimka ale za pár týdnů skončí. Počet nezaměstnaných pomalu roste. Krajské pobočky úřadu mají nyní určit počet stávajících úředníků, kteří se mohou do projektu zapojit.

Úřady práce by měly mapovat firmy, které se chystají propouštět, ale i ty, které chtějí přijímat. „Mohou získat (noví zaměstnavatelé) příspěvky na mzdy v rámci vytvořených pracovních míst. A v případě potřeby mohou prostřednictvím projektu tyto zaměstnance i dále vzdělávat,“ sdělila mluvčí.

Na mzdu pracovníka, kterého by zaměstnavatel přijal na vytvořený post, by úřad přispěl maximálně 15 000 korunami měsíčně nejvýš devět měsíců. Poskytoval by i příspěvek na mzdy přijatých pracovníků v rekvalifikaci.

Outplacement se využívá hlavně v zahraničí. Představuje pomoc nadbytečným pracovníkům při hledání nového uplatnění. Pomáhá zachovat dobré vztahy propouštěných s firmou. Službu poskytují obvykle specializované agentury. V Česku takto postupují hlavně velké nadnárodní společnosti.

e.lesanova ( 3. června 2020 20:14 )

Trochu mi to připomíná "divnoakce" u krize v roce 2008...pracovní místa nebyla takřka žádná, za to se "vyrojila" spousta dobrodějů okolo ÚP, kteří se vás "ujali"...výsledek = vyfotit si plný sál / blbečků, kteří se nechali nalákat v domnění, že dostanou nabídky práce/ a ve finále si s vámi chtěli nacvičit psaní životopisů či psaní na PC atd...tudíž takové slušné pračky na peníze...pro začátek by to chtělo zjistit přesný počet zahr.pracovníků a místa dát přednostně Čechům

Georgenakloneny ( 3. června 2020 19:39 )

a dovětek . CHCI vidět úředníky ÚP kteří Vám jako středoškolákovi nebo vysokoškolákovi nabídnou -( SEŽENOU místo k LOPATĚ) místo NEVZDĚLANCE který dojí tento Stát několik let na SOCCE ?... či jiných doplatcích na bydlení a VY jim toto místo ODMÍTNETE ? Co se bude potom dít ? NIKDO NESTUDOVAL a NEVĚNOVAL svůj čas STUDIEM aby skončil jako nevzdělané H.O.V.A. -D.O. které chodilo za školu, NEUČILO se, KAŠLALO na VŠECHNY a VŠE a bude na tom lépe jako VY ???

Georgenakloneny ( 3. června 2020 19:30 )

LŽETE ! ÚP - NIKDY NIKOMU zaměstnání NESEHNAL ba právě naopak aby mohl vykázat kladný výsledek snažil se mi jako jednateli soukromé společnosti VNUTIT jejich ADEPY hlavně Ty delší dobu neumístitelné, jenže MÉLO TO HÁČEK - TITO LIDÉ ve SKUTEČNOSTI PRACOVAT NECHTĚLI pouze razítko z pohovoru, a zmiňovaný ÚP jeho vedoucí a zaměstnanci před KRAJEM osobní profit ( v prémiích) POKUD ÚP a jeho zaměstnanci - nebudou mít MOTIVACI v podobě prémií zaměstnaného uchazeče o zaměstnání- NEBUDE to LEPŠÍ a půjdou si do zaměstnání pouze pro svou MZDU z NAŠICH ODVODŮ a tj. VELMI ŠPATNÝ SYSTÉM !!! STEJNĚ TAK bych motivoval UČITELE kteří si do ŠKOL chodí jen pro SVOU MZDU bez absolutních výsledků žáků a sebemenší MOTIVACE ??? UČITEL je v dnešní době pro mě definice VYŽÍRKY ! NEUČÍ - VYMLOUVÁ SE ale 100% MZDU POBÍRÁ !!! !!! !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud