Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Šéf komunistů Filip kritizoval odstranění Koněvovy sochy i legionáře. Petříček: Styďte se

Aktualizováno -
17. května 2020
14:40
Autor: ČTK, kal - 
17. května 2020
08:45

Předseda KSČM Vojtěch Filip v ruském armádním deníku Krasnaja zvezda kritizoval „zločinné“ odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům, padlým v boji s ruskými bolševiky. V interview, zpřístupněném na webu ruského listu, Filip chválil za postoje vůči Rusku prezidenta Miloše Zemana a kritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Šéf diplomacie mu vzkázal, že by se měl stydět a že bez legionářů by Českolovensko nevzniklo. Filip si za svými vyjádřeními stojí, národní zájmy prý nepoplival, jak uvedl v neděli na Primě.

„Nepoplival jsem zájmy České republiky, je to můj názor, mám pro to důkazy,“ uvedl Filip v reakci na slova místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten se řečnicky zeptal, jak je možné, že někdo, kdo pobírá plat daňových poplatníků, se vyjadřuje k České republice hanlivě.

„V současnosti nynější vedení České republiky dává najevo, že dodržuje ustanovení mezivládní dohody o vzájemné péči o válečné hroby z 15. dubna 1999. Z tohoto hlediska se od celostátního postoje odchyluje ministerstvo zahraničí, kdy kritizuje Ruskou federaci za to, že ještě neobnovila na svém území válečné pomníky padlým československým legionářům, kteří v roce 1918 v Samaře, u Lipjag a na dalších místech Ruska bojovali proti ruským revolucionářům-komunistům,“ řekl Filip pro ruský list.

„Členové KSČM a další čeští občané kladně hodnotí skutečnost, že ruská vláda nemá zájem na tom, aby nutila místní úřady stavět památníky těm českým legionářům, kteří v Rusku nikoho neosvobozovali a neudělali nic dobrého pro nejskvělejší světovou socialistickou revoluci minulého století v roce 1917 v Rusku,“ dodal.

Petříček: Komunisté mají před sjezdem

„Pane Filipe, bez legionářů by naše republika vůbec nevznikla, tisíce jich v boji za ČSR položily život. Nikdo, kdo si váží naší vlasti, by taková slova říct nemohl. I kvůli jejich odkazu byste se měl stydět. Komunisté zkrátka mají před sjezdem...,“ zmínil v reakci na twitteru Petříček.

„Pane 1. místopředsedo Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Filipe, máte-li jen trochu úcty k instituci, které často předsedáte, a nejste-li podlý zbabělec, tak se omluvte. V opačném případě dáte za pravdu všem, kteří častují vedení Sněmovny zvířecími tituly,“ uvedl na twitteru šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vojtěch v rozhovoru také jménem KSČM ujistil, že odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, osvoboditele koncentračního tábora v Osvětimi a osvoboditele Československa, vnímá jako obrovskou neúctu, urážku a velice barbarský čin, „někteří pražští fašizující politici pod negativním vlivem Evropské unie a Spojených států hodlají narušit až dosud dobré vzájemné vztahy mezi dvěma slovanskými národy a nestydí se urážet památku osvoboditelů z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu“.

Zaorálek zmínil Filipovo „naprosté selhání“

KSČM se podle svého předsedy obává, že některé opoziční pravicové strany, konkrétně TOP 09, KDU-ČSL, STAN, Piráti a ODS, mohou začít „vychvalovat neonacistickou politiku“, což hrozí dalším růstem protiruských nálad v Česku. KSČM je ale odhodlána bojovat za skoncování s negativními náladami v české společnosti, vyvolaných zločinným krokem představitelů Prahy 6, kteří letos 3. dubna nechali odstranit Koněvovu sochu.

Sám deník z Filipových vyjádření zdůraznil v titulku, že většina českých občanů již 75 let cítí vděčnost k Rudé armádě, která na konci druhé světové války osvobodila většinu Československa a Prahu a její okolí, kde podle Filipa fašistické síly úporně kladly odpor Rudé armádě až do 12. května 1945.

Za „naprosté selhání“ označil Filipovo použití nálepky fašismu pro pražské komunální politiky exministr zahraničí a současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Za právní nihilismus má zákon, kterým chce Rusko trestat cizince za něco, co způsobili ve své vlasti. Přirovnal to k praktikám Sovětského svazu na počátku 50. let minulého století. Filip zákon rovněž odsoudil, na Zaorálkův dotaz, proč tak neučinil v rozhovoru pro ruský list, uvedl, že nebyl na věc tázán.

Fiala a Rakušan: Šéf KSČM nemá ve vedení Sněmovny co dělat

Vicepremiér Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce v České televizi řekl, že Filipovy výroky vnímá jako rétoriku před sjezdem KSČM. Výroky ohledně československých legionářů jsou podle něj za hranou. Je podle něj důležité, že komunisté nemají vliv na českou zahraniční politiku.

Podle předsedů ODS Petra Fialy a STAN Víta Rakušana by Filip neměl být ve vedení Sněmovny. Rakušan považuje za nepřijatelné, aby se Filip takto vyjadřoval jako představitel jedné z nejvýznamnějších ústavních funkcí. „Pokud to opravdu ruská strana prezentovala tak, že je to stanovisko představitele českého Parlamentu, tak jsem ochoten podpořit příslušné usnesení Poslanecké sněmovny, které konstatuje, že to není názor českého Parlamentu,“ uvedl k tomu Hamáček.

Legionáři zásadně přispěli ke vzniku Československa

Příslušníci čs. legií, založených v Rusku za první světové války nejprve krajany k boji proti německým a rakousko-uherským vojskům, se dostali do konfliktu s bolševiky během přesunu na Dálný východ, odkud měli opustit bolševické Rusko, které uzavřelo separátní mír s Německem.

Boje legionářů s bolševiky a ovládnutí transsibiřské magistrály podle historiků zabránily v přesunu statisíců německých a rakousko-uherských vojáků z ruského zajetí na západní frontu, kde německá vojska podnikala poslední ofenzívu s cílem dobýt Paříž. Legionáři, působící i na západní a italské frontě, zásadně přispěli ke vzniku nezávislého Československa.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Tři pražští politici nedávno dostali policejní ochranu. Média v této souvislosti informovala o pracovníkovi ruských tajných služeb, který do Prahy přicestoval údajně s jedem ricinem.

Video  „Moje místo je v pražské politice,“ říká primátor Hřib. Jak chce do metropole přilákat turisty?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud