Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

Lavrov chce sochu Koněva vrátit do Prahy na její místo. Čechům spílá: Dětinské vysvětlení

Autor: ČTK - 
15. května 2020
16:35

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v pátek prohlásil, že bude nezbytné obnovit památník sovětského maršála Ivana Koněva v Praze, a to na základě závazků z česko-ruské smlouvy z roku 1993. V televizi RBK označil za „dětinské“ české vysvětlování, že o odstranění Koněvovy sochy rozhodl na místní úrovni „jakýsi starosta“. Česká strana však odmítá, že by tento případ dvoustrannou smlouvu porušoval. Prohlášení ruských představitelů podle českého ministerstva zahraničí nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání.

„Myslím, že je to nějaké dětinské vysvětlení, protože povinnost zajistit zachování této památky ležela na bedrech českého státu. Navíc jsme do poslední chvíle věděli a česká strana nám to potvrdila: památník byl v záznamech českého ministerstva obrany. A najednou, když jej odstranili, nám stydlivě říkají: Víte, nebyl v našem vlastnictví, byl ve vlastnictví u toho starosty (Prahy 6),“ řekl Lavrov.

To, co se stalo, je podle ruského šéfa diplomatů „nepřijatelné“. Čeští diplomaté podle něj při nadcházejících jednáních budou muset „velice vážně vysvětlovat a vysvětlit, jak se chystají situaci napravit“, protože závazky stále platí a pomník musí být obnoven.

Česko nedávno požádalo Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci, aby si obě země vyjasnily mimo jiné spory o Koněvovu sochu. České ministerstvo zahraničí už počátkem dubna uvedlo, že její odstranění z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Ministr zahraničí Tomáš Petříček koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu pomníku do Ruska.

Napjaté Česko-ruské vztahy

Prohlášení ruských představitelů, která znevažují české ústavní činitele a volené zástupce, podle českého ministerstva zahraničí nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání. „Je-li zájem ruské strany na konstruktivním jednání skutečný, tón i obsah jejích vystoupení by tomu měly odpovídat,“ uvedl v reakci pro ČTK tiskový odbor resortu. „Navzdory současné situaci i nadále máme zájem na obnovení standardních bilaterálních vztahů s Ruskou federací. Potvrzuje to i náš návrh na zahájení konzultací v souladu s čl. 5 Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z minulého týdne,“ dodalo ministerstvo.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Praha 6 nechala sochu, která byla opakovaně cílem vandalských útoků, loni v létě zakrýt plachtou a počátkem dubna odstranit. Ruská diplomacie proti tomu protestovala a ruské orgány zahájily v této souvislosti trestní stíhání některých pražských politiků, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli dalším krokům pražských radnic. Ruské protesty vyvolalo zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Tři pražští politici nedávno dostali policejní ochranu. Média v této souvislosti informovala o pracovníkovi ruských tajných služeb, který do Prahy přicestoval údajně s jedem ricinem.

sorgedoktor ( 2. června 2020 19:32 )

Co asme takhle merli rodinne prislusniky v kopncentracich, tak se na to divame diamtralne jinak. Ono i to prazske povstani kdyby se spustilo o mesic driv, tak by Nemci Prahu srovnali se zemi.....No jeswtli tam prijeli konevovi vojaci po podepsani volneho oschodu, to je myxaslim detail

sorgedoktor ( 2. června 2020 19:27 )

Aptopo hlůidani te sochy by bylo mene narocne, nez hlidat tri komunalni poliitiky

cepp ( 16. května 2020 23:49 )

Ohněte hřbet a plazte se po kolenou.

kriv ( 16. května 2020 18:59 )

Vrátit sochu na staré místo už nejde vyhrožování tady není na místě, i když to odstranění byla velká a zbytečná prasárna. Postavit se může už leda jinde.
Pražáci by se těch 3 *** měli "demokraticky" zbavit co nejdříve než nadělají škody které už nikdo nenapraví.

hulmihosoudruhu ( 15. května 2020 22:38 )

Soudruh Koněv by měl mít sochu i v Maďarsku, kde řídil v r.1956 vraždění civilistů.

Zobrazit celou diskusi