Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

„Nevím, na co zemřel,“ říká Kuberova (†72) žena. Metál od Zemana se jí převzít nechce

Autor: Sabina Dračková - 
29. dubna 2020
13:03

Před čtvrt rokem přišla o manžela a Česko o druhého nejvyššího ústavního činitele. Teď se Věra Kuberová rozhodla o okolnostech úmrtí svého muže Jaroslava začít otevřeně mluvit. Popisuje tlak z čínské strany i z týmu prezidenta Miloše Zemana. Ten už dříve prohlásil, že mu chce udělit státní vyznamenání. To by si podle jeho manželky Kubera zasloužil. I kvůli tomu, že se prezident nemá k otevřenému řešení čínského výhrůžného dopisu, který si údajně měl objednat jeho kancléř Vratislav Mynář, se Kuberové podle jejích slov ze Zemanových rukou metál přebírat nechce. S Jaroslavem Kuberou žila 52 let. Teď jí lékaři ani nechtějí říct příčinu jeho smrti.

Tři měsíce po smrti svého manžela Věra Kuberová v emotivní výpovědi pro pořad 168 hodin společně s dcerou popsala tlak, který Pražský hrad i Čína vyvíjely na předsedu Jaroslava Kuberu. To, co zaznělo, nezůstalo bez odezvy. Prezidenta Miloše Zemana o reakci žádá v oficiálních dopisech současný předseda Senátu Miloš Vystrčil i vdova Věra Kuberová.

„Když manžel zemřel, šla jsem pro jeho papíry do aktovky, do které jsem mu nikdy nelezla. Měl tam desky ze Senátu a tohle bylo mimo ně. Bylo to čerstvé, neměl to ještě ani zařazené. Byly to dva dopisy, jeden z čínské ambasády a jeden z Hradu,“ řekla MF Dnes Kuberová.

Text, který neměl podobu oficiálního dopisu, obsahoval výhrůžky, že pokud Kubera skutečně pojede na Tchaj-wan, jak plánoval, bude potrestán nejen on, ale i české firmy, které v Číně podnikají. Tchaj-wan Čína považuje za svoji součást a ráda by nad ním měla kontrolu.

Zlomový oběd na Hradě

„Měla jsem z něj hrůzu. Když jsem si uvědomila, do čeho se to řítíme, měla jsem šílený pocit. Bála jsem se o rodinu, bála jsem se o děti, nebylo to hezké,“ popsala Kuberová, co si o dopisu pomyslela, Seznam Zprávám. Kubera měl dvě dcery – Jolanu a Vendulu, která společně s matkou o tlaku na svého otce poprvé promluvila. Bývalý předseda Senátu měl také dvě vnoučata.

Dopisy Kubera dostal 14. ledna na novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana. Toho se zúčastnil i předseda Sněmovny Radek Vondráček. Tato lednová schůzka byla z neznámých důvodů delší, než bylo v plánu. Před novináře ale tenkrát předsedové obou parlamentních komor předstoupili s úsměvem na tvářích. Od té doby byl však podle manželky Kubera jiný než dřív, stresoval se a nemluvil s ní o práci, jak bylo dřív obvyklé.

„Pracovní záležitosti se mnou hodně řešil, protože já jsem mu dělala takovou domácí sekretářku, hlídala jsem mu telefony, hlídala jsem mu různé výstřižky, schovávala jsem mu je. Ale teď se projevoval úplně jinak,“ popisuje.

Video  Předseda Senátu Jaroslav Kubera  - Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

„Bylo mu špatně, večer chodil po zahradě, byl nervózní, což jsem teda byla překvapená, protože to se stalo snad poprvé v životě za těch 52 let, co jsme spolu,“ přiznala Kuberova žena Věra.

„Ani mi neřekl, co se tam dělo, to jsem se dozvídala postupně z televize. Zarazilo mě ale, proč v prvním rozhovoru četl jídelníček, přitom on na jídlo nikdy vysazený nebyl. A to, že ho Zeman vzal holí po hlavě, to jsem se dozvěděla také až z televize. On mi na to řekl: ‚No, znáš Miloše.‘ Znám. Ale tohle by si ani on neměl dovolit, k nikomu,“ pozastavuje se Věra Kuberová nad tím, jak se prezident choval k druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli země.

Dopisy si Věra Kuberová nenechala pro sebe. „Předala jsem je do Senátu, protože jsem měla velký strach. Zapůsobilo to na mě, že může něco hrozit i naší rodině. Bylo v nich uvedeno, že budou vyvozeny důsledky, když manžel na ten Tchaj-wan pojede,“ popsala Kuberová s pláčem.

„Mynář lže, jako když tiskne“

V médiích se už dříve objevila informace, že výhrůžný dopis měl objednat prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Ten to ale popřel a prezident Miloš Zeman na novinářské dotazy reaguje stroze. „Pan kancléř veřejně prohlásil, že Deník N lže a že k ničemu takovému nedošlo. Tak co chcete víc?“ řekl odmítavě na Frekvenci.

V úterý po schůzce s prezidentem v Lánech premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ohledně vztahů prezidenta Miloše Zemana a Jaroslava Kubery vznikla fáma. „Nechápu, jestli se v mediálním prostoru objevují informace, kdy se někdo snaží zinscenovat špatný vztah mezi panem prezidentem a panem Kuberou. Myslím, že ten vztah byl velice přátelský, samozřejmě se špičkovali, znali se dlouho, byli dlouho v politice měli dobrý vztah,“ řekl Babiš.

Dotaz na vztahy jejího manžela s prezidentem položili novináři i Věře Kuberové. Ta nemluvila ani o sporu, ani o velkém kamardství. „Věděl, že Miloš je svůj, rádi se spolu špičkovali. Vždycky to brali jako legraci. Akorát mě teď zarazilo, že na něj použil tu hůl. To by si vůči druhému státníkovi vůbec neměl dovolit, to mi hlava nebere. Ale rozhádaní nebyli, můj muž se nikdy s nikým nehádal a nikdy na nikoho neútočil. To nebyla jeho povaha,“ řekla MF Dnes.

Zároveň se také zmínila o tom, jak o prezidentovi mluvili doma s manželem. „Akorát jsme si říkali, že za něj asi jedná někdo jiný, protože už toho asi není schopný,“ prozradila.

Kancléř Mynář se dokonce nechal slyšet, že i on a Kubera byli dobří přátelé. To Věra Kuberová striktně odmítla. „V žádném případě, pan Mynář lže, jak když tiskne. V žádném případě ho neměl rád, neuznával ho, nebyl to pro něj charakterní člověk. Můj muž byl takový, že byl ke každému vstřícný, ale pana Mynáře opravdu nikdy nemusel,“ řekla. 

Zřejmě i v souvislosti s nečinností prezidenta vdova Věra Kuberová uvažuje, jestli vůbec převezme státní vyznamenání, které chce prezident jejímu manželovi in memoriam udělit. „Zvažuji to. Manžel by si to vyznamenání asi zasloužil, ale z jeho rukou se mi přebírat nechce,“ přiznala MF Dnes Kuberová.

„Odvedli ho,“ říká Kuberová

V té době měla také v čerstvé paměti recepci na čínské ambasádě, kterou s manželem absolvovala jen pár dnů po jeho návštěvě u prezidenta Zemana a také jen pár dnů před jeho smrtí. Tam zřejmě na Kuberu čínský velvyslanec tlačil, aby na Tchaj-wan nejezdil.

„Manžela odvedli do té místnosti, kde byl jen s panem velvyslancem a čínským překladatelem, nikdo jiný z našich lidí tam nesměl. Mě odvedli do sálu, o 20 minut se prodloužil program, než to začalo,“ vzpomíná.

„Ve mně vyvstal takový strach na té recepci. Říkali jsme si, že nebudeme nic jíst, nic pít. Ale co mu dávali v té místnosti, kde byl sám, já nevím. Ale něco se tam dít muselo, protože pak se projevoval úplně nestandardně k jeho stylu života,“ popsala Kuberová.

Kubera se po této schůzce domníval, že čínský velvyslanec o své místo přijde, protože ve svém záměru odjet na Tchaj-wan předseda Senátu neustoupí. To se ale nestalo.

Pozice čínského velvyslance je nyní také posílená i kvůli obchodům Česka s Čínou kvůli kornaviru. Velvyslanec Čang Ťien-min stál v březnu po boku premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na letišti, když přijela první zásilka nakoupených respirátorů. Vládní představitelé mu za to vřele děkovali, za což je pak někteří kritizovali.

Andrej Babiš, Jan Hamáček a Alena Schillerová na tiskovce během příletu letadla s 1,1 milionem respirátorů z Číny (20.3.2020) Andrej Babiš, Jan Hamáček a Alena Schillerová na tiskovce během příletu letadla s 1,1 milionem respirátorů z Číny (20.3.2020) | Úřad vlády ČR

Příčinu smrti manželce říct nechtějí

Mluvilo se o tom, že Jaroslav Kubera zemřel na infarkt. Jeho žena se nechala slyšet, že mu ho zřejmě způsobil právě silný tlak kvůli tchajwanské cestě. Jisté, že příčinou smrti byl opravdu infarkt, ale není.

„Lékař do dnešního dne, i když to už dvakrát urgoval, nedostal z patologie žádnou zprávu. Ani já žádnou nemám. S paní primářkou se pořád dohadujeme, ale odmítá nám cokoliv vydat. Takže já se domnívám, že to byl infarkt, ale vlastně nevím, na co manžel umřel,“ říká nešťastná Kuberová a dodává, že jeho smrt zřejmě objasněná nikdy nebude.

Zdravotní problémy Kubera dřív žádné neměl. Těsně před smrtí mu ale nebylo dobře. „Stěžoval si, že má skřípnutý nerv. Pak jsme se dozvěděli, že už dva dny předtím, než se mu to stalo, měl nějaký slabý infarkt. Stěžoval si od té doby, co byl na obědě s panem prezidentem,“ říká Kuberová. Slabý infarkt tedy předseda Senátu prodělal den po incidentu na čínské ambasádě.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

cepp ( 30. dubna 2020 10:15 )

Ona taková rána hůlkou do hlavy může také způsobit nějakou sraženinu. Nahrává k tomu i otálení s vydáním pitevní zprávy.

AVATAR ( 30. dubna 2020 08:15 )

AVATAR ( 30. dubna 2020 08:13 )

zeleny.ropak ( 30. dubna 2020 05:41 )

Kubera by si určitě zasloužil, aby o něm psal skutečný novinář a ne idiot, co se za něho vydává.

zeleny.ropak ( 30. dubna 2020 05:38 )

Tato kampaň mi hodně připomíná hon na čarodějnice, který rozpoutali našeptávači vnučky toho novináře, co oslavoval Hitlera a na což upozornil Zeman. Tu také přesvědčili, aby se zahojila na Zemanovi a vůbec se neohlíželi, že v podstatě uškodí sami sobě a svým blízkým.Čí je to rukopis si můžeme sice domýšlet, ale určitě nebudeme daleko od pravdy.Navíc, ten metál přece není ocenění Kuberovy vdovy, ale jejího muže. Ten našeptávač, aby ho nebrala s rukou presidenta republiky, určitě trpí tím, že to není on, co ten metál dostane.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa