Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Cyklisté zůstanou „na suchu“, Kalousek by jim dopřál. Z taxíků zmizí taxametry

Autor: ČTK - 
4. března 2020
20:10

Pro cyklisty bude i nadále platit nulová tolerance k alkoholu. Sněmovna ve středu odmítla pozměňovací návrh Senátu, který by jim umožnil jezdit s nejvýše 0,5 promile alkoholu v krvi na cyklostezkách, místních a účelových komunikacích. Odpovídá to zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. 

Senátoři chtěli návrh vložit do novely zákona o silničním provozu, která má hlavně liberalizovat pravidla taxislužby ve prospěch alternativních služeb. Sněmovna ji stvrdila v původně přijatém znění. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Pro senátní návrh hlasovalo 55 přítomných poslanců, ale zapotřebí jich bylo alespoň 72. Pro prolomení nulové tolerance hlasovali poslanci ODS, Pirátů, část poslanců SPD, někteří komunisté, poslanci TOP 09 a STAN.

Havlíček vytáhl sérii výhrad

Senátní návrh rozpoutal mezi poslanci spory. Vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) návrh Senátu na toleranci alkoholu u cyklistů odmítl. Podle něj by mohlo jít o takzvaný přílepek, tedy nesouvisející změnu zákona, a mohl by být i protiústavní.

Ministerstvo s ním podle Havlíčka nesouhlasí, protože by přinesl velmi negativní dopady na bezpečnost silničního provozu. Navrhovaný limit půl promile alkoholu je nepřijatelný, uvedl Havlíček. S tím, že jde o přílepek, však nesouhlasil například Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Kalousek: Půl promile nevadí

Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že cyklista s půl promile alkoholu v krvi na rozdíl od řidiče motorového vozidla svému okolí nebezpečný není. Podle Petra Pávka (STAN) je zavedení nulové hranice alkoholu nástrojem totalitních režimů; hranice je podle něj nevymahatelná a neuskutečnitelná.

Obdobný senátní návrh, který prolamoval nulovou toleranci u cyklistů, Sněmovna neschválila už loni v září. Neprosadila tehdy novelu, která povolovala alkohol u vodáků a do níž chtěl Senát přidat i toleranci u cyklistů.

Podle schváleného znění novely zákona o silničním provozu už vozidla taxi nebudou muset mít taxametr, ale postačí mobilní aplikace, které už nyní používají řidiči Uberu nebo Boltu (dříve Taxify). Budou muset být vybavena evidenční nálepkou, nikoli střešní svítilnou. Obce nebudou moci nařizovat barvu a velikost vozů. Díky používání navigací se ruší i zkoušky z místopisu.

Taxíky bez taxametrů

Novela ruší povinnost vést záznam o provozu vozidla. Auta taxislužeb tak už nebudou muset mít taxametry jako dosud. Místo nich by vozy mohly využívat mobilní aplikace.

Místo povinné střešní svítilny s nápisem TAXI budou muset být nově všechny vozy taxi označeny evidenční nálepkou, kterou bude vydávat místní dopravní úřad za zhruba 500 korun. Platilo by to ale pouze pro řidiče taxi, jejichž služby si zákazníci budou objednávat elektronicky. Střešní svítilnu tak budou nadále mít vozy taxi, které si lidé zastaví na ulici.

hadisko ( 7. března 2020 09:02 )

až začnou politici dýchat pak začneme i mi!! jinak policisté si neškrtnou nebudu dýchat dokud poslanecká estráda nezačne!!

Kazin ( 5. března 2020 10:40 )

Idioti politi jen vše zakazovat. A co tak trošku začít anarchii? Nebo jsme tu jen pro to aby jsme chodily do práce a dělaly na Ty sviňaky?

bullshit ( 4. března 2020 21:23 )

Teď blábolí už dost dlouho nesmysly všeznalý čerpač...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud