Babiš se za „zkorumpovanou neziskovku“ nemusí dle soudu omlouvat. Proč se neraduje?

Autor: ČTK, tsv - 
21. února 2020
10:53

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat za své výroky o neziskové organizaci Transparency International (TI). Dnes o tom rozhodl středočeský krajský soud. Podle soudu Babišova vyjádření významně nezasáhla do práv organizace. Rozsudek není pravomocný. „Počkám si na pravomocný rozsudek, až potom to budu komentovat,“ vzkázal premiér z Bruselu Babiš Blesk Zprávám.

Premiér organizaci v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou. Podle Babišova právníka Jiřího Urbánka tím mínil způsob jejího financování a netvrdil, že by se TI dopustila trestněprávního jednání.

„Soud se nedomnívá, že by došlo k významnému zásahu do práva na ochranu dobrého jména žalobkyně,“ řekl soudce Vladimír Sommer.

Soudce odkázal také na právo na svobodu slova. Babišovy výroky navíc podle něj byly hodnotícími soudy, na které má premiér v rámci veřejné debaty právo.

Premiéra organizace zažalovala loni v červenci. Proti zpochybňování způsobu svého financování se u soudu ohradila s tím, že finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve výročních zprávách.

Babišův právník argumentoval tím, že premiér v rámci politické debaty popsal, jak je TI financována - od ministerstev nebo od subjektů, které má z povahy věci kontrolovat. Urbánek upozornil i na to, že TI vůči Babišovi rovněž užívá ostrou rétoriku. Připomněl označení za dotačního podvodníka, predátora a člověka, který pohrdá lidmi, rozkrádá stát a dopouští se politické korupce.

TI se dlouhodobě věnuje tématu Babišova údajného střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert.

„Myslím si, že premiér nemá účelově lhát. Ovlivňuje tím celou společnost, dělá ze lži politickou normu. TI se proti rozsudku odvolá, spor nekončí. Babiš nás začal napadat v momentě, kdy jsme udělali právní kroky k řešení jeho obřího dotačního střetu zájmů,“ reagoval na dnešní rozhodnutí soudu Ondráčka na twitteru.

Video Babiš o odchodu z politiky, pivu, drahém bydlení i koronaviru: Celý záznam pořadu Ptám se, pane premiére - Jaroslav Šimáček

marmat ( 22. února 2020 23:03 )

Solidní ksichtík s naprosto nesolidními postupy.....
TO je TI

marmat ( 22. února 2020 23:00 )

cezar8:
Bravo­...zd­ravím­....a díky....uvidět Váš nick a číst přesná fakta
po tak dlouhé době, je velmi ozdravné...
DÍKY !

cezar8 ( 22. února 2020 18:20 )

Naprosto zbytečná organizace, která pouze vysává finance odkud jen může. Zrušit a zakázat. TI poškozuje naši republiku a Ondráčka se chová jako zrádce národa, a za čí peníze? Je to levičácká politická organizace s vlastní agendou, kde takzvaný boj proti korupci se zvrhl v obyčejnou politiku ve prospěch těch, kteří pomáhají byrokratům z EU zlikvidovat národní státy....

jezidedek ( 22. února 2020 15:05 )

Hamáčku kdo ti dovolil dávat peníze danových poplatníku migrantum CSSD je pakáž která by jen rozdávala ale ze svého nedá ani korunu!! Vratte miliardy co jste nakradli společně s pravicí to bude nejlepší!!

8vox8 ( 22. února 2020 12:37 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa