Šedá eminence ČSSD promluvila o vztahu s Babišem. Jansta: Mou minulost neřeší

Autor: Sabina Dračková - 
23. února 2020
18:10

Šéfuje České unie sportu, kromě toho je Miroslav Jansta také významným zákulisním hráčem ČSSD. Ve své funkci setrvává i přesto, že je obviněný ze zneužití pravomocí, měl si údajně neférově říct o peníze pro svoji instituci. Nedávno dostal Jansta další „flek“. Za sportovní servisní organizace bude sedět v Národní radě pro sport, která má šéfovi Milanu Hniličkovi radit i s financováním sportu. Vznik Národní sportovní agentury premiér Andrej Babiš (ANO) podporuje, podle Jansty mu jeho minulost nevadí. Nová instituce přebírá financování sportu od resortu školství, který naopak Babiš ostře kritizoval.

„Po třiceti letech to konečně vzniklo. Připomínám to všem vládám a politikům. Není to ideální, ale je to rozhodný krok dopředu,“ řekl šéf České unie sportu Miroslav Jansta, kterého si bývalý hokejový brankář, poslanec za ANO a předseda nové Národní sportovní agentury Milan Hnilička přizval do svého týmu.

Babiš Plagovi sebral financování sportu

Národní sportovní agentura bude mít za úkol řešit financování sportu. To dosud dělá ministerstvo školství pod vedením ministra Roberta Plagy (za ANO). Premiér Babiš dal ale najevo, že se mu to nelíbí. Rozpočet na tento rok ještě vede MŠMT, příští už ale bude mít pod palcem nová agentura.

„Očekávám od té agentury, že to bude jiné, než jak to dělá ministerstvo školství. Mám velký problém s ministerstvem školství. Ti úředníci jsou arogantní, já jsem to dneska slyšel, vůči těm klubům, to je neuvěřitelné, jak se chovají,“ řekl rázně předseda vlády.

Zkritizoval například to, že kvůli byrokracii mají fotbalové kluby z malých vesnic problém dostat peníze třeba na opravu šaten. A to i když nejde o žádné závratné částky.

„Ministerstvo školství to mělo dávno řešit. Pan ministr argumentuje tím, že ten resort byl paralyzován, protože tam přišla policie a všichni se teď bojí všeho,“ připomněl Babiš kauzu z roku 2017. V rámci té byli u výslechu i někteří pracovníci ministerstva.

Kvůli manipulacím s ministerskými dotacemi tenkrát při policejní razii zatkli předsedu Fotbalové asociace ČR a místopředsedu ČUS Miroslava Peltu. Obvinili také náměstkyni ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa sportovního úseku při ministerstvu školství Zdeňka Břízu.

Radit nově bude i obviněný Jansta

V závěsu policisté obvinili i předsedu ČUS Miroslava Janstu. Konkrétně ze zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky ve stadiu pokusu. Chtěl totiž pro svoji unii více peněz na úkor jiných organizací.

„Olympijskej výbor je třeba pokrátit. Já nechci proti Jirkovi (Jiří Kejval, předseda ČOV, pozn. red.) nasazovat, ale tam má být na zajištění olympiády, a ne nějaký český olympijský výbor, na to má dost sponzorů, že jo,“ zveřejnil server Neovlivní SMS zprávu Jansty pro exnáměstkyni Kratochvílovou.

Video Šéf České unie sportu Miroslav Jansta odpovídá na dotazy, zda je pod Babišovým drobnohledem. - Sabina Dračková

„Já jsem upozornil na to, že úřednice, která jezdila na olympiády, tak aniž by to zdůvodnila, dala nejvíc peněz olympijskému výboru,“ hájí se Jansta. Zároveň připomněl, že soud zkonstatoval, že nechápe jeho obvinění a v jeho kauze se čeká na vyjádření státního zastupitelství.

Jansta chce peníze na basketbalové haly

Na úvodní tiskové konferenci Národní sportovní agentury Jansta prozradil, že by chtěl, aby se pokračovalo v navyšování rozpočtu pro sport. „Sport a kultura jedno jest. Není možné, aby kultura byla preferovaná nad sportem, takže i sport v rámci rozpočtu dorovná kulturu,“ vyslovil své přání.

„Kultura má sama málo,“ reagoval Babiš. Po odečtení peněz, které jsou na církevní restituce, a příspěvku na církev, je podle něj čistý rozpočet kultury menší.

Jansta před novináři rovnou vytáhl i další odvětví, kam by se mělo investovat. Tím by podle něj měl kromě fotbalu a hokeje být také basketbal, volejbal a házená. „Potřebujem taky haly pro tyto sporty, jen tak nenápadně naznačuji,“ řekl s úsměvem.

Jansta má v poradním orgánu zastupovat sportovní servisní organizace. V rozhovoru pro Blesk Zprávy řekl, že by se chtěl zasadit o to, aby šly peníze hlavně do malých sportovních klubů a kolektivních sportů.

„Doufám, že ty rady nemusí být časté, stačí když budou dvakrát třikrát za rok a projednají se tam strategické materiály, které by měly orientovat sport,“ řekl Jansta o orgánu, ve kterém má zasednout třeba s hokejistou Jaromírem Jágrem.

Nedělám to pro peníze, tvrdí Jansta

Vlivný právník Jansta měl v minulosti spolupracovat třeba s prezidentem Milošem Zemanem. Kvůli svému obvinění musel také pozastavit svoje členství v ČSSD. Stále je ale považován za významného zákulisního hráče.

Na dotaz Blesk Zpráv, zda jeho minulost premiérovi Babišovi nevadí, odpověděl Jansta pobaveně: „Pan premiér minulost neřeší, pan premiér řeší přítomnost a financování klubů, které je problematické.“

„K minulosti mi kladou na srdce něco lidé, kteří mě nemají rádi a chtějí mě skandalizovat, a to není pan premiér. Jsou to většinou lidi, kteří moc sportu nerozumí a hledají si zástupné problémy,“ dodal šéf ČUS.

Drobnohled by mu prý nevadil, žádnou speciální kontrolu nad sebou ale necítí - kromě té od své manželky, vtipkuje. „Dělám to 25 let dobrovolně zadarmo, nemám ani placený telefon, nedělám to pro peníze,“ brání se Jansta.

tomik007 ( 23. února 2020 22:48 )

"Premiér minulost neřeší - premiér řeší přítomnost"

murQ ( 23. února 2020 22:40 )

Zloději estébácká, piš si ve svém. Ču.rá.ku.

sendresak ( 23. února 2020 21:57 )

Jo.

Belqhegor ( 23. února 2020 21:52 )

A nechceš mi říct, kde a co už sakra máme na Babiše hledat?

muriQ ( 23. února 2020 21:51 )

Jako ty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud