Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Fašismus neučím.“ Maďarský svaz učitelů vyzval k protestům proti učebním plánům

Autor: ČTK - 
5. února 2020
08:40

Části maďarských učitelů se nelíbí nové učební plány, které jsou podle nich sestaveny tak, aby propagovaly nacionalistický program vládnoucí strany Fidesz. A omezily akademické svobody, jak upozornila agentura Reuters. Maďarské ministerstvo pro lidské zdroje, pod které spadá školství, zveřejnilo nové vzdělávací osnovy (NAT) v pátek. Detailně určují, co se budou děti na základních a středních školách učit. Demokratický svaz učitelů (PDSZ) vyzval k protestům proti koncepci.

„Je problematické, když je vzdělávací rámec založený na ideologii spíše než na profesionálních principech,“ uvedl tento odborový svaz a doporučil, aby byl nový vzdělávací plán stažen.

Učitelé dějepisu a literatury v jiném prohlášení upozornili, že v plánu jsou prosazováni nacionalističtí autoři a programy. V nových osnovách se mezi deseti nejdůležitějšími maďarskými spisovateli ocitl Ferenc Herceg, který byl vášnivým stoupencem italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Na seznam se naopak nedostal jediný maďarský nositel Nobelovy ceny za literaturu Imre Kertész, který ve svých dílech zpracovával zkušenosti člověka, jenž přežil holokaust.

Vzdělávací plán diktatury

Zástupce ředitele Asociace učitelů literatury György Fenyö o osnovách prohlásil, že „neposkytují žádný prostor pro svobodu myšlení, ale diktují, co si máme myslet“. Mohou podle něho posloužit „jedině coby vzdělávací plán diktatury“.

Učitelé, kteří se k protestu připojili, na sociálních sítích uvádějí příspěvky s hashtagem #noNAT a hesly jako „Nebudu vyučovat fašismus“.

Mluvčí vlády Viktora Orbána uvedl, že nový vzdělávací plán sestavili „nejlepší maďarští odborníci po dlouhých profesionálních diskuzích“.

Evropská unie a lidskoprávní organizace často kritizují Orbána a jeho vládu za kroky, které podle nich podkopávají principy demokracie a právního státu. V oblasti vzdělání Orbán omezil svobodu Maďarské akademie věd a přinutil odejít ze země Středoevropskou univerzitu. Zakladatelem této vysoké školy je americký miliardář maďarského původu George Soros, kterého kvůli jeho liberálním pohledům považuje Orbán za svého úhlavního nepřítele.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud