„Předražené“ radary: Češi zaplatili třikrát víc než NATO, Metnar vysvětloval proč

Autor: ČTK, sova - 
30. ledna 2020
15:30

Interní kontrola ministerstva obrany podle Lubomíra Metnara (za ANO) nenalezla chyby v nákupu pasivních radarů Věra NG. Ministr to uvedl ve čtvrtek na tiskovce s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a zakázku od české firmy ERA za 1,5 miliardy korun hájil. Kritici ministerstvu vyčítají to, že je nákup radiolokátorů předražený. Poukazují na tendr NATO, která si radary pořídila za 433 milionů korun bez DPH. Podle ministerstva obrany má ale NATO odlišný systém.

Obrana chce od české firmy ERA pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Za komplety má zaplatit 1,245 miliardy korun bez DPH (asi 1,5 miliardy Kč s DPH). Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu 780 milionů korun.

Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně. Na ministerstvu proto skončil jeden z úředníků. Výslednou hodnotu zakázky ministerstvo opakovaně hájí tím, že ji ověřil nezávislý znalecký posudek, podle kterého je v čase a místě obvyklá.

Vzduch, moře i země

Metnar na tiskové konferenci řekl, že nákup dvou kompletů DPET je v pořádku, a to z hlediska ceny i procesu pořízení. Uvedl, že pokud má někdo důkazy o tom, že tomu tak není, měl by je předat policii.

Jediným pochybením podle něj bylo, že vládě byl předložen starý posudek, který nezohlednil další části nakupovaného systému. „V budoucnu k tomu nesmí docházet,“ řekl.

Radiolokátory VERA-NGRadiolokátory VERA-NG | ERA

Úřad také musí zdůvodňovat, proč NATO před šesti lety pořídilo radary od firmy ERA jen za 433 milionů korun bez DPH. Podle ministerstva jsou nyní pořizované nejmodernější pasivní sledovací systémy, které jsou od dodávek Severoatlantické alianci odlišné.

Opata řekl, že armáda chce systém, který může být bojově nasazen ve vzduchu, na moři i na zemi. NATO poptávalo pouze systém pro přehled situace ve vzduchu.

Vysvětlit okolnosti zakázky požaduje premiér Andrej Babiš (ANO) i poslanci ze sněmovního branného výboru, který se zakázkou bude zabývat příští týden ve středu.

gabreta ( 30. ledna 2020 19:27 )

Opata řekl, že armáda chce systém, který může být bojově nasazen ve vzduchu, na moři i na zemi.
No jo. Do vzduchu to dostanou předražený letadla Casa, po zemi to potlačí vojáci, ale na čem do dostanou na moře? Nejspíš se na Lipno pořídí nějaká válečná loď!!

mascula ( 30. ledna 2020 18:54 )

kecat umí každej, ale skutek utek

tomik007 ( 30. ledna 2020 18:51 )

Zrejme proto, ze se jedna o jakousi podvodni technologii

tomik007 ( 30. ledna 2020 18:23 )

Cezko na rozdil od NATO, chce radary s MORSKOU UPRAVOU

mascula ( 30. ledna 2020 18:00 )

začni, šašku!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud