Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Za „rozvod“ se Zemanem mohla rvačka? Expert: „Velká prohra Jaromíra Soukupa“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
15. ledna 2020
17:20

Velká prohra Jaromíra Soukupa. Tak pro Blesk Zprávy hodnotí politolog Jan Kubáček konec rozhovorů televizního šéfa a kontroverzního moderátora mnoha vlastních pořadů s Milošem Zemanem. Konec čtvrtečních Týdnů s prezidentem byl na Barrandově náhlý a značně emotivní. Co za něj může? Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka vyčerpal pořad svůj potenciál, jenže objevila se i spekulace se Soukupovou fyzickou potyčkou s jiným Zemanovým rádcem... Došlo na pěsti?

„Rozhodnutí prezidenta po 3 letech ukončit natáčení pořadu Týden s prezidentem plně respektuji. Osobně je mi to líto. Pro TV Barrandov to ale neznamená nic převratného. Uvolněný prostor nahradí jiné pořady cílené na mladší cílové skupiny diváků,“ uvedl ve středu odpoledne Jaromír Soukup na svém twitteru. A i když se lítost pokusil lehce zakrýt a otupit, pro Soukupa samotného je to konec jedné éry, kdy byl moderátorem, který mohl každý čtvrtek přikyvovat prezidentu republiky.

Vyčerpaný „potenciál“

Ještě v pondělí Soukup uváděl, že na Hrad poslal návrh na další natáčení. Čekal na odpověď. A v programu na čtvrtek 16. ledna se stále ještě skvěla premiéra rozhovoru se Zemanem.

Soukup se nedočkal. Zamítavé stanovisko přišlo z pera hradního mluvčího a ředitele tiskového odboru na Hradě Jiřího Ovčáčka, který vzkázal, že se připravuje „nový plán pravidelných mediálních aktivit prezidenta republiky“. Televizi Barrandov již nezahrnuje.

V jejím programu se přitom neobjevuje již ani Talk show Jiřího Ovčáčka. Mluvčí odůvodnění konce Zemana u Soukupa zveřejnil na hradním webu. „Dospěl jsem k závěru, že pořad ,Týden s prezidentem′ na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže tedy přinést nové impulsy,“ vzkázal Soukupovi Ovčáček.

„Pořad ,Týden s prezidentem′ na TV Barrandov končí, protože podle Hradu ,vyčerpal svůj potenciál.′ Vyčerpal ho, hned jak začal. A s tím, jak pan prezident už opravdu nemá co nového říct, už jen MZ udivoval svojí naprostou prázdnotou a Jaromír Soukup trapnou devótností,“ rýpl si politolog Jiří Pehe na twitteru.

Topolánek a spekulace o rvačce

Na sociální síti se však objevily i dohady, proč tak náhlý konec Zemanových čtvrtečních sezení se Soukupem. Přidal se k nim i expremiér a neúspěšný prezidentský kandidát Mirek Topolánek.

„Potenciál byl vyčerpán po rvačce Nejedlý x Soukup v soukromém bytě RJ. Takže s Ovčáčkem mimořádně souhlasím,“ napsal Topolánek o někdejším boxerovi Soukupovi a ekonomickém poradci prezidenta Martinu Nejedlém. Zkratka RJ odkazuje na podnikatele Romana Janouška.

Mirek Topolánek tvrdil na twitteru: Za konec Zemana u Soukupa může rvačka. Soukupa s Nejedlým Mirek Topolánek tvrdil na twitteru: Za konec Zemana u Soukupa může rvačka. Soukupa s Nejedlým | Twitter

Právě Soukupa přitom posadili vedle Nejedlého při Zemanově inauguraci po druhém vítězství v přímé volbě hlavy státu. Nejedlý nechyběl - stejně jako Zeman - loni ani na Soukupových padesátinách.

Inaugurace Miloše Zemana: Do popředí usedli i Nejedlý či Soukup s přítelkyní Inaugurace Miloše Zemana: Do popředí usedli i Nejedlý či Soukup s přítelkyní | Archiv Blesku

Není to pravda, tvrdí Soukup i Nejedlý

„Prosakují zprávy o údajných Soukupových konfliktech s prezidentovým okolím. Především s poradcem Martinem Nejedlým, který je přitom Soukupovým vzdáleným příbuzným,“ upozornily i Seznam Zprávy, kterým Soukup sdělil: „S panem Nejedlým máme velmi formální vztah.“

Fyzickou potyčku s Nejedlým označil následně mediální magnát z Barrandova za „nesmysl“. „Není to pravda, snažím se nemít konflikty, zvlášť když se to týká vlastní rodiny,“ reagoval pro Seznam Zprávy Nejedlý. Soukup je přitom otcem dětí, které má s Nejedlého sestřenicí.

Že Soukup vnímá celou záležitost poměrně emotivně, o tom vypovídají i jeho další příspěvky (nejen) na sociálních sítích. „Vnímám ty z vás, kteří mi tu píšete, že jsem se změnil. Že obracím... Že jsem převlékl kabát. Není to pravda. Ale existují hranice, přes které prostě nejede vlak,“ uvedl v úterý Soukup.

Tvrdil však, že mu vadila kauza exministryně Heleny Válkové a její někdejší spolupráce s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, jenž poslal na smrt mj. Miladu Horákovou. Právě Válkovou původně navrhoval na novou ombudsmanku Zeman, který o Válkové promluvil v neděli v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech.

Video  Prezident Zeman o Válkové, kauze Alexie, polibku dcery i tanci s Babišovou  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Ptáte se, jak je to možné? Ve kterém roce dnes žijeme, když hlavě státu zcela evidentně tyhlety okolnosti nevadí? Jak je možné, že vrcholní čeští politici, hned jak vyšly najevo tyhlety informace, nepřiměli Helenu Válkovou rezignovat ze všech jejích veřejných funkcí? Protože Urválek je něco naprosto nepřijatelného,“ bouřil Soukup pro změnu v jednom ze svých televizních pořadů, kde Urválka přirovnal k nacistickým vrahům.  

Velká prohra JS. Zeman si prostor najde jinde

Pro Blesk Zprávy konec Zemana u Soukupa zhodnotil politolog Jan Kubáček. „Upřímně řečeno, myslím si, že je to velká prohra Jaromíra Soukupa, protože sice Miloš Zeman patrně nebude každý týden na televizních obrazovkách, ale on si tu mezeru najde jinde. Buď jednak v tom klasickém zpravodajství, a nebo o to víc, když bude pak vystupovat pro jakékoli médium, tak to bude silnější, protože se bude sledovat, co Miloš Zeman řekl. A to i proto, že tam bude již nějaká prodleva od posledního vystoupení. Bude se sledovat, v jakém aranžmá to řekne, v jakém zdravotním stavu, v jakém svém osobním rozpoložení,“ míní odborník.

„Miloš Zeman až tak neztrácí, naopak atraktivita sdělení stoupne, protože budou vzácnější. Jestli na tom někdo ztrácí, tak samozřejmě Jaromír Soukup, protože to byl jeho vlajkový pořad a hlavně: měl zajištěnou pravidelnou citaci od novinářů všech ostatních médií, teď ale tu exkluzivitu ztrácí,“ dodává Kubáček. 

EMBED_OFF

jajas ( 16. ledna 2020 17:54 )

Soukup je prostě zoufalec. Je takový narcis, že postupně sám sebe zlikviduje. Blahopřeji Míro.....

jajas ( 16. ledna 2020 16:19 )

Takže volby opět vyhraje ANO s Babišem, že? Už se těším!

strejda777 ( 16. ledna 2020 16:17 )

Tupolánek je jako stará drbna....je zajímavé, do čeho všeho mluví. Možná by se měl stáhnout a nekecat do všeho, stejně mu nikdo nevěří......

avina ( 16. ledna 2020 16:05 )

Staroch persona nemá názor na nic,nula.

avina ( 16. ledna 2020 16:02 )

Sledovala jsem pořad. Zajímavé bylo, že tisk i Tv vybrali část besedy podle svého a komentovali....Ve většině jsem s názorem pana prezidenta souhlasila. Bavily mě pak následné komentáře zakomplexovaných, moudrých: co by...jak by.....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud