Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Rodná čísla přeci jen zůstanou? Hamáček chce dát identifikátoru ještě šanci

Autor: ČTK, vei - 
13. ledna 2020
11:45

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce ještě dál debatovat o tom, zda nezachovat identifikaci lidí rodným číslem. Novinářům to řekl dnes v souvislosti s materiálem o rušení používání rodného čísla, který předkládá na jednání vlády. Hamáček řekl, že lidé jsou na rodná čísla zvyklí. Změna vychází z deset let starého rozhodnutí Poslanecké sněmovny, podle měsíc starého zákona by se rodná čísla neměla zapisovat do občanských průkazů od roku 2022.

Kromě toho, že by se rodné číslo nemělo používat jako klíčový identifikátor v komunikaci občana se státem, nemělo by se také zapisovat do občanských průkazů. Podle materiálu vnitra se rodná čísla budou lidem nadále přidělovat, pro účely určení totožnosti by se ale měla využívat maximálně dalších deset let.

Video  Prezident Zeman o Válkové, kauze Alexia, polibku dcery i tanci s Babišovou  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Hamáček: Nechceme lidi znejišťovat

Hamáček řekl, že opatření zdědil. „Byl přijat argument, že rodné číslo prozrazuje příliš informací o jeho nositeli,“ uvedl. Debatu o tom, zda je nutné od rodných čísel ustoupit, ale nepovažuje za ukončenou. „Lidé jsou na rodná čísla zvyklí a nechceme je znejišťovat tím, že budeme měnit identifikátory, pokud to nebude bezprostředně nutné,“ uvedl. Podle něj by se mělo diskutovat o tom, zda celé původní rozhodnutí nezrušit a rodná čísla zachovat.

Video  Miloš Zeman o daních, rodičovském příspěvku a superhrubé mzdě  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Podle materiálu už nyní existují identifikátory sloužící u jednotlivých agend, ze kterých nelze odvodit žádné údaje. Jsou ale neveřejné a slouží pouze k jednoznačnému určení osoby pro účely agendy, pro kterou byl identifikátor přidělen. „Já bych chtěl slyšet, jakým číslem bude rodné číslo nahrazeno, jak bude generováno. Já bych to za sebe nikam netlačil a nepospíchal,“ uvedl Hamáček.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa