Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Zeman dal ohroženým dětem dva miliony, „aby měly nějakou radost ze života“. Dostal obrázky

Autor: ČTK, sova - 
8. ledna 2020
16:02

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě předal Fondu ohrožených dětí (FOD) na jeho klokánky pro ohrožené děti dva miliony korun. Předsedkyně FOD Hanka Kupková prezidentovi při ceremoniálu poděkovala především za podporu v roce 2015, kdy se organizace ocitla v krizi. Od roku 2015 podle ní fondu věnoval celkem 12,4 milionu korun. Peníze pocházely mimo jiné z prezidentova nadačního fondu, v roce 2018 přispěl například i z peněz určených původně na prezidentskou kampaň.

Fond ohrožených dětí je jedním z provozovatelů zařízení pro ohrožené děti. Má jich 15. Dalších pět desítek domovů podobných klokánkům spravují jiné organizace. Zeman Fondu ohrožených dětí přispívá pravidelně i ze svého platu. Organizaci poslal i nevyužitých 2,3 milionu korun ze sumy, kterou mu poslali dárci na financování kampaně v prezidentských volbách roku 2018.

Prezident Miloš Zeman předal Fondu ohrožených dětí dva miliony korun (8. 1. 2019) Prezident Miloš Zeman předal Fondu ohrožených dětí dva miliony korun (8. 1. 2019) | Blesk:Robert Klejch

Zeman od dětí přítomných na ceremoniálu dostal obrázky zvířat. Dar jim oplatil slibem, že si budou moci projít prostory Hradu, „aby měly nějakou radost ze života“. Kupkovou pak prezident pozval na sklenku moravského vína.

Klokánkům hrozilo rušení, kritizovala je i ministryně

Část předaných peněz pravděpodobně pochází i z výtěžku loňského charitativního plesu na Pražském hradě. Za vstupenku na ples do Španělského sálu museli hradní hosté zaplatit 10 000 korun. Stejnou akci pořádá prezident s manželkou Ivanou tento pátek. Hrad rozeslal na v pořadí už pátý ples tisíc lístků.

Klokánkům hrozilo před několika lety kvůli dluhům fondu rušení. FOD žádal o mimořádnou dotaci. Proti se stavěla tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Poukazovala na dlouhodobě špatné hospodaření fondu a neférovost podpory jen pro jednoho provozovatele.

FOD získal na klokánky mimořádnou dotaci od státu několikrát, poprvé to bylo v roce 2006. V roce 2017 ji dostal dokonce dvakrát. Tehdejší kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) na jaře schválil dvacetimilionovou injekci a na podzim před volbami ještě dalších 12,8 milionu. V roce 2018 klokánky a podobná zařízení dostaly na doplacení provozu 25,5 milionu korun od ministerstva práce a sociálních věcí.

karambol ( 9. ledna 2020 11:23 )

už jste slyšeli že by zlodě­ji,kmot­ři,ma­fie politiku ODS TOP KDU CSSD STAN udavaču pirátu dali korunu a že mají nakradeno miliardy!! vy hovada,chciplotiny co stále špiníte Zemana,Babiš který dáva matkám ohromné peníze! špíny kdyby je dal vám to by jste drželi ty vaše špinavé huby.Takový kok.t anonym by mu vykouřil palec u nohy!!

voqht ( 8. ledna 2020 21:28 )

murQ ( 8. ledna 2020 20:39 )

Tvrď. Nám jsou tvoje plky u zádele. Ty na víc KfCéčko nemáš.

murQ ( 8. ledna 2020 20:36 )

Už se našel Peroutkův článek?

murQ ( 8. ledna 2020 20:33 )

Koluje tu dotaz, už má Mynář prověrku?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa